Festival Európske ľudové remeslo (EĽRO) sa uskutoční v tradičnom termíne, druhý júlový víkend, 12. až 14. júla na Hlavnom a Hradnom námestí v Kežmarku. K lákadlám spomedzi remeselníkov bude patriť zlatník, poľský umelec vyrábajúci sochy zo slamy či ukážky výroby ovčieho syra.
KEŽMAROK. Minulý rok silneli v Kežmarku hlasy, že sa úspešný festival EĽRO má sťahovať do Bratislavy. Riaditeľ festivalu Igor Kredátus tieto fámy dementoval.
„V roku 2010 sa po odsúhlasení v mestskom zastupiteľstve podpísala zmluva znejúca na 99 rokov. Súčasne sme minulý rok požiadali o registráciu ochrannej známky a v apríli tohto roka sme dostali osvedčenie o jej zápise. Platiť bude na 10 rokov a potom sa bude predlžovať,“ informoval Kredátus.
Ako zdôraznil, EĽRO bolo, je a bude kežmarským festivalom.
Kežmarský zlatník bude taviť zlato
Tohtoročný už 23. ročník venovali organizátori cechu zlatníkov a zámočníkov. Cech zlatníkov bol v Kežmarku založený v roku 1713 a oslavuje 300. výročie.
Cech zámočníkov patrí v kráľovskom meste k najstarším, jeho vznik sa datuje k roku 1343.
Zlatnícke remeslo sa prezentuje na kežmarskom remeselníckom festivale prvýkrát. Zhodou okolností zlatník pochádza z Kežmarku a ľuďom bude svoje umenie s najcennejším kovom predvádzať v drevenom stánku pred hradom.
Medzi novinky festivalu bude patriť aj remeselník z Poľska, ktorý bude vytvárať zvieracie sochy v životnej a nadživotnej veľkosti zo slamy a sena. V areáli ľudových remesiel sa predstaví aj autentická kováčska dielňa z 19. storočia.
Salaš u Franka bude v piatok a sobotu priamo pred zrakmi návštevníkov predvádzať výrobu ovčieho syra.
Dve stovky remeselníkov, 40 druhov remesiel
Záujem remeselníkov aj tento rok presahoval možnosti podujatia, keď sa o svoje miesto hlásilo viac ako 300 uchádzačov.
Celkovo sa v Kežmarku predstaví viac ako 200 remeselníkov a približne 40 druhov remesiel.
Zastúpenie tu budú mať okrem Slovenska aj remeselníci a umelci z Českej republiky, Ukrajiny, Srbska, Holandska, Bulharska, Ruska, Lotyšska, Nemecka, Poľska, Maďarska, Litvy, Estónska a Španielska.
„Okrem toho budú môcť návštevníci vidieť výrobu z dreva, kože, textilu, kovu, skla, hliny, ale aj výrobu šperkov, mydiel či sviečok. Svoje umenie predstavia aj výrobcovia hračiek, topánok, drevených šindľov, hudobných nástrojov, papiera, nožov, ale aj remeselníci, ktorí vyrábajú výrobky zo skla,“ vymenoval prezentované remeslá riaditeľ festivalu.
Ročne tento festival navštívi počas troch dní okolo 50–tisíc ľudí. Náklady na celú organizáciu predstavujú 110 až 125-tisíc eur a podujatie si podľa slov riaditeľa musí zarobiť na seba samo.
Mesto Kežmarok sa na jeho chode podieľa iba symbolicky.
Pripravili bohatý program
Súčasťou remeselníckeho festivalu je už tradične aj bohatý kultúrny program.
Vystúpenia slovenských, ale i zahraničných folklórnych súborov pripravili organizátori na troch javiskách pred radnicou, pred hradom a na hradnom nádvorí. V Kežmarku očakávajú okolo 850 účinkujúcich.
Európsky rozmer bude mať aj kultúrny program. Okrem slovenských súborov sa v Kežmarku predstavia aj súbory z Ukrajiny, Estónska, Srbska, Česka, Bulharska, Lotyšska či Ruska.
Program festivalu spestria aj vystúpenia skupín historického šermu. Jedna z nich predvedie návštevníkom festivalu stredovekú tortúru so stínaním rúk či hláv.
Kežmarské múzeum pripravilo na hrade inscenované prehliadky hradu. Pre deti to bude cez deň rozprávka O zlatom pierku.
Pre dospelých pripravilo múzeum v spolupráci s miestnymi divadelníkmi už jedenáste pokračovanie Krvavých dejín.
Predstavenia pre dospelých sa začnú už vo štvrtok večer. „Budeme hrať až dovtedy, kým bude záujem. Často končíme až nadránom,“ uviedla riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Začínajú v piatok
Slávnostné otvorenie festivalu Európske ľudové remeslo sa začne v piatok o 13:00 tradičným dobýjaním mestských hradieb. Remeselníci budú predvádzať svoje umenie až do 19:00.
V sobotu bude festivalový areál otvorený od 9:00 do 19:00, v nedeľu od 9:00 do 16:00. Hodinu pred ukončením festivalu vyhlásia organizátori Kráľa remesla 2013.
Vstupné do festivalového areálu pre dospelých je v predpredaji tri eurá, v dňoch konania päť eur. Deti budú mať zľavy. Zdravotne postihnutí a ich sprievod majú na podujatie bezplatný vstup.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš