Analýza geologických materiálov má pritom v tomto regióne už šesťdesiatročnú tradíciu.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Geoanaltické laboratóriá v Spišskej Novej Vsi založili v roku 1953 a boli v rámci bývalého Československa vybavené najmodernejšou technickou a tento trend si priebežne udržiavajú dodnes.
Ako uviedla vedúca odboru Daniela Mackových, pre laickú verejnosť je ich činnosť takmer neznámou. Pritom ich rukami ročne prejdú tisíce vzoriek na skúmanie ich vlastností.
„Naša činnosť bola založená na analýzach vzoriek geologických materiálov, na základe ktorých boli robené výpočty zásob nerudných a rudných surovín v ložiskách Slovenska. Prišiel však útlm banskej činnosti, a tak sme sa začali viac orientovať na životné prostredie. V súčasnosti okrem geologických vzoriek analyzujeme celú škálu vzoriek životného prostredia – pôdy, sedimenty, geochemické vzorky, všetky typy pôd, emisie, pracovné ovzdušie, biopalivá, odpady, rastlinné materiály. Nosným programom je monitoring podzemných vôd v rámci Slovenskej republiky, ktorým sa zaoberáme od roku 2000,“ upresnila D. Mackových.
Vzorky skúmajú na takmer všetky prvky počnúc vodíkom, končiac uránom a celú škálu organických látok, ktoré sa sledujú ako kontaminanty životného prostredia.
„Merania uránu robíme pre firmy. Bežní ľudia o tieto merania zatiaľ neprejavili záujem. Väčšinou ich zaujímajú vody, resp. či je voda na ich pozemku pitná alebo nie. Niektoré merania, najmä na dedinách, nedopadnú dobre. Dôvodom nevhodnosti vody na pitné účely je kontaminácia dusičnanmi vplyvom priemyselnej činnosti,“ doplnila D. Mackových.
„Monitorujeme vybrané vrty podzemných vôd v jednotlivých povodiach. Ide asi o 1000 vzoriek ročne, čo je približne 16-tisíc analýz a to je iba časť z našej práce,“ zdôraznila.
Oslavy s konferenciou
Zaujímalo nás, ako je to s kvalitou životného prostredia na Spiši a na Slovensku.
„Myslím si, že to nie je vôbec zlé. Máme ohromné zdroje podzemných vôd, ktoré nám iné krajiny môžu závidieť. Každý z nás by však mal ku životnému prostrediu pristupovať zodpovedne,“ zamyslela sa vedúca laboratórií.
Na margo niekdajšej banskej činnosti na Spiši poznamenala: „Sú niekde oblasti, ktoré je potrebné monitorovať a sledovať, napr. banské vody a ich kvalitu, aby nenarušili povrchové vody. Príroda sa skôr revitalizuje, no na druhej strane o prácu prišlo veľa ľudí.“
Aktuálne ocenenie, ktoré za kolektív z rúk ministra ŽP SR Petra Žigu prevzala práve D. Mackových, pracovníkov laboratórií potešilo.
„Je to významné ocenenie a pocta pre naše laboratóriá. Oceňuje to našu šesťdesiatročnú prácu. Výročie si pripomenieme v tomto roku aj veľkou trojdňovou konferenciou, ktorá sa bude konať 13. novembra pod názvom Analytika v geológii a životnom prostredí 2013. So svojimi najnovšími poznatkami tu vystúpia domáci aj zahraniční odborníci z praxe, univerzít a vedeckých inštitúcií,“ dodala D. Mackových.
V laboratóriách pracuje skúsený tím 37 pracovníkov, z toho 18 s vysokoškolským vzdelaním univerzitného a technického smeru, dvaja s vedeckou hodnosťou.
Laboratóriá boli naposledy pred dvoma rokmi zapojené do európskeho projektu, ktorého sa zúčastnilo 33 krajín. Na Spiši sa v rámci neho skúmalo 4 700 vzoriek pôd zo všetkých krajín Európy. To potvrdzuje vysoký kredit pracoviska nielen na Slovensku, ale aj v Európe.
Vedeli ste?
Jedinečné pracovisko na Spiši
Odbor Geoanalytických laboratórií v Spišskej Novej Vsi ako pracovisko Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je referenčným pracoviskom Ministerstva životného prostredia SR a je jediným laboratóriom v rámci Slovenska, ktoré sa zaoberá prípravou a certifikáciou geologických materiálov. Je referenčným pracoviskom Ministerstva ŽP SR.
šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš