41. Spišské folklórne slávnosti svojou umeleckou, spoločenskou i organizačnou úrovňou potvrdili, že patria medzi významné folklórne festivaly organizované na Slovensku a sú vrcholným festivalom v oblasti ľudovej kultúry a iných duchovných a hmotných výtvorov ľudového umenia na Strednom a Dolnom Spiši.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Slávnostnú atmosféru mestu Spišské Podhradie pripravili prichádzajúce kolektívy, ktoré svojimi živými pozvánkami na námestí a v uliciach mesta pozývali miestnych obyvateľov na Spišský salaš.
Medzi prvými účinkujúcimi sa predstavili spevácke skupiny Gubov z Dúbravy a Korčaškare z Jablonova.
Po slávnostnom otvorení nasledoval program folklórnych skupín pod názvom Pane Bože, pomáhaj nám. Boli to ukážky pracovných úkonov počas hospodárskeho roku. Diváci mali možnosť vidieť ukážky sadenia zemiakov, mletie obilia v mlyne, zber malín, ľanu a hrabanie sena. Program vyvrcholil dožinkami - odovzdávanie dožinkových vencov gazdovi za každú folklórnu skupinu.
K ďalším programom už tradične patrí program jubilujúcich kolektívov. Tento rok sa niesol pod názvom Rok, co rok. V programe sa predstavila najstaršia jubilujúca folklórna skupina Kojšovan z Kojšova, skupina Jalinka z Olšavice, Fsk Harihovčan z Harichoviec, FS Krompašan a Fsk Matičiar Veľký Folkmar.
Zo zahraničia sa verejnosti predstavil mládežnícky folklórny súbor Veselucha z Moskvy, záver večera patril folklórnemu súboru PUĽS z Prešova.
Prvý deň festivalu končil zapálením vatry Jánske ohne, kde sa návštevníci zabávali pod taktovkou ľudovej hudby Štefana Cínu.
Nedeľňajšie vystúpenia
Úvod nedeľňajšieho programu Hrame še, hrame patril detským folklórnym súborom Jadlovček z Margecian, Oriešok zo Smižian, Radosť zo Spišských Vlách, speváckym skupinám, sólistom spevákom a detským ľudovým hudbám.
V galaprograme sa predstavili zástupcovia folklórnych skupín, detských folklórnych súborov, detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov, sólistov tanečníkov, tí ktorí boli ocenení na krajských a celoslovenských podujatiach. Divákom sa v nedeľu predstavila Guroľská muzyka Zbuje. Na záver nedeľňajšieho programu vystúpili hostia z Poľskej Gminy Trynca, ktorí sa predstavili speváckou skupinou Spiewajace Zoski a ľudovou kapelou. Aj oni svojím programom prispeli k vynikajúcej, slávnostnej atmosfére nedeľňajšieho odpoludnia a boli dôstojnou bodkou folklórnych slávností.
Návšteva okolo 4 500 divákov počas obidvoch dní potvrdila opodstatnenosť tohto festivalu na Spiši, ktorého sa zúčastnilo 595 účinkujúcich.
Autor: Alena Jurečková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš