Chcel by sa potápať a kŕmiť žraloky. Tvrdí, že ryba vie spoznať majiteľa a nikdy nespí.
POPRAD. S vodným svetom prichádzal Adrián Klinko do kontaktu už od detstva: „Otec choval rybky a ja som sa ako dieťa prizeral. Zaujal ma natoľko, že som sa do toho pustil naplno. Postupne som prešiel od lacných ku drahším a náročnejším rybám.“
Zameriava sa na africké cichlidy z jazier Tanganika a Malawi. Ako zdôrazňuje, priviezť ich v poriadku domov je najväčšia úľava.
„Ak nakupujem niekde ďaleko, existuje riziko, že na konci cesty už budú ležať hore bruchom. Každé sťahovanie totiž pre ne znamená veľa stresu. Z Afriky sa prevážajú do záchytných staníc. Tie sú v Nemecku, Holandsku i Česku, kde si ich vyzdvihnem.“ objasňuje 36-ročný Popradčan.
Doma má osem akvárií s objemom vody spolu 2 500 litrov. Za veľkého chovateľa sa nepokladá.
„Tí musia mať aspoň 95 % divých rýb a tiež oveľa viac priestoru. Sú totiž aj nádrže s objemom 60 000 litrov. V tom sú už iné financie, ale myslím si, že život rýb je prednejší než peniaze, ak je koníček ozaj koníčkom. Nech to stojí, čo to stojí, ale keď ryba prežije, je to bomba,“ priznáva Adrián.
Potopu ešte nespôsobil
Akváriá si lepí sám. Kupovať ich nemusí, nádrže lepí a spevňuje svojpomocne špeciálnym silikónom na sklo. Nebolo to tak vždy.
„Známy mi dal staré akvárium, ktoré malo byť pre kamaráta. Ja som si ho neprelepil, len napustil vodou. Práve som upratoval, keď sa mi pred nosom rozletelo a 140 litrov vody som mal v obývačke. Hladina mala asi päť centimetrov. Všetky veci, ktoré boli vtedy v skriniach, išli na zem. Volal som kamarátovi a za dve hodiny sme to popratali. Z 50 rýb sme zachránili štyri, ale aspoň sa nikomu nič nestalo. Potom som všetky nádrže nanovo vystužil. Keď je lepená nádrž upravená tak, aby bolo sklo dobre posilnené, je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa rozbije, pokiaľ do nej niekto neudrie ťažkým predmetom. A poučenie znie: Radšej dvakrát meraj a raz rež,“ uzavrel príhodu Klinko.
Snom jazerá Tanganika a Malawi
Podľa Adriána ryba nikdy nespí. „Nemá viečka, aby zavrela oči a spala. V noci je len utlmená a pomalšia. Keď sa rozsvieti svetlo, v priebehu piatich minút sa rozhýbe. Je to však špecifické, pretože niektoré druhy sú aktívne práve v noci,“ tvrdí Adrián Klinko.
Zároveň si myslí, že ryby dokážu rozoznať svojho chlebodarcu: „Existuje také nepísané pravidlo, že ryba vie, keď prichádza ten, kto ju kŕmi. Navyše moje mi žerú z ruky a neboja sa ma.“
Klinko si myslí, že snom každého akvaristu je navštíviť africké jazerá Tanganika a Malawi. „Ja by som sa tam chcel potápať a sledovať správanie rýb v ich domovine. Myslím si tiež, že nie je nič krajšie, ako plávať s delfínmi a kŕmiť žraloky.“
A aby mohol svoje ryby zachytiť čo najlepšie, kúpil si, ako sám hovorí, fotoaparát s dobrým objektívom.
Priateľské posedenia
„Fungujeme ako okruh známych, čo chovajú ryby z celého Slovenska a Čiech. Sme navzájom v kontakte a keď si občas dohodneme stretnutie, sadneme si a rozprávame sa. Tak, ako vtáčkari alebo psičkári,“ odhaľuje Popradčan so smiechom, pričom dodáva, že nie je členom akvaristických zväzov či klubov.
Pod drobnohľadom má najmä pohyb rýb. Skúma, či nie sú malátne, či neležia na dne, či všetky žerú. V prípade, že je niektorý aspekt narušený, vie, že je niečo s vodou.
„Môže to byť napríklad zlá filtrácia alebo PH. Ak je diagnostika neskorá, ryby podochnú. Akvaristika je teda aj o chémii,“ vysvetľuje vyštudovaný strojár a kuchár- čašník.
Pre svoje hobby potrebuje pochopenie
Aby chovateľ ušetril priestor, občas použije techniku dva v jednom. „Do veľkého akvária s dospelými jedincami dávam menšie s mladými, ktoré tam odrastú. Jemný piesok, ktorý pokrýva dno väčšiny nádrží, zase podporuje trávenie a prečisťuje rybám tráviaci trakt. Slimáky pomáhajú piesok prekysličiť jeho prehrabávaním. Kde-tu mám umiestnené aj mušle, bez ktorých sa nezaobídu niektoré druhy rýb. Samička tam vlezie, vytrie sa a odchová mladé. Keďže je to moje hobby a nie biznis, investície sú dosť veľké, ale zatiaľ si to môžem dovoliť. V dnešných časoch ide určite o jednu z najdrahších záľub,“ konštatuje Klinko.
Obetovať musí hlavne čas, priestor a peniaze, ale zdôrazňuje, že kľúčový je tu postoj partnerky: „Mám šťastie, že je ohľaduplná a tolerantná voči môjmu koníčku,“ dodáva akvarista.
Momentálne sa sťahuje do väčšieho bytu v centre Popradu, kde v budúcnosti plánuje umiestniť päťmetrovú nádrž s objemom 5 000 litrov vody.
Autor: Ľudmila Gromadová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš