Hoci je na väčšine Slovenska voda z vodovodov vysoko kvalitná, ľudia čoraz častejšie nakupujú vody balené v plastových fľašiach. Niektorí to ale robia inak a minerálku čerpajú z prameňov, ktorých je len v Popradskom okrese približne osemdesiat.
POPRAD. Jedným z najznámejších prameňov na úpätí Vysokých Tatier je kyselka v Starom Smokovci, ktorá je tamojším obyvateľom známa už od roku 1764.
Železitá voda v Tatrách
Voda má zvýšený obsah železa, preto je odtok prameňa sfarbený dočervena. V roku 2004 zničila okolie prameňa víchrica, o štyri roky neskôr však už kyselka mala nový altánok a výtok a aj niekoľko jazierok.
Turisti sa tam radi občerstvujú pri náročných horských pochodoch. „Prišli sme sa sem osviežiť,“ hovoria turisti z okolia Prahy.
„Nech máme železné zdravie,“ dodáva jeden z nich na margo železitej príchute minerálky.
Ľudia si ju sem tiež chodia naberať do fliaš na domácu spotrebu. „V minulosti sme si ju zvykli brať vo väčšom množstve, ale asi pred deviatimi rokmi sme ju prestali piť,” vraví obyvateľka mesta Vysoké Tatry Ľuboslava Muselová.
Podľa jej názoru sa na dne fliaš objavovalo príliš veľa železitých usadenín, čo jej rodinu od pitia kyselky odradilo.
Pre problémy s kvalitou vody z vodovodu na sídlisku Sibír v Novom Smokovci pijú výhradne balenú minerálnu vodu.
Z Gánoviec najviac pol litra denne
Podtatranská obec Gánovce je na minerálne pramene tiež bohatá. V súčasnosti sú udržiavané tri. Jeden z nich je priamo v obci, ďalší v časti Filice a tretí je kúpeľný prameň.
V 16. storočí tu vďaka nemu vznikli kúpele, ktoré zanikli v deväťdesiatych rokoch 20. storočia a v súčasnosti sa ich tradícia opäť obnovuje.
Tamojšiu minerálku ale ľudia pijú dodnes a berú si ju aj domov vo fľašiach. „Vodu si sem chodí naberať takmer celá dedina,” hovorí starostka Gánoviec Alžbeta Čekovská.
Minerálka však obsahuje zvýšené množstvo arzénu, a preto by jej ľudia nemali vypiť viac ako pol litra denne.
„Vyvesili sme aj upozornenia, ale už sú postŕhané. Uvažujeme preto, že ich zavrieme do uzamykateľných tabúľ,” konštatuje Čekovská. Tiež ale zdieľa názor, že voda z prameňov má blahodarné účinky na zdravie, najmä na tráviaci trakt.
Pramene kontrolujú každý rok
Ďalší známy prameň sa nachádza vo Svite, hneď pri cyklistickej trase vedúcej z Popradu. Cyklisti a korčuliari si tam môžu oddýchnuť na niekoľkých lavičkách a posilniť sa vodou zo studničky.
Na rozdiel od smokoveckej a gánovskej kyselky nemá svitský prameň žiadnu výraznú chuť.
Podľa riaditeľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade patrí medzi hojne navštevované pramene aj Hôrka - Ondrej či Čenčice.
Kvalitu vody vo významnejších prameňoch kontrolujú pracovníci tejto inštitúcie.
„Kontrolu robíme každý rok, vždy začiatkom letnej turistickej sezóny,“ vraví riaditeľ úradu Jozef Krak.
Keď zistia, že voda v niečom nevyhovuje, spolupracujú s obecnými úradmi a tie by sa mali postarať o upozornenia, ktoré však vandali často zničia.
Kvalita vôd z prameňov sa z roka na rok veľmi nemení, je stabilná a domáci už vedia, akú kvalitu vody kde očakávať. Návštevníkom ale môžu informácie o zložení minerálok chýbať.
Zistili sme
V redakčnom teste sme ochutnali vodu z Gánoviec, Starého Smokovca a Hôrky - Ondreja.
Ako najchutnejšiu sme označili smokoveckú kyselku, v ktorej už po jednom dni bolo vidieť železitú usadeninu na spodku fľaše. Za ňou nasleduje minerálka z Hôrky a najmenej nám chutila voda z Gánoviec.
mon
Autor: Monika Nemcová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš