Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Návštevníci Podtatranského múzea si konečne môžu pozrieť unikátnu výstavu s názvom Kniežacia hrobka z Popradu: Konzervácia 2008 – 2012. Hoci takmer hneď po svojom objavení nález putoval do Nemecka, teraz sa opäť vrátil pod Tatry.
POPRAD. Dlhoočakávaná výstava sa koná pri príležitosti ukončenia prvej časti konzervačného projektu germánskej kniežacej hrobky z Popradu – Matejoviec.
V Podtatranskom múzeum bude dostupná do konca januára 2014.
Nález skúmali vedci z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), spolupracovali aj so špecialistami z Centra pre baltskú a škandinávsku archeológiu zo severonemeckého Schleswigu, kde tiež hrobku konzervovali.
„Tento objav je celosvetového významu, pretože takéto nálezy sa málokedy zachovajú celé,“ tvrdí profesor Claus von Carnap-Bornheim z ústavu v Schleswigu.
Slovenskí archeológovia Nemcov požiadali o pomoc nielen pre finančnú podporu, ale aj pre ich skúsenosti s prácou vo vlhkom prostredí.
Nové poznanie o minulostiVýstava prezentuje nielen archeologické nálezy, ale tiež výsledky doterajšieho výskumu.
„Návštevníkom objasní aj to, ako je vôbec možné, že sa táto nádherná hrobka pod Tatrami vôbec zachovala,“ hovorí archeológ Karol Pieta.
Nález archeológom ukázal nový pohľad na to, ako ľudia v 4. a 5. storočí n. l. žili, čo jedli, či kde sa pohybovali.
„Najkrajšou časťou objavu sú nábytky. Ide o viac ako dvanásť ton materiálu, predovšetkým dreva,“ pokračuje Pieta.
Hoci ide o vykradnutú hrobku, poskytuje cenné informácie, napríklad o technickej zručnosti jej staviteľov či ich intenzívnej komunikácii so starovekým Gréckom či severnou Afrikou.
„Medzi najdôležitejšie nálezy patrí drevený mobiliár, lôžko, na ktorom bol mŕtvy uložený, či stôl, ktorý bol v hrobke,“ vymenúva Matej Ruttkay z Archeologického ústavu SAV.
Pozrite si hrobku germánskeho kniežaťa v Poprade
Pozrite si fotogalériu >>
Výstava možno poputuje ďalejNález kniežacej hrobky patrí štátu. Podtatranské múzeum sa ako prvé zapojilo do jej výskumu a na pomoc si prizvalo Archeologický ústav SAV.
„Snažili sme sa zabrániť tomu, aby nález skončil v Bratislave na hrade a dosiahnuť, aby ho vystavili tam, kde sa skutočne našiel,“ hovorí Pieta.
Vďaka nemeckej spoločnosti pre výskum, ktorá poskytla grant 270 000 eur, bude možné v rokoch 2013 až 2015 dokončiť konzerváciu celej hrobky. Tá by sa mala tiež vrátiť do Popradu.
Objavujú sa už aj požiadavky od európskych múzeí, ktoré majú záujem požičať si výstavné exponáty.
Z výstavy v Poprade má radosť aj riaditeľka Podtatranského múzea Magdaléna Bekessová.
„Veríme, že sa nám podarí naše priestory prispôsobiť tak, aby sme mohli prezentovať celý tento nález,“ konštatuje.
Podtatranské múzeum v spolupráci so strednými školami zároveň k výstave pripravilo animačné programy s ukážkami výroby predmetov z dreva.
Našli ju pri stavbe priemyselného parkuNa výstave v Poprade majú návštevníci možnosť vidieť originálne predmety z hrobky, ktorá sa našla pri výstavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach v roku 2005.
Unikátnosť celej hrobky, ktorá sa zachovala takmer v neporušenom stave, nemá obdobu minimálne v Európe.
Podľa riaditeľa Krajinského múzea Schleswig-Holstein Clausa von Carnap Bornheima význam nálezu z Popradu je v tom, že sa zachoval aj organický materiál, čo je veľmi výnimočné.
Pod zemou sa podarilo objaviť približne 1600 rokov starú hrobku germánskeho kniežaťa, ktorá bola postavená z dreva.
Zachovalo sa takmer celé vybavenie, aj keď hrobku už krátko po pochovaní kniežaťa navštívili vykrádači, ktorí odniesli zlaté a strieborné predmety či drahé kamene.
sita
Autor: Monika Nemcová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš