Na miestnej farme v podtatranskej obci Mlynica okrem poľnohospodárskej výroby vidia svoju budúcnosť v agroturistike. Návštevník družstva tu môže okúsiť nefalšovaný westernový štýl života priamo pod Tatrami.
MLYNICA. Na prvý pohľad v mlynickom poľnohospodárskom družstve akoby zastal čas, no zdanie klame. Aktivít smerujúcich k chyteniu sa príležitosti a rozvoju zážitkovej turistiky tu majú rozbehnutých hneď niekoľko.
Len približne pred mesiacom tu vznikla jazdecká škola, zatiaľ ako jediná svojho druhu pod Tatrami.
Vedie ju medzinárodne ostrieľaný a skúsený tréner Július Nosko, potomok jedného z povstaleckých generálov Slovenského národného povstania a skvelého jazdca na koni Júliusa Noska. Práve po dedovi zdedil cit k tomuto romantickému povolaniu a medzi týmito vznešenými zvieratami sa pohybuje od svojich troch rokov.
Teraz si Nosko bez nich svoj deň nevie ani predstaviť. Ku koňom ho ťahalo i pod Tatrami.
„Mal som dohodnutú prácu pri koňoch v zahraničí, ale z rodinných dôvodov som ostal na Slovensku. Náhodne som narazil na ponuku pracovať s nimi tu v Mlynici,“ vrátil sa Nosko k azda najnepravdepodobnejšiemu scenáru pri hľadaní zamestnania.
S koňom z Mlynice raz na Veľkú pardubickú
Jazdecká škola je určená všetkým záujemcom, ktorí si chcú len tak zajazdiť na koni, či pravidelne sa zaúčať do tajov jazdectva pod odborným dohľadom. Kone by sa mali stať pýchou Poľnohospodárskeho družstva Mlynica, zdobiť ho a reprezentovať.
„V jazdeckej škole som si vytýčil cieľ vychovať v Mlynici pretekárskeho koňa pre Veľkú pardubickú,“ prezradil Nosko víziu do budúcnosti.
Prví žiaci jazdeckej školy pochádzali z tatranského grandhotela. Aj táto skutočnosť naznačuje, že turistom tu podobná atrakcia chýbala.
„Alternatívu trávenia voľného času chceme ponúknuť aj deťom i širokej verejnosti, aby ho trávili zmysluplne,“ vysvetlil predstavu jazdeckej školy.
V Mlynici majú v pláne aj organizovanie prímestských táborov. Kontakt s koňmi a zvieratami na farme už sprostredkovali aj zorganizovaním prvého Detského dňa v Mlynici pred dvomi týždňami.
Rôznorodé poľnohospodárske aktivity
Predseda družstva Ľudovít Dorko sa rozhodol využiť voľný priestor v maštaliach a krmivo, ktoré si dokážu v Mlynici dopestovať vo vlastnej réžii prakticky zadarmo. Pre kone tu postavili výbehy a pre ľudí penzión s prekrásnymi výhľadmi na Tatry.
Zážitková turistika v tejto podtatranskej obci sa tak nekončí iba pri jazde na koňoch.
V neďalekom rybníku si dobrodruhovia môžu zaloviť systémom „chyť a pusť“ či na konzum. Žije v ňom takmer 6-tisíc kusov sivoňa amerického.
Predčasom prikúpili i družstvo v Košiciach, ktoré dorába kukuricu.
V tokajskej oblasti zase vlastnia vinicu, z ktorej stáčajú víno svetoznámej značky a predávajú ho pod ich značkou.
Návštevníkom na mlynickom družstve predvedú skutočný život farmára, chovajú tu kravy, ovce, husi aj kačky.
Mlynicu treba objaviť
Dokonca si na farme dorábajú aj vlastný med a v blízkej budúcnosti plánujú otvoriť hranolkáreň. Tá bude produkovať hranolky z vlastných zemiakov.
Na mlynické družstvo si našli cestu aj ľudia, ktorí chcú konzumovať domáce mlieko a mäso. Týždenne sa tu predajom z dvora vypije približne 1000 litrov čerstvého mlieka.
Obrovský potenciál Mlynice v agroturistike a zážitkovej turistike vidí aj predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tatry – Podhorie Peter Duda.
„Mlynica je pripravená sa výraznejšie presadiť v cestovnom ruchu. Majú tam vybudovanú potrebnú infraštruktúru, z obce je jeden z najkrajších výhľadov na Vysoké Tatry, len ju treba poriadne objaviť,“ konštatoval Duda.
Miestna farma. Budúcnosť vidí aj v cestovnom ruchu.
Čaká na objavenie. Dedinka má jeden z najkrajších výhľadov na Tatry.
Foto: mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš