Agentúrny materiál sme doplnili autorským článkom redakcie Korzára.
Hasiči uvažujú nad vyhlásením zvýšeného nebezpečenstva. Po prvom letnom lesnom požiari v nedeľu pri obci Štôla vo Vysokých Tatrách znova horelo aj v stredu . Tentoraz sa plamene objavili v lesnom poraste medzi Tatranskou a Novou Poliankou.
VYSOKÉ TATRY. Veľké požiare zatiaľ Tatry obchádzali. Naposledy tu oheň vyčíňal v apríli, keď horel mladý les pod Smokovcami.
Tatranský les poznamenaný veternou kalamitou z roku 2004 sužuje už dlhšie trvajúce sucho.
V stredu okolo pol druhej popoludní tak museli do boja s ohňom zasiahnuť aj hasiči, ktorí zatiaľ veľa práce nemali.
Horel mladý lesPod električkovou traťou medzi Poliankami vzbĺkol les. Zasiahlo dvadsať hasičov so šiestimi cisternami, pričom na mieste zasahovala technika a ľudia nielen z Popradu, ale aj z Vysokých Tatier a neďalekých Mengusoviec.
Za požiarom stoja zrejme vysoké teploty a tým spôsobené sucho, presný pôvod však určí až vyšetrovateľ.
Hasiči hovoria aj o nedbanlivosti alebo neopatrnosti pri zaobchádzaní s otvoreným ohňom.
Aj dnes sa v tomto priestore pohybovali zberači lesných plodov napriek tomu, že ich zber je v národnom parku zakázaný.
Plamene zasiahli zhruba 1 hektár lesa. Hasenie požiaru komplikoval hasičom mierny západný vietor, ktorý šíril plamene smerom k Tatranskej Polianke.
Krátko po lokalizácii horiace lesa pri Tatranskej Polianke dostali popradskí hasiči hlásenie o požiari lesa pri obci Švábovce.
Dnešný požiar pri Tatranskej Polianke. Foto: Marek Nemec
Hasičom pomohol daždivý júnPopradskí hasiči podľa ich riaditeľa Ondreja Šprocha zatiaľ veľa starostí s požiarmi v lesoch v podtatranskom regióne nemali.
„Jún bol pomerne daždivý a dosť veľa trávy je zelenej, čo je pozitívne, keďže v prípade vzniku požiaru nie je jeho šírenie až také rýchle,“ uviedol Šproch.
Majitelia a správcovia lesov by sa však na to nemali spoliehať. Vzhľadom k predpovedi počasia by mali vlastníci zriadiť hliadky.
„Ešte sme nevyhlásili zvýšené požiarne nebezpečenstvo, ale možno tak urobíme do konca týždňa,“ dodal Šproch.
Návštevníkov Vysokých Tatier, ale aj iných lesov v regióne hasiči žiadajú, aby sa chovali primerane prostrediu, v ktorom sa nachádzajú.
„To znamená nepoužívať otvorený oheň, nefajčiť, neodhadzovať ohorky cigariet svojvoľne do lesa,“ uviedol Šproch.
Hasiči pri dohášaní požiaru a kontrole požiaroviska. Foto: Marek Nemec
Požiar pri Štôle spozorovali včasLesný požiar na území Tatranského národného parku hasili popradskí hasiči v nedeľu večer v oblasti Štôly.
Bol to druhý lesný požiar v národnom parku v tomto roku. Prvý, podstatne väčšieho rozsahu, hasili v Tatrách na konci apríla.
Príčina je podľa Šprocha jednoznačná, nedbalosť alebo neopatrnosť pri používaní otvoreného ohňa, alebo fajčenie.
Podľa výsledkov vyšetrovania vzniku požiaru bolo v lokalite veľa zberačov lesných plodov.
Nedeľný lesný požiar pri Štôle ukázal, aký význam má hliadkovacia činnosť v lesoch v tomto období.
„Pracovník Štátnych lesov TANAP-u požiar včas spozoroval a nahlásil. My sme hneď nasadili všetky sily a prostriedky, ktoré sme mali k dispozícii a nedovolili sme požiaru rozšíriť sa,“ uviedol Šproch.
Požiar sa podarilo zlikvidovať za necelých päť hodín.
Tatranský požiar v apríli 2013 hasili aj vrtuľníky
Pozrite si fotogalériu >>
Rizikové oblasti najmä v národných parkochNajrizikovejšou oblasťou z pohľadu možného vzniku požiaru v prírodnom prostredí sú stále Vysoké Tatry.
Nie sú však jedinou rizikovou lokalitou v okrese Poprad. Riziková je aj oblasť smerom k Slovenskému raju alebo na Nízke Tatry.
„Všetky lesné pozemky sú plné drevnej hmoty a zvyškov po ťažbe. Všade, kde vstúpime do lesa, nielen vo Vysokých Tatrách, by sme mali mať na zreteli, že v lese je sucho a pri používaní otvoreného ohňa môžeme nedopatrením spôsobiť požiar,“ povedal Šproch.
Každý lesný požiar spôsobuje vážne škody na životnom prostredí a následná obnova lesa zničeného požiarom je náročná.
V národných parkoch a v prírodných rezerváciách je riziko vzniku požiaru o to väčšie, že sa tu nachádzajú aj suché stromy, ktoré nie je možné odstrániť.
Preto je zvlášť v týchto lokalitách dôležitý monitoring a kontrola vo vzťahu k turistom, aby dodržiavali všetky bezpečnostné opatrenia.
„Manipulácia s otvoreným ohňom je v týchto častiach úplne neprípustná,“ zdôraznil Ondrej Šproch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš