Vyšné Ružbachy sú najstaršími grófskymi kúpeľmi na Slovensku.
VYŠNÉ RUŽBACHY. Jednou z najzaujímavejších atrakcií areálu je voľne dostupné travertínové jazierko Kráter, ktoré patrí medzi unikátne prírodné úkazy v celej strednej Európe.
Okrem neho sú v obci Vyšné Ružbachy štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov. V tých sa však voda nenachádza.
V jednom z nich, nazvanom Kaplnkový, vznikla záhradná reštaurácia.
Jazierko Kráter je ako jediné naplnené termálnou minerálnou vodou s vysokým obsahom vápnika. Táto minerálna látka spôsobuje, že jazero má výnimočne vyvinutý okrajový val.
Priemer Krátera je dvadsať metrov a voda dosahuje hĺbku okolo troch metrov. Voda pochádza z prameňa Izabela a v jazierku dosahuje teplotu asi 23 stupňov Celzia.
Kráter v lete láka
Hoci na budove pri Kráteri visí nápis upozorňujúci na zákaz kúpania, návštevníci miesta ho rešpektujú len málokedy a v jazierku sa kúpu aj tak. V jeho okolí tak v slnečný deň leží aj niekoľko desiatok ľudí.
„Keď mám voľný čas, rada sa sem chodím opaľovať,“ povedala Simona zo Starej Ľubovne.
Väčšiu vzdialenosť pri ceste z Popradu nepovažuje Martin za prekážku: „Do areálu kúpeľov chodím už dlhé roky. Niekedy idem ku kráteru, inokedy zase na kúpalisko.“
Ku kráteru chodia oddychovať nielen ľudia z Ružbách, ale i z iných častí regiónu.
Prvoradá je ochrana prírody
Kráter je pre svoju jedinečnosť od roku 1967 chráneným prírodným útvarom a patrí medzi desiatku najzaujímavejších miest v regióne Pienin a Severného Spiša.
„Nechceme na návštevníkov pôsobiť represívne. Mali by sme si všetci uvedomiť, že chrániť si naše poklady je len a len na nás,“ povedala riaditeľka obchodu a marketingu ružbašských kúpeľov Martina Konrádyová.
Pri jazierku sú preto dostupné i toalety, sprchy a bufet s občerstvením.
Návštevníci kúpeľného areálu majú možnosť bezplatne využiť ležadlá a slnečníky. Miesto však nie je pod dozorom plavčíka a zdravotníkov, ako je to na kúpalisku.
Areál ničia vandali
K jazierku sa dá voľne dostať cez hlavné vchody, pri ktorých sa nachádzajú aj parkovacie plochy. Napriek tomu si návštevníci cestu do parku skracujú dierami v plote.
„Tejto skutočnosti nerozumieme, pretože brány kúpeľov sú otvorené pre všetkých,“ konštatovala Konrádyová.
Tento rok diery v plote opravovali už šesťkrát. Napriek tomu vandali ohradenie stále ničia, čo riaditeľka pokladá za nezmyselné.
„Zničili aj travertínové sochy, ktoré postriekali zelenou farbou a tiež rozbili informačné tabule pri prameňoch,“ dodala.
Aj napriek nápravám škôd po vandalizme a snahe o zlepšovanie služieb pre návštevníkov má areál svoje drobné nedostatky.
„Pri prechádzkach parkom nám tu chýbali lavičky, na ktorých by sme si mohli oddýchnuť a relaxovať,“ poukázali na chýbajúcu samozrejmosť v areáli Marián a Lucia z Popradu.
Kúpalisko s nádychom histórie
Kúpele Vyšné Ružbachy ponúkajú aj alternatívu ku kúpaniu sa v jazierku. Tamojšie termálne kúpalisko Izabela sa radí medzi ďalšie unikáty regiónu.
„Vzniklo už v roku 1927 a bol tu tiež prvý americký drevený tobogan,“ vysvetlila Konrádyová.
V areáli kúpaliska nájdu turisti rôzne atrakcie pre deti, stánky s občerstvením či nové ihrisko na plážový volejbal.
„Návštevníci však môžu využiť priestor celého voľne prístupného komplexu, kde je okrem jazierka Kráter aj rozsiahly park a upravené minerálne pramene,“ uzavrela Konrádyová.
Autor: Monika Nemcová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš