Chovanci útulku v Žakovciach si odpracovali trest zberom nebezpečnej rastliny – netýkavky žliazkatej, aby tak pomohli ochrancom prírody zo Slovenského raja.
SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK. Ako hovorí strážca prírody zo Slovenského raja Róbert Javorský, netýkavka žliazkatá sa k nám dostala začiatkom minulého storočia ako okrasná a medonosná rastlina.
„Pochádza zo subtropických oblastí západných a stredných Himalájí, Kašmíru či Nepálu a u nás najprv rástla ojedinele v lužných lesoch v okolí Dunaja. Dnes už rastie po celom Slovensku,“ predstavil túto inváznu rastlinu, ktorá rástla aj uprostred Spišského Štiavnika pri kostole v blízkosti Hornádu.
Pri dotyku vystreľuje semienka do Hornádu
Do ružova sfarbený kvet netýkavky pripomína orchideu, dorásť môže aj do výšky viac ako dva metre . Najviac sa jej darí pri vode a pre ostatné rastliny je nebezpečná.
„Keď odkvitá, aj pri jemnom dotyku vystreľuje svoje semienko až do vzdialenosti siedmich metrov a veľmi rýchlo sa množí. Tým pádom sa nám dostáva do toku Hornádu, ktorý je vstupnou bránou do Slovenského raja,“ ozrejmil strážca prírody inváziu himalájskeho záškodníka do národného parku.
Netýkavku sa ochranári s dobrovoľníkmi rozhodli likvidovať v území európskeho významu medzi Spišským Štiavnikom a Hranovnicou.
Po chvíli brodenia sa ťažko dostupným terénom sa dostali k meandrom a nivám Hornádu, kde sa inváznej rastline mimoriadne darí.
„Zameriame sa na vytrhanie rastliny v okolí toku a brehov Hornádu. Vytrháva sa s koreňmi. Ak to nejde s koreňmi, tak je potrebné ju zlomiť a odnášať čo najďalej od rieky,“ uzavrel Javorský.
Previnilci aj dobrovoľníci odpracovali škodu
Niektorí ľudia zo žakovského útulku neprišli len pomôcť prírode, ale si aj poctivo odpracovať svoj trest.
V ochrannom pásme Slovenského raja totiž spôsobili škodu a rozhodli sa ju vyrovnať vlastnými rukami.
„Trháme burinu a pomáhame prírode, aby sa to nerozťahalo. Nie je to ťažká práca,“ povedal Peter, ktorý je klientom Inštitútu Krista veľkokňaza v Žakovciach.
„Horšie je to s horúčavou, tá dá zabrať v prvom rade. Trhanie rastlín je oproti iným prácam ženská robota,“ doplnil kolegu Ivan.
Aj keď sa chlapom nepodarilo zničiť všetky rastliny, spolupracovať s ochranármi zo Slovenského raja chcú aj v budúcnosti.
„Chceme byť pre spoločnosť prospešní a tak je aj v našom záujme ochraňovať prírodu a pomáhať takýmto spôsobom k jej ochrane,“ konštatoval Peter Vilček, vedúci Inštitútu Krista veľkokňaza v Žakovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš