Ubytovacie zariadenia v Tatrách slúžiace zamestnancom úradu vlády, parlamentu či prezidentskej kancelárie, sú zahalené rúškom tajomstva. K informáciám o ich fungovaní sa takmer nedá preniknúť.
VYSOKÉ TATRY. Niekoľko rekreačných budov vo Vysokých Tatrách slúži aj slovenskej vláde. V súčasnosti účelové a rekreačné zariadenia spravuje Úrad vlády Slovenskej republiky.
Práve na úrade sme sa pýtali na vyťaženosť tatranských apartmánov, ceny za ubytovanie, investície do opráv, hospodársky výsledok ich prevádzkovania, ako aj na to, či vláda niektoré z nich vyčlení na predaj.
Po úvodnom prísľube od hovorkyne Beatrice Hudákovej sme sa napokon odpovedí ani po dvoch mesiacoch nedočkali.
Úrad vlády o svojich zariadeniach mlčí
Pri návšteve jedného z najluxusnejších zariadení, vily Limbora na Štrbskom Plese, sme chceli nazrieť do tajov ubytovania vládnych úradníkov.
Správca vilky nás odkázal na úrad vlády s tým, že by nerád prišiel o zamestnanie. „Ja som len obyčajný smrteľník, ja za to nemôžem, ako to je,“ dodal na rozlúčku.
Pred domom stáli dve oktavie s bratislavskými poznávacími značkami.
Najzaujímavejší je nepochybne Kamzík v Starom Smokovci. Ten sa využíva na reprezentačné účely a slúži hlavne premiérovi a členom vlády.
„Účelové zariadenie Kamzík v Starom Smokovci zabezpečuje požiadavky Kancelárie predsedu vlády SR,“ píše sa na zrušenej internetovej stránke bývalej Správy zariadení Úradu vlády.
Kamzík stojí vedľa údolnej stanice pozemnej lanovky na Hrebienok, denne prejdú okolo neho stovky turistov, ale je dobre chránený.
Niekoľko sto metrov od lyžiarskeho strediska Ždiar-Strednica stoja dreveno-kamenné štýlové chaty, nenápadne začlenené medzi okolité penzióny a chaty.
Plot je nízky, pozemok z okolitého terénu prístupný. Od ulice je však pokoj a ticho strážia bezpečnostné kamery.
Chaty dal údajne postaviť komunistický pohlavár Peter Colotka niekedy na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia. Aj toto rekreačné zariadenie spadá pod Úrad vlády.
Lovecký zámoček spravuje prezident
V Tatranskej Javorine stojí na poľane dedičstvo po pruskom kniežati Kristiánovi Kraftovi von Hohenlohe.
Aj tu sme narazili na informačné embargo, no podarilo sa nám zistiť, že na obhospodarovanie Loveckého zámočku v Tatranskej Javorine a okolitých pozemkov vyčlenila v tomto roku kancelária prezidenta 21 320 eur.
Vyplýva to zo zmluvy uzavretej medzi prezidentovou kanceláriou a Štátnymi lesmi Tatranského národného parku.
Niekoľko ľudí sa až do konca roka bude starať o vykurovanie zámočku, kosenie trávnatého okolia a pluhovanie prístupovej cesty k zámočku.
„Štátne lesy TANAP-u starostlivosť o vládne zariadenia v území Tatranského národného parku zazmluvnenú nemajú,“ odznelo v oficiálnom vyjadrení od lesníkov s tým, že sa máme obrátiť na Kanceláriu prezidenta Slovenskej republiky.
Lovecký zámoček v Tatranskej Javorine je národná kultúrna pamiatka a je zákonnou povinnosťou prezidenta sa o objekt starať.
V zámočku sa zvykne Gašparovič, ale aj ďalší zamestnanci jeho kancelárie, ubytovať počas ich služobných ciest a pracovných výjazdov na východe Slovenska.
Prístavba zámočku v Javorine slúži aj na rekreačné účely pre zamestnancov kancelárie. Od roku 2009 kancelária vynakladá finančné prostriedky už len na prevádzku a drobnú údržbu národnej kultúrnej pamiatky.
Bungalovy patria parlamentu
Približne sedemdesiat metrov od neho stoja dva obrovské bungalovy pripomínajúce letecký hangár či zimný štadión. Patria parlamentu. Na udržiavanú poľanu a do blízkosti dreveného zámočku sa vôbec nehodia.
„Účelové zariadenie Tatranská Javorina slúži výhradne na štátne reprezentačné účely. Keďže slúži najmä chráneným osobám (pozn. 1 bungalov pre 1 chránenú osobu), neevidujeme ich vyťaženie,“ uviedla Zuzana Petrášková z komunikačného odboru Kancelárie Národnej rady SR.
Cena za noc a osobu je stanovená vo výške 30 eur. Výdavky na zabezpečenie prevádzky dvoch bungalovov v roku 2012 boli na úrovni takmer 67 500 eur, na investície a opravy tak peniaze parlamentu zrejme nezvýšili.
„Posledných päť rokov sa do nich neinvestovalo, zabezpečovala sa iba bežná údržba,“ uzavrela Petrášková.
Bungalovy dala postaviť KSČ, po páde komunizmu ich zdedila Národná rada SR pre svojich predstaviteľov.
Táto časť Tatier patrí k najkrajším a najvzácnejším v slovenských veľhorách.
Vládne zariadenie v Ždiari. Domy boli postavené v zrubovom štýle.
Bungalovy v Tatranskej Javorine. Ich prevádzka ročne stojí 67 500 eur.
Národná kultúrna pamiatka. K Loveckému zámočku je vstup zakázaný.
Foto k článku: Marek Nemec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš