Slovensko trápia tropické horúčavy, ale horskej službe vo Vysokých Tatrách robia väčšie problémy búrky a náhle ochladenia aj o pätnásť stupňov. Chlad turistov rýchlejšie vyčerpáva.
VYSOKÉ TATRY. Ľudia z miest a rovín utekajú pred horúčavami do hôr.
Vo Vysokých Tatrách je síce cez deň okolo 25 stupňov a najvyššie teploty dosahujú aj tridsiatku, ale pofukujúci vietor a horské prostredie robia teplo znesiteľnejším.
V Tatrách je stále približne o desať stupňov menej ako v Bratislave a na juhu a čím vyššie, tým je chladnejšie.
Príjemnejšie teplo
„Vysoké Tatry sú alternatívou k nedýchateľnému vzduchu v mestách a na juhu Slovenska. Aj tu je teplo, ale oveľa príjemnejšie,“ pozýva do hôr Peter Chudý, riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.
Miro Jílek pracuje v najvyššie položenej Téryho chate s celoročnou prevádzkou devätnásť rokov.
V pondelok o šiestej hodine sa zobudil do 17–stupňového rána. Vo výške 2015 metrov nad morom je ráno teplo už pri desiatich stupňoch. „Myslím si, že doterajší rekord bol okolo 14 až 15 stupňov.“
Otepľovanie nezastavíme. Pripravme sa naň, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Povädli aj plesnivce
Téryho chata aj chodníky v okolí sú plné turistov. Jílek hovorí, že sa chladia, ako môžu. Pijú, hľadajú tieň alebo si močia nohy v plese.
Zvieratá a rastliny sú na tom podstatne horšie. Miroslav Saniga, prírodovedec z pobočky Slovenskej akadémie vied v Starých Horách, tvrdí, že v skalných kotloch, kde sa vysokohorská zver zdržiava, môže byť aj vyše päťdesiat stupňov. Plesnivce, ktoré sú odolné proti teplu a suchu, našiel povädnuté.
„Veľké šelmy môžu byť nervóznejšie. Ako aj ostatné zvieratá snažia sa pred teplom schovať. Hľadajú vodu na pitie, ale nepredpokladám, že by sa chodili chladiť do plies,“ hovorí Saniga.
Obávajú sa búrok
Horská služba vo Vysokých Tatrách má v lete špeciálny režim pre náhle zmeny počasia. Väčšie problémy im robia búrky a pokles teplôt až na 12 stupňov, ako samotné horúčavy.
„Prívalové dažde môžu zaplaviť chodníky, mosty a lávky a turisti zostanú odrezaní. Búrky zároveň sprevádza náhly pokles teplôt, môže to byť aj o pätnásť stupňov. Ľudia nie sú pripravení a chlad ich rýchlejšie vyčerpáva,“ hovorí šéf horských záchranárov Jozef Janiga.
Prečítajte si tiež:
Psychologička: V lete mám plno, mnohí podľahnú nedeľnej neuróze
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš