Témou číslo jeden v meste Spišské Podhradie je v týchto dňoch teplo, ktoré dodávajú mestské kotolne do podhradských bytov. To je podľa obyvateľov mesta príliš drahé, preto sa bytovky postupne odpájajú od mestských kotolní. Mesto vypísalo súťaž na nájom troch mestských kotolní.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Nedoplatky za vykurovanie a vysoké ceny tepla už dlhšiu dobu trápia Podhradčanov.
Tlačia na mesto, aby situáciu riešilo. Ďalšie bytovky avizujú odpojenie od mestských kotolní a vykurovanie vlastnými kotlami.
Mesto pred časom vypísalo obchodnú verejnú súťaž na prenájom plynových kotolní na Starom jarku 31, Štúrovej ulici č. 1 a Mariánskom námestí 18.
Pred rokovaním ostatného zastupiteľstva komisia otvárala obálky. Na rokovanie prišli aj Podhradčania zo Štúrovej ulice, z jednej z bytoviek, ktorá sa chce od mestskej kotolne odpojiť, aby vedeli, ako mesto chce riešiť situáciu do budúcnosti.
Ako sme sa dozvedeli, komisiou na vyhodnotenie súťaže boli poslanci mestského zastupiteľstva, na otváranie obálok ich však prišlo málo.
Z jedenásťčlenného zastupiteľstva ich nebolo ani šesť, teda nadpolovičná väčšina, ktorá by mohla byť rozhodujúca pri hlasovaní. Nakoniec sa však dostavilo potrebných šesť poslancov.
Po trištvrte hodine informoval zástupca primátora Michal Kapusta (KDH) o výsledku súťaže. Podľa našich informácií sa do súťaže prihlásili traja záujemcovia. Víťazom však nebol nik.
„Ako vyhlasovateľ súťaže sme využili právo odmietnuť všetky doručené návrhy, tak ako je to uvedené v podmienkach súťaže,“ krátko informoval viceprimátor.
Ako zdôraznil, ani jedno hlasovanie vo výberovej komisii neskončilo s potrebnou nadpolovičnou väčšinou hlasov.
„Bohužiaľ, z 11 poslancov sme sa dokázali stretnúť len šiesti. O otváraní obálok i rokovaní zastupiteľstva sme dali vedieť vopred na úradnej tabuli, v mestskom rozhlase i na webe mesta,“ doplnil M. Kapusta.
Na Štúrovej sa chcú odpojiť
„V meste bývam 32 rokov, ale som rozhorčená, že o takej dôležitej veci sa rozhodovalo a poslanci neprišli. Cena tepla a teplej vody je v meste veľmi vysoká a nás na Štúrovej ulici to veľmi tlačí. Ale ako vidieť, poslancov absolútne naše problémy nezaujímajú,“ reagovala Podhradčanka Marta Skalická, ktorá prišla na rokovanie poslancov spolu so susedmi.
Práve ďalšia bytovka na Štúrovej ulici sa plánuje už v týchto dňoch odpojiť od mestskej kotolne.
Ľudia z bytovky už len čakali, ako sa k tomu postaví mesto. Čo bude ďalej, však už neodznelo. Na to reagoval ďalší z prítomných obyvateľov Ján Lisoň, tiež zo Štúrovej ulice.
„Už raz sa rozhodlo, že súťaž nebude. Aj pod tlakom občanov mesto súťaž vyhlásilo. Teraz sa nerozhodlo. Ja sa pýtam, čo bude ďalej, aké opatrenia mesto voči nám spotrebiteľom prijme? Je nutné, aby mesto od Služieb mesta, ktoré spravujú kotolne, žiadalo nejaké analýzy potrebné k rozhodnutiu,“ zdôraznil J. Lisoň.
Podľa neho cena tepla v meste nie je najvyššou v okolí, ale náklady na dodávku teplej vody áno.
„Ak si zoberiem napr. našu bytovku, vlani sme platili za teplú vodu 15 eur za kubík, prepočítané na tento rok to bude už 16,43 eura na kubík vody. Takže už tu je ďalší nárast na ohrev teplej vody. Napríklad, v susednej Levoči majú náklady na ohrev teplej vody 2/3 z našich. Päť mesiacov sa tým mesto zaoberá a žiaden výsledok. Buď mesto vypíše novú súťaž, alebo nebude ďalej prevádzkovať kotolne v meste, ale je potrebné, aby nejaký signál ľuďom dalo. Nie aby to ostalo takto, bez záveru,“ doplnil Podhradčan.
Čo ďalej - nerozhodli
„Keď sa ľudia budú postupne odpájať, mesto bude na prevádzkach kotolní stratové. Tí, čo ostatnú, lebo nebudú mať na výber, budú na to doplácať a mesto tiež. Bez potrebných investícií do kotolní to nepôjde,“ zareagoval poslanec Peter Hanigovský (SDKÚ).
Kotolňa na Štúrovej ulici nie je stratová, za rok mala zisk 7–tisíc eur. Stratové sú menšie kotolne na Starom jarku i Mariánskom námestí.
„Pri plánovaní rozpočtu na tento rok bola požiadavka zo strany Služieb mesta na kotolňu na Štúrovej 25-tisíc eur. Pokiaľ viem, na finančnej komisii sa to škrtlo a odsúhlasili to aj poslanci. A to bol signál, že do kotolne na Štúrovej nepôjdu peniaze,“ doplnil M. Kapusta.
„Myslím si, že problém nie je v tom, že máme drahé teplo, ale máme drahú mestskú spoločnosť, to je celé,“ uviedol J. Lisoň.
Výsledok obchodnej verejnej súťaže mestské zastupiteľstvo vzalo na vedomie. Čo bude ďalej, je zatiaľ otázne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš