Prešovská župa sa snaží o vrátenie kniežacej hrobky do Popradu. Projekt na rekonštrukciu Podtatranského múzea, kde majú vzniknúť nové expozičné priestory pre kniežaciu hrobku, zatiaľ brzdí nedostatok financií.
POPRAD. Rozpadávajúca sa budova Podtatranského múzea v Poprade čaká na celkovú rekonštrukciu.
Projektová časť prípravy je hotová už od roku 2010.
„Projekt zahŕňa aj výstavbu a prípravu novej expozície pre nálezy z kniežacej hrobky. V rámci tohto projektu sa počíta s opravou strechy, opravou fasády a výmenou okien. Celkový rozpočet znie na 2,4 milióna eur, z toho 1,9 milióna eur pôjde na stavebné práce a zvyšok na vnútorné vybavenie múzea,“ ozrejmila riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová.
Kraj by chcel nový šat múzea prefinancovať z európskych fondov. Zatiaľ však nebola v rámci Regionálneho operačného programu vypísaná druhá výzva pre oblasť kultúry.
„Už tri roky čakáme na výzvu, počkáme ešte do konca roka. Ak sa tak nestane, budeme hľadať možnosti, ako to zaplatiť z vlastných zdrojov kraja,“ naznačil predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík s tým, že práce by prebiehali na etapy so zameraním na vytvorenie expozičných priestorov pre kniežaciu hrobku.
Pozrite si hrobku germánskeho kniežaťa v Poprade
Pozrite si fotogalériu >>
Hrobku chce župa udržať v Poprade
Prioritou župy ostáva vytvoriť v Podtatranskom múzeu vhodné priestory pre umiestnenie hrobky germánskeho kniežaťa. Tú archeológovia objavili pri stavebných prácach v priemyselnom areáli v Poprade - Matejovciach.
„Naším cieľom a prioritou je udržať hrobku v Poprade, aby sa stala magnetom a jedným z bodov záujmu návštevníkov zo Slovenska i zahraničia. Z tohto dôvodu chceme prispôsobiť i priestory múzea,“ dodal Chudík.
Jedinečné nálezy z hrobky nemeckého kniežaťa pochádzajú zo 4. až 5. storočia. Časť mobiliáru hrobky je už v Poprade vystavená, ďalšie artefakty momentálne rekonštruujú v Nemecku.
Ich konzervácia by mala byť hotová do roku 2015. Dovtedy by sa mal vyjasniť aj problém, kde budú umiestnené.
Podľa župana ide o unikátny archeologický nález európskeho i svetového významu a prvoradou úlohou kraja bude udržať hrobku v metropole pod Tatrami.
Kultúrny priestor elektrárne sa zveľaďuje
Obnova budovy bývalej parnej elektrárne Tatravagónky, v ktorej dnes sídli Tatranská galéria, sa dostáva do poslednej etapy. Galéria na projekt získala zo štrukturálnych fondov 850-tisíc eur.
Stavebné práce sa zrealizujú v celkovom objeme 650-tisíc eur. V rámci nich sa opravuje suterén, tehlový komín a celé okolie galérie.
Súčasťou projektu je aj kompletné vybavenie galérie rôznou technikou v hodnote približne 200-tisíc eur. Za tieto peniaze dostane galéria nové osvetlenie, ozvučenie, kamerový systém i počítačové vybavenie.
Rekonštrukčné práce sa začali na jar, ukončiť by sa mali v novembri tohto roka. Zároveň sa vybuduje i nový vstup pre návštevníkov, tí do galérie doposiaľ vstupovali cez služobný vchod pre zamestnancov.
„Časť suterénu, ktorá už je pred dokončením, bude veľkolepým vstupom do galérie, kde budú môcť návštevníci vojsť do artshopu a kaviarne. Bude tam i šatňa, pokladňa a zázemie galérie,“ konkretizovala novinky riaditeľka galérie Anna Ondrušeková. V suteréne sa bude nachádzať aj reštaurácia a skladové priestory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš