Mesto pod Spišským hradom a jeho okolie si v týchto dňoch pripomína dvadsiate výročie zápisu do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kroky väčšiny z nich smerujú viac na Spišský hrad či Spišskú Kapitulu a čaro malého mestečka pod hradom ani neokúsia. Prilákať ich do mesta si za svoje poslanie vzal aj Dom pôvodných remesiel.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Dom, ktorý je zároveň aj akýmsi minimúzeom či minigalériou, sa nachádza blízko autobusovej stanice.
„Poloha nášho zariadenia nie je náhodná. Je priamo v susedstve autobusovej zastávky. Chceme, aby peší návštevníci, ktorí vystúpia z autobusu, zavítali po ceste na hrad či Kapitulu aj k nám. V meste sa nenachádza ani múzeum, ani galéria, tak sme vytvorili priestor aj na takéto aktivity, ktoré podporia rozvoj cestovného ruchu,“ zdôraznila Danica Radvancová z domu pôvodných remesiel.
Tu ponúkajú rôzne umelecké diela, výrobky ľudových remeselníkov, suveníry, dekoračné predmety. Ústredným motívom je Spišský hrad a Spišská Kapitula. Výstavné priestory domu sú v súčastnosti miestom prezentácie tvorby troch umelcov z východného Slovenska.
Svoje olejomaľby tu vystavuje Košičan Nikola Bodnár. Zachytáva architektúru európskych miest, maľuje zátišia, prírodné motívy, motívy slovenskej prírody a nájdete tu aj obrazy s motívom Spišského hradu.
Dom pôvodných remesiel dáva priestor aj domácim umelcom. Konkrétne Ladislavovi Kurilovi, ktorý maľuje suchým pastelom. Je to kolekcia obrazov s rôznymi pohľadmi na mesto, hrad a Kapitulu.
Druhým je Podhradčan Peter Krupa st., ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava na sakrálnu tématiku. Vystavuje tu svoje grafické práce aj drevorezby.
Ľudová izba s bijacovskými krojmi
„Minimúzeum je prezentované tzv. ľudovou izbou. Máme tu dve funkčné krosná, ukážky tkania kobercov a prestierania. Súčasťou je aj výstavka bijacovských ľudových krojov,“ doplnila D. Radvancová.
Dom pôvodných remesiel sa pred časom prezentoval počas slávnostného podujatia Spišský Jeruzalem. Vlani bol súčasťou štvordňového podujatia, výročia významného rodáka zo Spišského Podhradia Jána Harmattu, zakladateľa oblúkového zvárania. Podujatie bolo spojené s odbornou konferenciou Cechu zváračov Slovenska.
„Niektorí návštevníci mesta k nám zablúdia, iní zasa prídu na odporúčanie tých, ktorí nás už navštívili. Počas tejto sezóny sa to o čosi viac rozbieha. Snažíme sa návštevníkom mesta ponúknuť aj niečo iné, zaujímavé, aby sa do Spišského Podhradia vracali. Naše zariadenie je otvorené denne,“ dodala D. Radvancová.
Diela L. Kurilu. Podhradčan vystavuje svoje obrazy v Dome pôvodných remesiel.
Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš