Hnutie Falun Gong minulý týždeň uskutočnilo petičné akcie na podporu ľudských práv pri príležitosti 14. výročia začiatku prenasledovania tohto hnutia v Číne. Konali sa v siedmich mestách na strednom a východnom Slovensku, bol medzi nimi aj Poprad.
POPRAD. Falun Gong je kultivačná metóda, ktorej cieľom je zušľachťovanie tela i ducha.
Hnutie vzniklo v roku 1992 a za krátku dobu si po celom svete, ale najmä v Číne získalo viac členov než vládnuca komunistická strana. Preto sa stalo nezákonným a jeho členov začali prenasledovať. Tento stav pretrváva dodnes.
Slovenská odnož hnutia Falun Gong v súčasnosti organizuje petíciu, ktorá je určená slovenskému premiérovi. V pláne má totiž pracovnú cestu do Číny, kde má možnosť vyzvať predstaviteľov čínskej vlády k zastaveniu prenasledovania členov Falun Gongu.
Okrem toho, že sú umiestňovaní do pracovných táborov, dokonca sa objavujú aj svedectvá o nelegálnom vyberaní orgánov. Tie sa majú používať na neregistrované transplantácie.
„Členovia Falun Gongu sú prenasledovaní veľmi krutým spôsobom, ktorý sa snažíme tlakom verejnej mienky zastaviť,“ povedal Marek Tatarko zo Slovenskej asociácie Falun Gong. Dodal tiež, že lekári ich berú doslova ako tovar, ktorý môžu použiť pre svoj zisk.
Dosiahli úspech
Slováci už majú za sebou aj úspech. Do čínskeho pracovného tábora poslali petíciu a otvorený list so žiadosťou o prepustenie Zhang Fengying, ktorú zadržiavali vyše pol roka. V polovici júla ju prepustili.
Tento zdar ich podnecuje k ďalšej aktivite, ktorou je aj petícia prebiehajúca v súčasnosti. Podpísalo už viac ako tisíc ľudí.
„Petícia bude trvať minimálne dovtedy, kým sa nedozvieme presný dátum premiérovej návštevy Číny,“ uzavrel Tatarko.
Autor: Monika Nemcová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš