V oddychovej zóne obce sa uskutočnil už 11. ročník podujatia za agroturistikou a vidieckym turizmom Avitur 2013.
ODORÍN. Kosila sa lúka na čas, pílilo sa drevo, chodilo na chodúľoch, hasiči ukázali svoju zručnosť, nechýbal ani silový dvojboj pre mužov a ženy pri nakladaní materiálu do fúrika a bežanie na čas po trati. To všetko za slnečného počasia, ktoré bolo ako na objednávku.
Danišovce, Poráč, Odorín, Jamník, Matejovce nad Hornádom, Markušovce, Rudňany, Teplička a Harichovce, obce združené v mikroregióne Miloj Spiš, sa každý rok stretávajú už na tradičnom športovo-kultúrnom podujatí.
Novinkou tohto ročníka bola výstava fotografií z jednotlivých ročníkov Avituru a sprievodné akcie ako jazdenie na koňoch, živý košiarik či rekreačná cyklistika.
Vo večernom programe sa predstavili hudobné skupiny 3násť ciest a Sám sebou. Po nich nasledovala tanečná zábava.
„Podujatie Avitur sme spojili s oslavami v našej obci. Pripomíname si 750. výročie prvej písomnej zmienky a naši dobrovoľní hasiči 135. výročie svojho založenia. V tomto roku je viac športu na podujatí. Myslím si, že si na svoje prišli mladí, aj tí skôr narodení. Aj počasie nám vyšlo, bolo ako na objednávku,“ uviedol starosta Odorína Mikuláš Živčák (KDH).
Ako zdôraznil, stretávanie sa obcí každý rok v inej z nich je výborným spôsobom, ako sa zabaviť, stretnúť, zasúťažiť si, ale predovšetkým pestovať partnerstvo medzi obcami. Usporiadateľská obec dokonca pre tento rok navrhla aj nové logo podujatia Avitur.
„Obuté písmeno A, s kolesom z auta i bicykla, teda pešo, autom alebo na bicykli či s vyplazeným jazykom na Avitur nech všetci prídu. Taká bola naša myšlienka pri tvorbe loga. Na zadnej strane sú zvýraznené katastre všetkých obcí. Dali sme vyrobiť aj tričká s týmto novým logom. Uvidíme, ako to prijmú ostatné obce, možno si nové logo vezmú aj za svoje,“ poznamenal starosta Odorína.
Techniku jedenia im poradil otec
Jozefa Čuchrana a Janku Valkovú sme objavili na súťaži v pílení dreva. Kamaráti to skúsili s pílkou.
„Mne sa pílilo celkom fajn na to, že som to robila prvýkrát,“ zdôraznila Janka, ktorá si pri pílení zvolila zaujímavú techniku vyloženia nohy na klát.
Jej kamarát má už nejaké skúsenosti s pílením, takže pre neho to nebolo vôbec náročné. Obaja so svojím výkonom boli spokojní.
Sestry Kinikové z Poráča si to zasa vyskúšali v súťaži jedenia syrových nití na čas. Úlohou súťažiacich bolo mať ruky za chrbtom, dať si do úst syrovú niť dlhú 1,20 metra a len jazykom a zubami si ju posúvať do úst a zjesť ju v čo najkratšom čase. Veronika a Zuzana pôsobia vo folklórnom súbore Poráčan, s ktorým vystupovali aj počas Avituru. V prestávke si však odskočili zasúťažiť.
„Bola to chutná súťaž. Ale jesť syrový korbáčik bez rúk je pomerne náročné. Techniku mi poradil otec, tak aby som to do seba rýchlo srkala. Mne to prišlo, ako keby som sa bozkávala, bolo to práca s perami,“ s pobavením poznamenala Veronika, ktorá syrovú niť zvládla zjesť za 45 sekúnd.
„Zo začiatku som toho mala plné ústa, lebo som naraz veľký kus vtiahla do seba. Predtým som si to netrénovala, bola to spontánna reakcia vyskúšať si to. Obe sme boli hladné, tak sme si povedali, že si zasúťažíme aj sa najeme,“ rovnako s úsmevom doplnila Zuzana.
Okrem netradičných súťaží sa v Odoríne hral aj volejbal, hádzalo sa loptou do basketbalového koša a pilo pivo na čas z litrového krígľa.
Organizátorom podujatia bolo Spišské osvetové stredisko spolu s obcou Odorín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš