V uplynulom týždni bola v plnom prúde žatva aj na Spiši. Napriek dlhotrvajúcej zime hovoria poľnohospodári o dobrej úrode.
SMIŽANY. Poľnohospodárske družstvo v Smižanoch (PD) minulý týždeň zožalo už 60 percent z celkovej plochy. Na jeden hektár pripadá zatiaľ úroda 4,4 tony. Vlani to bolo menej, a to 4,03 tony na jeden hektár.
Smižanci zasiali na 573 hektároch pšenicu, raž, jačmeň či repku olejnú. Zvlášť jačmeň im koncom zimy spôsoboval vrásky.
„Ak chceš jarcu, zasej v marcu. Tak hovorí pranostika. Pre dlhú zimu sme vyšli do polí s dvojtýždňovým meškaním. Jačmeň sme siali koncom apríla. Zdá sa, že príroda sa vie vysporiadať s každým extrémom. Dnes sa tešíme, náš jačmeň má sladovnícke parametre. Tuhá zima pod Tatrami je pre nás dobrá aj preto, že mrazy vyničia všetkých škodcov a choroboplodné zárodky,“ hovorí predseda PD v Smižanoch Štefan Zekucia.
Vysoké teploty vyhovovali obiliu
Dobrú úrodu pripisuje tento odborník vyváženému počasiu.
„Vlani nás potrápili veľké suchá, odrazilo sa to aj na úrode. Tohto roku boli zrážky rozložené lepšie, a práve to je pre úrodu prijateľnejšie. Dôležitá je aj investícia do hnojív,“ vysvetľuje Š. Zekucia.
Vysoké teploty, ktoré vládli na Spiši minulý týždeň, poľnohospodárom vcelku prospeli.
„Znamená to, že žneme suché obilie. Na druhej strane, vlaha chýba ostatným plodinám, ako zemiakom či kukurici,“ dodal predseda PD v Smižanoch.
Prvé prognózy v rámci Slovenska hovoria o veľmi dobrej úrode a dokonca niektorí odvážlivci už avizujú nižšie ceny potravín. Š. Zekucia tvrdí, že sú to predčasné správy.
„Na Slovensku je celkovo 16-tisíc farmárov. O dobrej úrode hovoria prví z nich, hlavne z juhu Slovenska. Bilancovať môžeme, až keď sa žatva skončí. Veľkým problémom môžu byť pre nás ničivé búrky. Kombajn môže denne skosiť maximálne 15 hektárov, teda ani ponáhľanie sa nám nepomôže,“ opisuje Š. Zekucia.
Sója namiesto zemiakov?
V Smižanoch asi 500 ton obilia predajú na potravinárske účely. Zvyšná produkcia slúži na kŕmne účely a aj ako osivo.
Hoci bol Spiš niekedy zemiakarská veľmoc, v Smižanoch od pestovania tejto plodiny upustili. Je to pre nástup obchodných reťazcov, okrem toho v regióne robia problémy zlodeji.
Zato však v Smižanoch v tomto roku vyskúšali novú plodinu – sóju. Lán poľa je v týchto dňoch obsypaný bielymi kvetmi.
Žatva dá poriadne zabrať ľuďom, ktorí pracujú s poľnohospodárskymi strojmi.
Marián Hamráček pracuje na kombajne, hovorí, že po tieto letné dni odchádza z domu skoro ráno, vracia sa aj okolo polnoci.
Poľnohospodári si v rámci Slovenska vzájomne pri žatve pomáhajú. Spišiaci tak pracovali na východ od nášho regiónu a podobne aj v okolí Rožňavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš