Okrem toho, že Poliaci svoju záchranu zaplatia zo svojho, im po novom bude hroziť finančný postih za porušenie návštevného poriadku.
VYSOKÉ TATRY. V utorok krátko pred 3. hodinou nadránom požiadalo o pomoc záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) päť turistov z Poľska.
Tí pôvodne vystúpili na Gerlachovský štít, ale pri ceste späť zablúdili. Zranení neboli, ale pri svojom návrate z vrcholu nedokázali ďalej samostatne pokračovať.
Podľa informácií z HZS vystúpili turisti na vrchol najvyššieho tatranského štítu ešte v pondelok v neskorých podvečerných hodinách, no pre neznalosť terénu začali zostupovať zlým žľabom.
„Turisti vstúpili z ľahšieho horského terénu do ťažkého horolezeckého terénu. V prípade, ak by neprivolali pomoc, im hrozilo zrútenie, čiže priamo ohrozenie života,“ uviedol o záchrannej akcii riaditeľ HZS Jozef Janiga.
Poliaci si mysleli, že zostupujú z vrcholu Gerlachovského štítu Batizovským žľabom, nevedomky sa však dostali do veľmi exponovaného horolezeckého terénu. Z neho sa bez lana a potrebného horolezeckého výstroja nedokázali dostať do bezpečia.
Záchranu zaplatia zo svojho
V ústrety na pomoc im vyrazilo šesť profesionálnych záchranárov z Oblastného strediska HZS Vysoké Tatry. Tí počas výstupu neďaleko Batizovského plesa krátko po svitaní požiadali o nasadenie leteckej techniky.
Vrtuľník zobral na palubu záchranárov, ale pre silný nárazový vietor sa pilotom nepodarilo posádku bezpečne vysadiť vo vyššej nadmorskej výške, a tak sa museli opätovne vrátiť k Batizovskému plesu.
Skupina záchranárov ďalej pokračovala po zemi na vrchol Gerlachovského štítu a potom k Poliakom.
S pomocou lana ich všetkých postupne vytiahli 150 metrov späť na vrchol a v sprievode záchranárov zostúpili na Sliezsky dom. Poliaci tak budú mať zrejme hlboko do vrecka, pretože vlastnú záchranu zaplatia zo svojho.
Horskí záchranári majú v súčasnosti desiatky nedobytných pohľadávok, ktoré sa im nedarí vymôcť už roky. Väčšina z nich je zo zahraničia a ich celková suma sa pohybuje v desiatkach tisícov eur.
Ku koncu minulého roku evidovali horskí záchranári pohľadávky v celkovej výške presahujúcej 84-tisíc eur.
Pohyb v Tatrách určuje návštevný poriadok
Horskí záchranári upozorňujú, že na Gerlach nevedie značkovaný turistický chodník a turisti môžu na najvyšší štít Slovenska vystúpiť len pod vedením horského vodcu.
Ak tak návštevníci Tatier nespravia, porušujú Návštevný poriadok Tatranského národného parku (NP TANAP). Ten je širokou verejnosťou dlhodobo kritizovaný, pripravuje sa však jeho novelizácia.
Podľa NP sa turisti môžu mimo vyznačených turistických a náučných trás pohybovať len v sprievode osôb, ktoré majú odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v oblasti horolezectva a vysokohorskej turistiky.
Výnimku v tomto prípade majú športovci organizovaní v kluboch pred nástupom na horolezecké a vysokohorské túry.
Za porušenie budú rozdávať pokuty
Keďže okrem finančných nákladov vynaložených na záchranné akcie zo stany štátu pri nich väčšinou dochádza i k vstupu do takzvaných zakázaných území Tatier, do problematiky vstupuje i ochrana tatranskej prírody. Správa TANAP-u v súčasnosti rokuje s horskými záchranármi o dohode vedúcej k postihovaniu previnilcov.
„Tí, ktorí porušia poriadok, budú riešení v správnom konaní v zmysle zákona o ochrane prírody. Dohoda s horskou službou ale zatiaľ nie je hotová,“ uviedol k chystanej zmene riaditeľ tatranských ochranárov Pavol Majko.
Tresty tak budú výlučne v podobe finančného postihu. Ten môže udeliť v správnom konaní buď obvodný úrad životného prostredia alebo inšpekcia životného prostredia.
„Za porušenie NP by si previnilci zaslúžili domáce väzenie,“ komentoval s odľahčením Majko najvyšší možný trest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš