Každý deň tá istá cesta do práce, každý deň práca v archíve. Štefan Péchy z Levoče pracuje úctyhodných vyše 40 rokov na tom istom pracovnom mieste, v tej istej pozícii. Jeho pracoviskom je Štátny archív v Levoči. Zamestnanec rekordér hovorí o kreativite a zaujímavej práci, na nudu vraj nie je určite čas.
LEVOČA. Š. Péchy okrem iného zakladal v roku 1972 v archíve fotolaboratórium. Fotografia je jeho povolaním aj koníčkom.
Jeho snímky dopĺňajú mnohé publikácie o Spiši. Známa je aj jeho spolupráca so slávnym fotografom Karlom Plickom.
Péchy sa vrátil do svojho rodného mesta ako vyštudovaný fotograf, pretože v archíve bolo treba vybudovať laboratórium. S úsmevom hovorí, ako tieto pracovné priestory budovali v jednom z levočských bytov.
„Spomínam si, ako sme rozoberali kuchyňu. Technika ešte nebola na takej úrovni ako dnes, zariaďovali sme postupne, koncepciu malo na starosti vtedajšie rezortné ministerstvo. Laboratórium bolo však veľmi potrebné, malo dôležité poslanie, zachovávali sme vzácne dokumenty z regiónu,“ vysvetľuje Š. Péchy.
Američania si vybrali Levočanov
Veľmi rád spomína aj na spoluprácu s americkou organizáciou The Genealogical Society of Utah. V rámci Slovenska si Američania vybrali práve odborníkov z Levoče.
„Prišli s projektom mikrofilmovať matriky podľa ich plánu, a to z regiónov Spiš, Šariš, Abov, Gemer a iných.
Zhromažďovali ich na vybudovanom mieste hlboko v skalách, aby prečkali bez ujmy rôzne živelné katastrofy či dokonca aj možné nukleárne útoky,“ opísal zaujímavý projekt tento odborník z Levoče.
Na 6-ročnú prácu tesne po zmene spoločenského systému spomína ako na poriadne náročnú. „S nákladným skriňovým autom sme cestovali po Slovensku a zhromažďovali matriky,“ hovorí.
S balíkmi potom osobne musel chodievať na colnicu, mikrofilmy putovali do európskeho centra genealogickej spoločnosti vo Frankfurte nad Mohanom.
Pracuje v rukaviciach
Péchy je sprostredkovateľom medzi bádateľmi a samotným archívom. Ako hovorí, originály mnohých dokumentov nevydávajú na štúdium, pretože by sa poškodili. Dokonca aj on sám musí pracovať v rukaviciach.
„Ľudské ruky by totiž dokázali postupne poškodiť tak vzácne listiny. Preto máme veľkú časť archívnych dokumentov na mikrofilmoch a zdigitalizovaných. Napríklad archivujeme vo veľmi dobrom stave zachovanú erbovú listinu Levoče z roku 1550, a to len preto, že ju nikto nechytá do rúk,“ opísal Š. Péchy.
Levočan na margo svojej vytrvalosti, čo sa zamestnania týka, hovorí: „Už som sa stretol s otázkou, ako môžem pracovať na jednom mieste tak dlho. Hovorím, že mal som v živote šťastie. Moja práca má svoje poslanie a okrem toho ma naozaj baví. Keď som mal 11 rokov, otec mi kúpil prvý fotoaparát. Fotografovanie ma poriadne chytilo. Možno aj preto, že Levoča a Spiš so svojimi pamiatkami sú pre mňa jeden krásny ateliér,“ vyznáva sa Š. Péchy.
Rukavice. Nutné je pracovať s rukavicami.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš