Problematike ochrany prírody sa venuje dve desiatky rokov. Jeho prvoradou úlohou vo funkcii je udržať profesionalitu správy a zlepšiť spoluprácu so samosprávami a podnikateľmi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Od 1. augusta prevzal post riaditeľa Správy NP SR Tomáš Dražil, ktorý v tejto organizácii pôsobí takmer 20 rokov.
Hneď po vysokej škole nastúpil na správu za lesníka, pred desiatimi rokmi sa stal zástupcom riaditeľa a vedúcim odboru chránených častí prírody.
Medzi prvoradé úlohy, ktoré si kladie za cieľ, je zachovanie kreditu a profesionality správy NP.
„Mojou snahou je tiež posunúť vzťahy so samosprávami, ktoré vnímam ako najbližšieho partnera. Z toho dôvodu bolo mojím prvým krokom zorganizovanie stretnutia s predstaviteľmi jedenástich miest a obcí, ktoré sa nachádzajú priamo na území Raja. Úvodná schôdzka ukázala nové vízie spolupráce,“ hovorí T. Dražil.
Riaditeľ je presvedčený o tom, že bez rozvoja regiónu nemôže fungovať ani ochrana prírody.
„Model slovenskej ochrany prírody je iný ako vo svete. Vo väčšine krajín ide o štátne územia, kde je vykonávaná funkcia správcu územia. U nás v národnom parku sa pozemky vrátili pôvodným vlastníkom.
Slovenský raj je špecifický napríklad tým, že technické zariadenia v roklinách vlastnia obce a nie my, ako sa bežný turista domnieva. Pomôcť by mala užšia spolupráca so samosprávami a podnikateľskými subjektmi. Chybou by bolo, keby sme sa každý hrali na vlastnom piesku a nekoordinovali činnosť,“ tvrdí.
Raj klenotom
Nový šéf vidí veľké rezervy aj v manažovaní turistiky. Ochrana prírody by nemala byť v podnikateľskej oblasti príťažou.
„Vo všeobecnosti je ponímané, že vo vyhlásených chránených územiach je všetko zakázané. Našu základnú povinnosť chrániť prírodu musíme zachovávať a strážiť 13. komnaty, kam človek nesmie. Slovenský raj s 20–tisíc hektármi je malé územie a má sa čím pýšiť,“ vysvetľuje.
Vzápätí dodáva, že na strane druhej by mali podnikatelia v národnom parku pocítiť výhodu, že tu môžu pôsobiť.
„Turisti sem chodia práve preto, že je to národný park. Táto značka má vysoký kredit. To by mali využiť vo svoj prospech,“ myslí si T. Dražil.
Ďalším nezanedbateľným aspektom je informovanosť verejnosti. Do konca augusta chce tím pracovníkov na správe NP vytvoriť návrh webovej stránky.
„Uvedomujeme si, že v tejto oblasti máme nedostatky. Presviedčame sa o tom najmä počas letnej sezóny, a to denne. Ľudia nám často telefonujú a informujú sa o turistických trasách. Chceme pripraviť stránku, ktorá bude živá, interaktívna a čitateľ tam nájde dostatok informácií,“ približuje.
Výzvou cyklotrasy
Nové možnosti vidí aj v lepšie poprepájaných sieťach chodníkov.
„Nechcem sa začať zaoberať len novými aktivitami. Treba si všímať aj súčasný stav, ktorým je napríklad vynikajúco vyznačená sieť turistických chodníkov. Napriek tomu nie všetky trasy sú v dobrej kvalite. Cyklotrasy sú tiež pre nás veľkou výzvou. Je stále čo riešiť, a tak spríjemňovať turistom pobyt. Vytvára sa tu ďalší priestor spolupráce so samosprávami,“ uzatvára T. Dražil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš