Na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi zavládol Genius Temporis – Duch času.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto sa na tri dni vrátilo do dôb minulých, aby si okrem iného pripomenulo osobnosti, ktoré tvorili tunajšie dejiny. Mnoho z nich sa zapísalo do análov svojimi ušľachtilými činmi, niektorí po sebe zanechali skazu.
Na námestí splynula prítomnosť s minulosťou, moderný šat sa v dave miešal s historickým odevom.
V bohatom programe sa myslelo na diváka každej vekovej kategórie.
Nechýbali rytieri a kňažné, sokoliari, dobová hudba, tancovačka, rozprávky, rytiersky turnaj na koňoch, ohňová šou či historické kompozície a divadelné predstavenia.
Usporiadateľ preukázal dávku tolerancie k súčasnosti a ponúkol koncerty Zuzany Smatanovej a Pavla Hammela.
Oživením podujatia boli rytierske turnaje na koňoch z obdobia gotiky. Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel z Bratislavy patrí medzi najstaršiu šermiarsku skupinu na Slovensku.
Padali turecké hlavy
„Pre divákov sme pripravili krátke ukážky, ktoré sa skladali z disciplín šikovnosti. Statoční rytieri zrážali drevené turecké hlavy, či počas jazdy napichovali krúžky rôznych veľkostí. Medzi náročné ukážky patrilo zrážanie sa z koňa kópiami, ktoré sa neraz nezaobíde bez zranenia,“ vysvetlil slobodný šermiarsky majster Peter Koza.
Do rytmu dobových tancov vtiahla divákov tanečná skupina Saltarello. Tanečné kroky zo 16. storočia si pred pódiom vyskúšali odvážlivci oboch pohlaví.
Dni mesta boli venované i Majstrovi Konrádovi, ktorý založil najvýznamnejšiu stredovekú gotickú kovolejársku dielňu na Spiši.
Z dielne vyšlo množstvo zvonov, ktoré sa používajú dodnes. Zvonolejár bol známy aj ako ľudomil. Časť z jeho života – pod názvom Srdce zvona – predstavila kompozícia na pódiu pred Redutou.
Historický sprievod mestom dával tušiť prítomnosť dedičného starostu 16 zálohovaných spišských miest a správcu hradu Ľubovňa Teodora Konštantína Lubomirskeho so svojím sprievodom. Pre jeho krutú povahu ho poddaní prezývali kniežaťom pekelných temnôt.
Krutovládca
Na pódiu pred sa zrakmi veľkého publika odohrali epizódky zo života grófa Lubomirskeho, ktorý mal v Spišskej Novej Vsi milú Kati Holzschüherovú.
„Mala som obrovskú trému. Snažila som sa vžiť do úlohy. Katarína to v živote nemala ľahké. Knieža sa s ňou neoženil. Po smrti novorodenca od žiaľu umiera aj ona,“ hovorí amatérska herečka Magdaléna Cibulková.
Úlohu krutovládcu Lubomirskeho zahral Richard Pazera. „Osobne nemám veľké skúsenosti s divadlom, ale myslím si, že sme to zahrali solídne a publiku sa to páčilo. Bolo zaujímavé hrať pod holým nebom a množstvom divákov. V divadle je to komornejšie,“ vyjadril sa po odohraní Richard Pazera.
V rámci sprievodného programu nechýbal tradičný 18. ročník Trhu ľudových remesiel. Svoje zastúpenie mala drevovýroba, včelárstvo, umelecké kováčstvo, tkáčstvo, rezbárstvo, košikárstvo, cinárstvo, výroba klobúkov, handrových bábik, mydiel, spracovanie ľanu, maľovanie obrazov i výrobky zo šúpolia.
Anketa
Ako hodnotíte Dni mesta?
Matúško Jankovčin: „Páčili sa mi boje rytierov, ktoré som videl len v televízore. Držal som palce všetkým.“
Olivia Ela a Ben Šmotkovci: „Najviac sme sa zabavili pozeraním na turnaj na koňoch. Zľakli sme sa, keď rytier Michal zranil Richarda a z hlavy mu tiekla krv. Richardovi sme najviac držali palce.“
Viktória Theissová: „Som bývalou dejepisárkou, a tak si Dni mesta nikdy nenechám ujsť. Vždy je to dobre zorganizované. Možno by to chcelo väčšiu živosť pri historickom sprievode, napríklad mohli v sprievode rozhadzovať dukáty.“
Anna Šimková: „Počas všetkých dní tu vládla veselá atmosféra. Na chvíľu som vstúpila do histórie a bolo to veľmi príjemné. Mesto urobilo kus práce.“
Ján Novotný: „S manželkou takmer nechodíme na žiadne kultúrne podujatia. Preto si takéto akcie nenecháme ujsť. Zabávame sa s priateľmi do neskorých nočných hodín.“
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš