Po zisku troch „zemiakových“ medailí po sebe sa jej pred necelými dvomi týždňami podarilo získať vytúžené prvé miesto na majstrovstvách Slovenska juniorov v jednotlivcoch i družstvách.
POPRAD. S parkúrom začala osemnásťročná Alexandra Kisková v jazdeckom areáli na Kvetnici pri Poprade. Vzťah ku koňom si budovala už od detstva.
Postupne svoje schopnosti rozvíjala v Mlynici, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi
„Jazda na koni si vyžaduje súlad medzi koňom a jazdcom. Najväčším problémom pri tréningu je absencia jazdeckej haly. Jediná v okolí sa nachádza v Spišskej Novej Vsi, čo bolo náročné na cestovanie. Aktuálne trénujem pod vedením trénera Vladimíra Langera v Hrabušiciach,“ rozhovorila sa o zaujímavej, ale časovo náročnej záľube Alexandra.
Aj napriek denným tréningom však zvláda svoje školské povinnosti bez problémov. Počas školského roka trénuje približne tri hodiny po vyučovaní, v čase prázdnin žije parkúrom intenzívnejšie.
Ďalší čas strávi účasťou na domácich a zahraničných súťažiach, únavné je najmä cestovanie. Kone si pritom vyžadujú dennú starostlivosť.
„Kone majú svoj celoročný rytmus, takmer denne na nich jazdím. Po pretekoch a dlhom cestovaní síce oddychujeme, ale aj tak musia mať pohyb,“ priblížila tento životný štýl aktuálna majsterka Slovenska.
Vytrvalosť a poctivý tréning pretavila v zlato
Dvojdňové jazdecké preteky v Devínskej Novej Vsi v areáli Karpatie dokázala vyhrať hneď v dvoch kategóriách. Od víťazného úsilia ju neodradili ani predchádzajúce tri štvrté miesta.
Alexandra Kisková s koníkom Orlandom bola najlepšou parkúrovou jazdkyňou medzi jednotlivcami, keď skončila prvá pred svojím kolegom z družstva Marcelom Jackovičom.
„Dobrú pripravenosť sme potvrdili aj v súťaži družstiev, v ktorej sme skončili na prvom mieste,“ doplnila.
Tím v zložení Alexandra Kisková , Marcel Jackovič a Martin Cedzo zastupoval Východoslovenskú oblasť.
Jazdecké areály na Slovensku sú sústredené predovšetkým v okolí Bratislavy. O skromných podmienkach brzdiacich rozvoj tohto športu na východe Slovenska svedčí aj účasť na spomínaných parkúrových pretekoch, ktorých sa zúčastnilo iba päť jazdcov z tohto regiónu.
Dôvera je základom vzťahu medzi jazdcom a koňom
Kým súťažná sezóna na vonkajších kolbiskách trvá od mája do októbra, v zimných mesiacoch sa sťahuje do krytých hál.
„Na východnom Slovensku na to zatiaľ nemáme vytvorené podmienky, preto v zime chodíme trénovať do zahraničia.“
Ako Alexandra prezradila, parkúrový šport nepatrí medzi lacné špásy. Odmenou však je radosť z elegantného pohybu.
„Medzi človekom a koňom sa musí vybudovať dôvera. Mladý jazdec sa učí na skúsenom koni a naopak,“ vysvetlila filozofiu tréningu.
V parkúre sa žiadny jazdec nevyhne pádom ani zraneniam. „S pádmi sa rastie. Niektoré dopadli lepšie, iné horšie. Vyhnúť sa tomu nedá, aj keď skúsený jazdec dokáže korigovať chybu koňa,“ uzavrela Alexandra Kisková z Jazdeckého klubu Alexandra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš