Streda, 24. január, 2018 | Meniny má Timotej

Podtatranská pätnástka vo Východnej oslavovala štvrťstoročie

Podtatranská obec Východná bola dejiskom jubilejného 25. ročníka cestného behu Podtatranská pätnástka.

Trojica najrýchlejších. Triumfoval Popradčan Jozef Dubašák (uprostred).(Zdroj: db)

Podtatranská obec Východná bola v nedeľu 25. augusta dejiskom jubilejného 25. ročníka cestného behu Podtatranská pätnástka.

VÝCHODNÁ. Podujatia sa zúčastnili bežci všetkých vekových kategórií od najmladších detí až po veteránov - dôchodcov. Súťažili na tratiach rôznych dĺžok - od 300 m až po 15 km. Ako prví sa postavili na štart muži všetkých vekových kategórií, ženy a juniori. Mužov čakala trať dlhá 15 km, ženy a juniorov 10 km, ktorá viedla peknou podtatranskou prírodou z Východnej smerom k Čiernemu Váhu a späť. Jej náročnosť zvýšilo výrazné výškové prevýšenie.

Hlavná kategória mužov do 39 rokov

Na štart sa v tomto roku opäť postavil niekoľkonásobný víťaz Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, ktorý v minulom roku chýbal z rodinných dôvodov (prvý prírastok do rodiny). V cieli 15 km dlhej trate Jozefa Dubašáka organizátori opäť privítali ako prvého v poradí. Zvíťazil časom 56:46 min. Spoločnosť na stupni víťazov mu robil teraz druhý v cieli - minuloročný víťaz Peter Gallik z Chemosvitu Svit, ktorému sa trať podarilo tiež zabehnúť rýchlejšie ako za jednu hodinu (59:01 min.). Traťový rekord v tomto ročníku nepadol, ale podľa vyjadrení týchto dvoch bežcov sa to o rok môže zmeniť, pretože sa plánujú na štart trate vo Východnej postaviť zase a opäť spolu súperiť o dosiahnutie čo najlepšieho času. Na tretej pozícii v celkovom poradí i v kategórii do 39 rokov dobehol Tomáš Gemza zo Štrby, súťažiaci za BK Stará Ľubovňa (1:00,29 hod.).

Veteráni všetkých vekových kategórií absolvovali tiež trať dlhú 15 km. Medailové umiestnenia vybojovali: Muži vo veku 40-49 rokov: 1. Vladimír Porubjak - Copyservis L. Mikuláš, 2. Jozef Ambroz - Vikartovce, 3. Milan Šoltýs - Batizovce, muži od 50 do 59 rokov: 1. Emil Mlynarčík - Fox on the Run Hôrka, 2. Ľubomír Gad - Copyservis L. Mikuláš, 3. Pavol Durdík - Tatran BS Turany, muži od 60 rokov: 1. František Gallik - Svit, 2. Július Roško - Horná Lehota (okres Brezno), 3. Milan Brachňák - Baník Hôrka.

Ženy bežali trať dlhú 10 km. Medailové umiestnenia získali: 1. Danica Božová - AO Svit - 51:12 min., 2. Janka Sedláková - Knotková - Revúca - 52:16 min., 3. Danica Hámorová - Poprad - 56:58 min. Medailisti v kategóriách dospelých boli odmenení diplomami, medailami a športovými pohármi. Odmenený bol i najstarší účastník - Daniel Paško (Tatrakon Poprad), ktorý náročnú 10 km dlhú trať absolvoval vo veku 78 rokov.
Organizátori nezabudli ani na deti a mládež. V jednotlivých kategóriách boli najlepší: Deti do 7 rokov (300 m): 1. Marin Mičev - Východná, deti vo veku 8-9 rokov (500 m): 1. Filip Kráľ - Východná, najmladší žiaci (1 km): 1. Igor Brezina - Východná, najmladšie žiačky (1 km): 1. Paulína Gajdošová - Východná, ml. žiaci (2 km): 1. Radoslav Brezina - Východná, ml. žiačky (2 km): 1. Viktória Korenková - ŠK Štrba, st. žiaci (3 km): 1. Michal Žiak - Východná, st. žiačky (3 km): 1. Andrea Marciniková - Východná, dorastenky (4 km): 1. Kristína Mikušová - Východná, juniori (10 km): 1. Dávid Gallik - Svit.

Najlepší mládežníci si okrem medailí a diplomov odniesli i užitočné vecné ceny. K hladkému priebehu bežeckých súťaží prispel kolektív obetavých organizátorov na čele s hlavným rozhodcom Popradčanom Františkom Pitoňákom, bývalým slovenským reprezentantom v atletike, v súčasnosti slovenským reprezentantom v curlingu a riaditeľom ZŠ Východná.

Vyskočili obce s Rómami. Starosta: Niektorí sú negramotní, krúžkujú hore–dole

Za množstvom neplatných hlasov môže byť aj slabá sociálna zručnosť.

Na Kostolianskej sú dojednané prvé pozemky na kruhový objazd

Vedenie mesta by chcelo začať s výkupom pozemkov.

Tesco končí na Hlavnej po 22 rokoch

Nový investor sa chce pustiť do rekonštrukcie budovy.

Trnka: Raši sa nedokáže zmieriť s prehrou

Ako reagujú súperi v boji o košického župana.

Košickí hokejisti pred 20 rokmi vyhrali Kontinentálny pohár

V rozhodujúcom dueli si poradili s domácim celkom gólom Reného Puchera do prázdnej brány.