Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Podtatranská pätnástka vo Východnej oslavovala štvrťstoročie

Podtatranská obec Východná bola dejiskom jubilejného 25. ročníka cestného behu Podtatranská pätnástka.

Trojica najrýchlejších. Triumfoval Popradčan Jozef Dubašák (uprostred).Trojica najrýchlejších. Triumfoval Popradčan Jozef Dubašák (uprostred). (Zdroj: db)

Podtatranská obec Východná bola v nedeľu 25. augusta dejiskom jubilejného 25. ročníka cestného behu Podtatranská pätnástka.

VÝCHODNÁ. Podujatia sa zúčastnili bežci všetkých vekových kategórií od najmladších detí až po veteránov - dôchodcov. Súťažili na tratiach rôznych dĺžok - od 300 m až po 15 km. Ako prví sa postavili na štart muži všetkých vekových kategórií, ženy a juniori. Mužov čakala trať dlhá 15 km, ženy a juniorov 10 km, ktorá viedla peknou podtatranskou prírodou z Východnej smerom k Čiernemu Váhu a späť. Jej náročnosť zvýšilo výrazné výškové prevýšenie.

Hlavná kategória mužov do 39 rokov

Na štart sa v tomto roku opäť postavil niekoľkonásobný víťaz Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, ktorý v minulom roku chýbal z rodinných dôvodov (prvý prírastok do rodiny). V cieli 15 km dlhej trate Jozefa Dubašáka organizátori opäť privítali ako prvého v poradí. Zvíťazil časom 56:46 min. Spoločnosť na stupni víťazov mu robil teraz druhý v cieli - minuloročný víťaz Peter Gallik z Chemosvitu Svit, ktorému sa trať podarilo tiež zabehnúť rýchlejšie ako za jednu hodinu (59:01 min.). Traťový rekord v tomto ročníku nepadol, ale podľa vyjadrení týchto dvoch bežcov sa to o rok môže zmeniť, pretože sa plánujú na štart trate vo Východnej postaviť zase a opäť spolu súperiť o dosiahnutie čo najlepšieho času. Na tretej pozícii v celkovom poradí i v kategórii do 39 rokov dobehol Tomáš Gemza zo Štrby, súťažiaci za BK Stará Ľubovňa (1:00,29 hod.).

Veteráni všetkých vekových kategórií absolvovali tiež trať dlhú 15 km. Medailové umiestnenia vybojovali: Muži vo veku 40-49 rokov: 1. Vladimír Porubjak - Copyservis L. Mikuláš, 2. Jozef Ambroz - Vikartovce, 3. Milan Šoltýs - Batizovce, muži od 50 do 59 rokov: 1. Emil Mlynarčík - Fox on the Run Hôrka, 2. Ľubomír Gad - Copyservis L. Mikuláš, 3. Pavol Durdík - Tatran BS Turany, muži od 60 rokov: 1. František Gallik - Svit, 2. Július Roško - Horná Lehota (okres Brezno), 3. Milan Brachňák - Baník Hôrka.

Ženy bežali trať dlhú 10 km. Medailové umiestnenia získali: 1. Danica Božová - AO Svit - 51:12 min., 2. Janka Sedláková - Knotková - Revúca - 52:16 min., 3. Danica Hámorová - Poprad - 56:58 min. Medailisti v kategóriách dospelých boli odmenení diplomami, medailami a športovými pohármi. Odmenený bol i najstarší účastník - Daniel Paško (Tatrakon Poprad), ktorý náročnú 10 km dlhú trať absolvoval vo veku 78 rokov.
Organizátori nezabudli ani na deti a mládež. V jednotlivých kategóriách boli najlepší: Deti do 7 rokov (300 m): 1. Marin Mičev - Východná, deti vo veku 8-9 rokov (500 m): 1. Filip Kráľ - Východná, najmladší žiaci (1 km): 1. Igor Brezina - Východná, najmladšie žiačky (1 km): 1. Paulína Gajdošová - Východná, ml. žiaci (2 km): 1. Radoslav Brezina - Východná, ml. žiačky (2 km): 1. Viktória Korenková - ŠK Štrba, st. žiaci (3 km): 1. Michal Žiak - Východná, st. žiačky (3 km): 1. Andrea Marciniková - Východná, dorastenky (4 km): 1. Kristína Mikušová - Východná, juniori (10 km): 1. Dávid Gallik - Svit.

Najlepší mládežníci si okrem medailí a diplomov odniesli i užitočné vecné ceny. K hladkému priebehu bežeckých súťaží prispel kolektív obetavých organizátorov na čele s hlavným rozhodcom Popradčanom Františkom Pitoňákom, bývalým slovenským reprezentantom v atletike, v súčasnosti slovenským reprezentantom v curlingu a riaditeľom ZŠ Východná.