Správca hľadá spôsob, ako problém odstrániť.
LEVOČA. Z dostupných možností si správca vybral tú najlacnejšiu. Nasadiť chcú bylinožravé ryby.
„Ekologický chemický postrek by nás vyšiel na 12-tisíc eur. Mohli by sme aj vybagrovať časť nádrže, týmto spôsobom sme problém riešili v minulosti a stálo nás to 10-tisíc eur. Momentálne rokujeme s rybármi, uvažujeme o nasadení bylinožravých rýb,“ povedal riaditeľ Technických služieb v Levoči Branislav Minďaš.
„Je to najlacnejšie, najjednoduchšie a najpraktickejšie riešenie,“ vysvetlil primátor mesta Miroslav Vilkovský (Smer).
Ako uviedol, ide o prírodnú vodnú plochu, preto každý záujemca o kúpanie musí počítať aj s rastlinstvom.
Treba odstrániť hnojivá
Korzár oslovil aj odborníka, rybárskeho hospodára z Košíc, ktorý má na starosti vodnú priehradu Ružín. Ten tvrdí, že v prípade zelených rias treba v prvom rade odbúrať hnojivá, ktoré ich rast podporujú.
„Príroda je tak zdevastovaná, že je ťažké odhaliť, čo zapríčiňuje ich bujný rast. Na vine môžu byť aj majitelia blízkych chát či domov, ktorí nemajú dostatočne izolované žumpy. Tohtoročné leto však bolo veľmi horúce, aj počasie má vplyv na riasy,“ uviedol odborník.
Pri riasach vraj správcovia vodných plôch, ak sa dá, volia okrem iných možností aj vyšší prietok vody.
„Ryby v prírode dokážu veľmi veľa. Poradia si aj s riasami, vplýva však na to viac faktorov, ako tepelné a svetelné podmienky,“ dodal rybársky hospodár.
Riasy môžu spôsobovať u ľudí pri kúpaní kožné alergie. Levočská vodná nádrž, ktorá sa nachádza tri kilometre od mesta, a kúpalisko v Spišskom Hrhove sú jediné oficiálne miesta vhodné na letné kúpanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš