V rámci Národného parku Slovenský raj by malo dôjsť k prehodnoteniu rozsahu chráneného územia. Z doterajších 13–tisíc hektárov ochranného pásma by malo byť po novom už len 6-tisíc hektárov. Meniť sa má aj hranica vlastného územia národného parku. Vyriešiť by to mal aj nový zákon o ochrane prírody, ktorý sa opätovne dostáva do parlamentu už na jeseň tohto roku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Prehodnocovanie chránených území je súčasťou programového vyhlásenia vlády SR.
Zmenu požadujú aj majitelia pozemkov v chránených územiach, ktorí sa už dlhodobo sťažujú na chýbajúce zdroje na starostlivosť o tieto územia.
Nový zákon by mal pomôcť riešiť aj tieto záležitosti. Prehodnotenie so sebou prinesie optimalizáciu siete chránených území.
Podľa slov riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila, ochranári ešte predvlani pripravili balík dokumentov, v ktorom prehodnocovali hranice národného parku vrátane prípravy nového programu starostlivosti.
Národný park Slovenský raj bol vyhlásený v roku 1988. Odvtedy sa žiadna revízia hraníc nerobila. Z tohto hľadiska ide o významný krok.
„Doba ukázala, že niektoré časti národného parku majú zbytočne vysoký stupeň ochrany, preto ho navrhujeme znížiť. Týka sa to zastavaných intravilánov obcí, ktorých katastre sa nachádzajú na území národného parku. V súčasnosti sú na rovnakej úrovni ochrany s časťami, ktoré sú mimo územia obcí a sú súčasťou parku. Sú to obce Vernár, Dedinky, Stratená, ako aj časť obce Hrabušice – Hrabušická Píla. Zníženie tretieho stupňa ochrany na druhý je z toho dôvodu, aby sa zjednodušil život ľudí v týchto obciach, keďže ide o územia, ktoré sú využívané na rôznu činnosť,“ vysvetlil T. Dražil.
Nové chránené územia na juhu
Zmena čaká aj sever národného parku. Časť územia ochranári navrhujú vyradiť.
„Zistili sme, že niektoré časti na severe nemajú také prírodné hodnoty, ktoré by mali byť zaradené do národného parku. Preto navrhujeme zhruba 700 hektárov územia vyradiť z územia národného parku a naopak 650 hektárov územia najmä na juhu Slovenského raja v katastri mesta Dobšiná, ktoré sú súčasťou sústavy Natura 2000 a nie sú kryté ochranou, do národného parku zaradiť,“ zdôraznil T. Dražil.
Ako uviedol, nové prehodnotenie so sebou prinesie výraznú redukciu ochranného pásma národného parku z pôvodných 13-tisíc hektárov na 6-tisíc.
„Momentálne ide o široké ochranné pásmo na severe, vymedzené železničnou traťou v smere Spišská Nová Ves až Vydrník. Navrhujeme ho zredukovať zhruba na čiarku asi kilometer od hraníc národného parku. Na druhej strane samozrejme, chceme tie najhodnotnejšie časti národného parku, ktoré sú kľúčové pre ochranu územia, preradiť do najvyššieho, piateho stupňa ochrany,“ doplnil.
Čakajú na novelu zákona
Návrh nových hraníc národného parku, prehodnotenie chránených území a návrh programu starostlivosti v národnom parku sú tri dôležité dokumenty, ktoré chcú ochranári uskutočniť v jednom balíku.
Ich zavedenie do praxe je však podmienené prijatím nového zákona o ochrane prírody. Kým ten nebude, ani vlastníci pozemkov, poväčšine neštátni, nedajú kladné stanovisko k prehodnoteniu.
„Nateraz to všetko zastalo. Vláda prijatie celého balíka dokumentov presunula na koniec budúceho roka. Takže momentálne čakáme,“ skonštatoval riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj.
„Návrh zonácie NP Slovenský raj a návrh programu starostlivosti považuje ministerstvo za kvalitne spracované dokumenty, je však potrebné ich opätovné prerokovanie. Samotná zonácia národných parkov je podmienená prijatím nového zákona o ochrane prírody a krajiny, resp. jeho novelou,“ uviedol Maroš Stano z ministerstva životného prostredia.
Novelizáciou zákona o ochrane prírody sa majú poslanci zaoberať už na jeseň toho roka. Po jeho prijatí ochranári znova otvoria rokovania.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš