Developer na svojej stránke láka záujemcov o byty slovami „bývanie v tomto obytnom komplexe znamená vychutnávať si jeho kvality plnými dúškami“. To si však nemôžu povedať obyvatelia priľahlých tehlových bytových domov na Okružnej a Francisciho ulici. Tí sa sťažujú na stavbu parkovacieho domu vo dvore novostavby.
POPRAD. Exkluzivitu života v novostavbe v Poprade podľa internetových stránok projektu znásobuje chránený uzavretý preslnený dvor s oddychovou zónou a detským ihriskom.
Priamo v ňom v súčasnosti vyrastá spomínaný parkovací dom s 38 státiami pre autá. Ten má mať jedno polozapustené podzemné a jedno nadzemné podlažie.
Ľudia bývajúci v okolitých domoch sa sťažujú na nadmerný hluk a prašnosť, stavbári mali dokonca spôsobiť i viaceré výpadky elektriny.
Výhrady majú aj k tomu, že parkovací dom im bude tieniť a zničil im výhľad z okien, na ktorý boli zvyknutí desiatky rokov. Výška stavby v hrebeni strechy má byť podľa projektu presne 4,5 metra.
Obyvateľov trápi slabá informovanosť i hluk
V minulosti táto lokalita patrila medzi tiché a pokojné miesta „starého“ Popradu. Idylku dotváral parčík so stromami, kde obyvatelia bytoviek hľadali pokoj a relax. Pozemky v tomto priestore už samospráva nevlastní, všetky totiž predala investorovi.
„Stromy si tu ľudia pred rokmi sami vysadili, bolo tu pekné prostredie. Chodili sa tu hrávať deti, dalo sa posedieť na lavičke, vyvesiť bielizeň," povedala Agáta Krajňáková, dôverníčka bytového domu na Okružnej ulici.
Dodala že, rozhorčených ľudí trápi, že o stavebných zámeroch ich mesto neinformovalo.
Väčšina obyvateľov je v dôchodkovom veku, celý život sa starali o prostredie a parčík, v ktorom žili.
Teraz si chceli užívať pokojnú starobu. Čulý stavebný ruch a veci s tým súvisiace preto vnímajú veľmi emotívne.
Prírodné okolie ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti
Zároveň si myslia, že garážový dom znehodnotil ich investíciu do vlastnej nehnuteľnosti.
„Viem sa vžiť do kože obyvateľov tejto časti Popradu. Rovnako som v týchto miestach vyrastal a tento park poznal,“ vyjadril sa Miroslav Antoška, majiteľ realitnej kancelárie RK 38.
Podľa jeho slov sa okolo otázky týkajúcej sa znehodnotenia hodnoty bývania dá polemizovať.
„Každý ma osobitý vzťah k svojmu okoliu a prírode, ale každopádne som si istý, že väčšina ľudí uprednostní prírodné prostredie okolo svojho obydlia ako garážové domy či veľké novostavby,“ povedal.
Ako Antoška doplnil, takto sa na celú vec môže pozerať i budúci kupujúci ich nehnuteľností, čím sa môže čiastočne ovplyvniť cena bytov.
Trendy developerov sa dajú len ťažko zastaviť, aj keď centrum Popradu začína volať po potrebe trávnatých plôch a parkov.
„Pokiaľ mesto vidí, že tieto lokality sú skutočnými miestami oddychu pre obyvateľov a obyvatelia si ich vážia a starajú sa o ne, ťažšie sa bude kompetentným schvaľovať výstavba podobných nehnuteľností v už zastavaných častiach mesta,“ uzavrel Antoška.
Mesto sa bráni zákonnosťou postupu
Popradská radnica sa kritike bráni.
„Informácie o stavbe sa vzhľadom na veľký počet účastníkov doručovali formou verejnej vyhlášky. Stavba bola povolená v súlade s platnou legislatívou,“ uviedol k problému hovorca mesta Marián Galajda.
Samotné stavebné konanie sa začalo ešte v septembri 2012. Mesto Poprad ako stavebný úrad stavbu následne povolilo a verejná vyhláška bola vyvesená na úradnej tabuli mesta 6. novembra. Zvesená bola po zákonom stanovenej lehote 15 dní.
Stavebné povolenie popradský magistrát zverejnil i na elektronickej úradnej tabuli, ako aj vo vchodoch bytového domu č. 91 na Okružnej ulici.
V tejto chvíli si však sťažujúci sa občania mesta Poprad musia na stavebný ruch zvyknúť a budúcu stavbu akceptovať.
Na druhej strane si ale myslia, že by ich mesto mohlo informovať nad rámec zákonom stanovených povinností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš