GÁNOVCE. V Gánovciach sa pred takmer 60 rokmi našla lebka neandertálca. Nálezisko sa už zhruba päť rokov usiluje zveľaďovať občianske združenie (OZ) Neandertal.
"Umelci vytvoria drevené plastiky s tematikou mystérium pravekého lovu. V tomto týždni sa umelcom podarilo vytvoriť neandertálca s kopijou, ktorý chytil šabľozubého tigra, obaja sú z dreva. Ruskí umelci urobili akýsi hotel s kúpeľmi pre neandertálcov a umelci z Bieloruska zase vytvorili plastiky obydlia. Je tu tiež uhynutý jašter, ktorého vytvorili z travertínu a zo zeme trčia drevené kly, ktoré znázorňujú jeho rebrá," objasnil predseda správnej rady OZ Neandertal Karol Piovarcsy.
Okrem toho v areáli vyrastie veľký býk, ktorého tiež niekto naháňa.
Materiály použité na sochy sú čisto prírodné, ide o drevo zväčša z Vernára a kameň, travertín zo Spišského Podhradia.
Boja sa vandalov
Do práce sa podarilo zapojiť aj miestnych obyvateľov, ktorí pomáhajú pri úpravách, nosia umelcom potraviny, občerstvenie a aktívne sa zapájajú.
"Čoho sa však trochu obávam, sú vandali, ktorí by nám to tu mohli poškodiť, ale sponzori nám prisľúbili kameru, ktorá by to tu mala strážiť," dodal Piovarcsy.
S vyrezávaním sôch a ich osadzovaním začali umelci, ktorí prišli do Gánoviec bez nároku na honorár, v pondelok (2. 9.), oficiálne otvorenie areálu by malo prebehnúť v sobotu 7. septembra podvečer.
Vstup na nálezisko nie je spoplatnený, cieľom OZ je toto miesto čo najviac spropagovať a predstaviť ho širokej verejnosti.
Areál oplotili
"Už samotné nálezisko je unikátom v strednej Európe, a to je pre našu obec veľmi významná výzva. Verím, že tieto umelecké diela pozdvihnú túto lokalitu i celú našu obec," dodala starostka Gánoviec Alžbeta Čakovská.
Podľa nej sem zvyknú chodiť turisti predovšetkým z Poľska, Čiech i Maďarska a väčšinou vedia o tom, čo sa tu nachádza.
Skamenená výplň lebky neandertálca, ktorá sa našla v travertínovej kope, je stará asi 120.000 rokov, je to v podstate najsevernejší a najvýchodnejší výskyt neandertálskeho človeka.
Táto lokalita sa následne po vyťažení kameňa opustila a bola v dezolátnom stave, hoci je štátom chránená a nachádza sa v 4. stupni ochrany.
"Naším cieľom je toto miesto zveľaďovať, skrášľovať, spropagovať," zdôraznil Piovarcsy.
Celý areál sa podarilo oplotiť, vybudovali sa tu chodníky, urobila sa vstupná brána s informačnými tabuľami, autobusová zastávka a malé parkovisko.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš