Chudobné roky s nedostatkom domáceho medu majú včelári, zdá sa, za sebou. Ostatná sezóna už bola oveľa priaznivejšia. Pozháňať domáci med by tak v tomto období nemalo byť zložité.
STARÁ ĽUBOVŇA. Kým v minulých troch rokoch sa zásobami medu včelári chváliť príliš nemohli, tento rok im príroda nadeľovala. Ľudia si tak obľúbený doplnok stravy bez problémov pozháňajú.
„Medu nebolo prehnane veľa, ale ja som spokojný. Z jedného včelstva som mal výťažok asi 25 kíl. Nie je to až tak veľa, ale ani málo. Ušlo sa rodine i známym,“ prezradil Stanislav Smrek, včelár zo Starej Ľubovne.
Priemer bol 15 až 20 kíl medu z jedného včelstva
Nepriaznivé podmienky pre znášku medu zaznamenávali včelári v posledných troch rokoch. Išlo o zvláštne obdobie, keďže predtým si na niečo podobné mnohí nepamätali.
Túto sezónu sa podmienky zlepšili a podľa toho to aj vyzeralo. Medu tak majú zákazníci dostatok.
„Tento rok bol oveľa lepší, ako tri predchádzajúce, aj keď ideálne to nebolo. Pre ľudí je však medu dosť,“ zhodnotil Jozef Lešiga, známy včelár z Jarabiny.
Podľa neho sa priemerná znáška medu z jedného včelstva pohybovala v regióne v priemere od 15 do 20 kilogramov. „Pred rokom to bolo v priemere iba sedem kilogramov,“ dodal.
Pre porovnanie, na juhozápade Slovenska sú podmienky oveľa priaznivejšie. Z jednej včelej rodiny sa dá získať až 80 kilogramov medu. V regióne Starej Ľubovne je toto číslo pri ideálnych podmienkach 30 kilogramov.
V horúčavách včely nabrali sily
Jarné obdobie pritom včelárom nenaznačovalo, že sezóna dopadne k spokojnosti.
„Na jar nebola situácia najlepšia, včelstvá mleli z posledného. Keď však prišli vysoké teploty, všetko sa zmenilo k lepšiemu. Je to zvláštne, lebo tie vysoké teploty neboli také, ktoré by v prírode všetko vysušili. Prebrali sa aj včely, ktoré v tom čase zosilneli,“ povedal Jozef Jozefík z Kolačkova, ktorý sa včelám venuje už neuveriteľných 62 rokov.
Sám momentálne obhospodaruje vyše sto včelích rodín.
Vydaril sa kvalitný medovicový med
Podľa J. Jozefíka ľuďom, ktorí zháňajú med, je v tomto roku čo dodať. „V posledných rokoch sa mi zdá, že spotreba medu stúpla,“ prezradil.
Sezóna vraj priniesla aj pestrú ponuku medu. Okrem repkového, kvetového či lesného sa vydaril aj kvalitný medovicový. „Ten obsahuje najviac minerálov a oveľa neskôr kryštalizuje,“ doplnil J. Jozefík.
Kvalitu tohtoročného medovicového medu si pochvaľuje aj S. Smrek. V tomto roku sa mu dokonca podarilo zvíťaziť v súťaži o najchutnejší med v okrese Stará Ľubovňa. Medzi prihlásenými účastníkmi uspel na podujatí Dňa medu v skanzene pod hradom Ľubovňa.
Ceny sú na úrovni asi šiestich eur
Ceny za kilogram, presnejšie za sedemdecovú fľašu domáceho medu sa podľa včelárov pohybujú rôzne.
Záleží vraj od druhu medu, dopytu, ale i iných okolností.
„Za kilogram medu zaplatí spotrebiteľ zhruba šesť eur,“ poznamenal J. Lešiga, ktorý zastupuje aj včelársku organizáciu v Staroľubovnianskom okrese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš