Chatári a prevádzkovatelia reštauračných a ubytovacích zariadení v Slovenskom raji si svoje okolie často ozdobujú privezenými rastlinami neuvedomujúc si, že tým porušujú zákon. Hrozí im za to pokuta do 100 eur.
SLOVENSKÝ RAJ. Medzi hlavné povinnosti ochranárov je sledovať, aby sa do územia Raja nezanášali nepôvodné druhy rastlín a živočíchov.
Strážca ochranného obvodu Čingov Aladár Holmok má v tomto smere 40-ročné skúsenosti.
„Zákon na to myslí od roku 1955. Jedna z podmienok vyhlásenia územia chránenej krajinnej oblasti alebo národného parku je zachovanie pôvodnosti. Napriek tomu, že normy platia, veľmi často sa nám stáva, že návštevníci svojou ľahostajnosťou do tohto prostredia zanášajú druhy, ktoré sem nepatria,“ vysvetľuje.
V prvom rade ide o turistov, ktorí počas pobytu v národnom parku odhodia zvyšky ovocia.
„Ide napríklad o ohryzky jablka alebo kôstky zo slivák. Po niekoľkých rokoch vedľa turistických chodníkov vyrastie ovocný stromček. Často ich nachádzam aj vo väčších nadmorských výškach,“ hovorí ochranár.
Čierne skládky
V hojnom počte sa k turistom pridáva aj domáce obyvateľstvo z obcí a miest, ktoré vyváža odpad zo svojich záhrad na čierne skládky aj v lokalite národného parku.
Samostatnou skupinou sú chatári a podnikatelia v oblasti hotelierstva, ktorí si v snahe vytvoriť krajšie prostredie v rekreačných strediskách na svojich pozemkoch sadia iné kultúrne rastliny.
Najťažšie sa odstraňujú invázne rastliny. Ide o nepôvodné druhy, ktoré boli na Slovensko dovezené väčšinou z amerického kontinentu alebo Ázie ako okrasné alebo medonosné rastliny.
V prípade masového rozšírenia významne menia charakter biotopov a ohrozujú pôvodné druhy rastlín.
Niektoré sú známe ako alergény.
Likvidovanie týchto druhov je veľmi problematické a vyžaduje si systematické niekoľkoročné zásahy. Ide napríklad o krídlatky, zlatobyle, netýkavky, boľševník.
Mastná pokuta
„Na Čingove a Košiarnom briežku nájdete okolo chát sirôtky, pivónie, šípové ruže alebo orgován a iné parkovné druhy drevín. Tie sa po okolí voľne rozširujú. Podobný obraz sa naskytá aj v odľahlých hájovniach a horárňach. Majitelia, ktorí nežiaduce rastliny musia vykoreniť, nie sú vždy ochotní. Naše tvrdenie, že sa nachádzajú v národnom parku, pre nich nie je dostatočným argumentom,“ hovorí A. Holmok.
Vlastníka, ktorý na požiadanie neodstránil umelo nasadený druh a bola mu dokázaná škoda možným zlikvidovaním pôvodných rastlín, môže ochranár potrestať blokovou pokutou do 100 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš