POPRAD. Tradícia vznikla už pred dvoma rokmi, kedy začala galéria spolupracovať so združením mentálne hendikepovaných ľudí.
„Zistili sme, že sú veľmi talentovaní a o podobné aktivity majú veľký záujem. Priestor sme však poskytli už aj seniorom. Malo to opäť veľkú odozvu, preto sme sa rozhodli túto akadémiu zorganizovať aj v tomto roku,“ vysvetlila zrod myšlienky riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
Pracovníci galérie poskytli všetky potrebné materiály dôchodcom zdarma, keďže ich chceli čo najmenej finančne zaťažiť a nie všetci by si to mohli dovoliť.
Nakoniec sa aj tento krok prejavil v návštevnosti: „Každý deň nás navštívi približne 40 až 60 ľudí. Sme veľmi prekvapení, lebo na náš región je to vynikajúce. Chodia k nám dôchodcovia nielen z Popradu, ale aj z okolitých obcí či z Kežmarku,“ povedala Ondrušeková.
Seniorom radili významní umelci
Tvorivé dielne mali každý deň inú tému. Od pondelka do soboty sa postupne vystriedala keramika, krajinomaľba, maľba na hodváb, maľba akrylom a temperou, klasická kresba či plstenie.
Väčšiny z nich sa zúčastnili aj odborní lektori – Peter Smik, Peter Trembáč či Emília Rudincová. Medzi významných hostí patril aj akademický maliar Marián Hennel.
Jednou z techník, ktorú si mohli seniori vyskúšať, bolo aj batikovanie. „Bola som oslovená riaditeľkou galérie. Dlhé roky som učila na základnej umeleckej škole a tam sme batiku robili často, skúsenosti teda mám,“ povedala lektorka a akademická maliarka Eva Končeková.
Dlhšie uvažovala, aké techniky zvoliť. Napriek tomu, že profesionálne sa venuje iným, verejnosti dávala cenné rady, ako si poradiť s viazanou a voskovou batikou.
Ako ďalej dodala, ľudí téma zaujala. Niektorí už skúsenosti s batikou mali a tí, ktorí sa s ňou stretli prvýkrát, sa za chvíľu naučili všetko potrebné. Týždeň striebornej akadémie bol zavŕšený v nedeľu spoločnou prezentáciou výrobkov a výstavou pre verejnosť.
Predĺžená výstava Rudavských
Pre veľký záujem a výnimočnosť autorov a diel sa predstavitelia Tatranskej galérie rozhodli predĺžiť výstavu rodiny Rudavských o ďalšie dva týždne.
Ako povedala riaditeľka galérie, je na nej možné vidieť štyri generácie maliarov: „Z naivnej maliarky na sklo a ľudového rezbára sa rodina vypracovala na špičkového a uznávaného umelca v oblasti animovanej tvorby. V našich podmienkach je to veľmi výnimočné,“ dodala.
Už onedlho budú všetky priestory galérie zatvorené. Približne do novembra budú v interiéri prebiehať rekonštrukčné práce.
Tie by mali zahŕňať celkové vynovenie – maľovanie, nové osvetlenie, nový závesný systém a do priestorov pribudne aj výťah. „Celý priestor bude bezbariérový a lepšie technicky vybavený. Galéria získa vzhľad aj vybavenie súčasnej modernej európskej galérie,“ uzavrela Ondrušeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš