V skanzene či na hrade sa postupne vystriedali Kandáčovci, Katka Knechtová či Babjakovci.
STARÁ ĽUBOVŇA. Vďaka vystúpeniam známych umelcov bola táto sezóna v múzeu zrejme najvýraznejšia v novodobej histórii. Múzejníci sa tak neplánovane stali aj lídrom organizovania veľkých koncertov v regióne.
„Niekedy si hovorím, že popri našej múzejníckej a vedeckej činnosti sme si poriadne pridali a fungujeme aj ako agentúra, ktorá organizuje koncerty. Hoci to nie je naša hlavná činnosť, vyzerá to, že sme sa v tejto oblasti stali lídrom v regióne,“ povedal Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea.
Podľa D. Mikulíka, koncerty známych umelcov znamenajú aj istý posun v ponuke možností múzea. Hradné muzikály, vystúpenia šermiarov či sokoliarov už považuje za samozrejmosť.
„Sme aj kultúrnym centrom. Nie všetko je ale iba na našich pleciach. Koncerty sa konajú aj vďaka podpore zriaďovateľa, teda Prešovského samosprávneho kraja, sponzorov, občianskeho združenia Priatelia hradu či organizácie Severný Spiš – Pieniny,“ podotkol D. Mikulík.
Na koncerty prišli stovky divákov
Veľkým ťahákom najmä pre milovníkov folklóru bola ľudová hudba Kandráčovci. Do amfiteátra v skanzene prišlo na sviatok sv. Cyrila a Metoda azda osem stovák divákov.
Rovnako v skanzene sa s kapelou predstavila Katka Knechtová. Daždivé počasie síce mohlo prekaziť plány, vyše päťsto fanúšikov však odchádzalo nadšených.
„Katka a kapelníci povedali, že napriek dažďu sú ochotní koncertovať. Našťastie, keď začali spievať, dážď pominul. Vystúpenie bolo skvelé, atmosféra výborná,“ poznamenal D. Mikulík.
V rámci dní venovaných Móricovi Beňovskému sa vydaril aj koncert Katky Koščovej. Ten sa už konal na nádvorí hradu.
Babjakovci boli čerešničkou na torte
Múzejníci tvrdia, že akousi čerešničkou na torte bolo vystúpenie operných spevákov Babjakovcov. Tí sa vyše trom stovkám divákov predstavili na nádvorí rozsvieteného hradu.
„Keď som sa s Babjakovcami bavil, povedali, že publikum bolo neuveriteľne interaktívne, veď viackrát počas koncertu zaznel potlesk na otvorenej scéne v stoji,“ povedal riaditeľ múzea.
Ďalším zo série vystúpení bol aj koncert pod taktovkou renomovaného dirigenta z Francúzska.
„Bol to veľmi skromný umelec. Až keď sme si o ňom zisťovali informácie, ukázalo sa, že ide o hlavného dirigenta versaillskej filharmónie. V našom renesančnom paláci viedol asi 40-členný orchester,“ doplnil D. Mikulík.
Táto sezóna aj vďaka koncertom ukázala múzejníkom nové možnosti. Na tie by radi nadviazali aj v budúcnosti.
„Myslím, že každá veková vrstva si tu našla to svoje. V podobnom duchu chceme pokračovať, verím, že sa nám podarí dotiahnuť ďalších zaujímavých umelcov. Už teraz máme vyhliadnutých dvoch, mená však zatiaľ neprezradíme,“ uzavrel riaditeľ múzea v Starej Ľubovni.
Koncertovala aj Katka Knechtová, na snímke v spoločnosti Dalibora Mikulíka.
Foto: archív ĽM
Skanzen. Tu sa predstavili napríklad Kandráčovci.
Foto: rin
Vyvrcholenie koncertov. Podľa múzejníkov, Babjakovci boli čerešničkou na torte.
Foto: archív ĽM
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš