STARÁ ĽUBOVŇA. Obzreli sme sa s ním nielen za vlaňajším súťažným ročníkom účinkovania ŠKM na karatistickej scéne, ale opýtali sme sa aj na očakávania a ciele do nastávajúceho obdobia práve rozbehnutej novej sezóny.
Máte za sebou už dve tretiny tohtoročného účinkovania na domácej i zahraničnej scéne. Nakoľko ste s dosiahnutými výsledkami vašich mladých talentov v tomto období spokojný?
„Vzhľadom na celkové zhodnotenie musím podotknúť, že v súčasnosti stojíme už na prahu novej karatistickej sezóny 2013/2014, ktorá každoročne začína v úvode septembra. Koncom júna sme ukončili súťažnú sezónu 2012/2013, s ktorej priebehom som samozrejme mimoriadne spokojný. Podpísalo sa pod to viacero vynikajúcich výsledkov a dosiahnutých úspechov našich pretekárov. Navyše v klube vyrástli ďalšie nové talenty, ktoré sú do budúcnosti našou nádejou a môžeme si od nich zaiste i veľa sľubovať, pričom to platí najmä u vekovo maličkých 5 až 7–ročných pretekárov. Radosť nám robili aj skúsenejší pretekári, ktorí napriek osobným starostiam podávali stabilné výkony. Keďže väčšinou išlo o maturantov alebo vysokoškolákov, ktorých čakali skúšky, kvôli školským povinnostiam to bolo niekedy akoby na hrane. Vyvrcholením tejto sezóny bol európsky pohár, kde sme obstáli s úspešnými výsledkami ziskom dvoch cenných kovov, keď Zuzka Kaletová a Kristína Kormaniková obhájili bronzové medaily. Kristíne Kormanikovej táto obhajoba zároveň dopomohla k prebojovaniu sa do širšieho výberu reprezentácie SR v kategórii kadetiek do 47 kg. Pred týmto významným medzinárodným podujatím sa konali ešte majstrovstvá Slovenska tímov, kde naši mladí pretekári vo veku od 6 – 8 rokov v zložení Adam Krafčík, Bruno Kollár a Filip Šenšel obsadili tiež 3. miesto. Rovnaký úspech s konečným 3. miestom dosiahli aj naši starší žiaci alebo mladší kadeti v zložení Daniel Majirský, Peter Foľvarský a Dávid Derevjaník. Veľkým potešením bolo v máji aj dosiahnutie majstra Slovenska v najmenšej kategórii, ktorú sa podarilo obhájiť Adamovi Krafčíkovi. Veľký bonbónik pre nás bol minulý rok aj zisk troch medailí na majstrovstvách Slovenska jednotlivcov, keď sa nám prvýkrát medzi seniormi, kde súťažili už juniori, podarilo našim pretekárom poraziť aj mužov. Koncom tohtoročného júna na konci vlaňajšej sezóny sa konal kurz trénerov, ktorý organizovala Univerzita Mateja Bela v spolupráci so Slovenským zväzom karate. Na tomto trénerskom kurze, ktorý bol rozdelený do dvoch turnusov, sa zúčastnila aj štvorica našich pretekárov a dvojica aktívnych cvičencov, z ktorých si všetci dokázali vytvoriť prvý kvalifikačný stupeň trénera karate. Som rád, že išlo vlastne o našich juniorov, ktorí sa zúčastňovali aj na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta, čo je zaiste skvelou devízou do budúcnosti, keďže poznajú trendy karate vo svete a nadobudnuté poznatky vedia vysvetliť aj na tréningoch.“
S akými predsavzatiami ste vstúpili do nastávajúceho obdobia činnosti ŠKM v sezóne 2013/2014?
„Nová sezóna začala najprv prípravným obdobím, ktoré prebiehalo v letných mesiacoch júl a august. Čo sa týka nášho klubu, my sme v tomto období netrénovali a tieto mesiace sa vlastne niesli v znamení oddychu. Až na konci augusta nasledovalo reprezentačné sústredenie v Moštenici, na ktorom sa zúčastnila širšia reprezentácia karatistov Slovenska. Do kategórie kadetov alebo juniorov U21 bola zaradená aj naša šestica pretekárov ŠKM. Zúčastnila sa ho však iba dvojica, a to Daniel Majírsky a Rado Karabinoš. Okrem nich boli vybraní aj Kristína Kormaniková, ktorá ale bola v tom čase na liečení a ďalší traja Adam Vorobeľ, Samo Truska a Peter Foľvarský sa z rôznych príčin ospravedlnili. Novú sezónu začneme v týchto dňoch 14.-15. septembra) najprv kondičnou prípravou. Niektorí z pretekárov navyše odchádzajú k našim južným susedom na Budapešť Open, ktorá je zároveň aj nominačnou súťažou na majstrovstvá sveta v Španielsku, pričom tu majú možnosť získavať prvé skúsenosti v tejto sezóne. Medzi jedny z našich predsavzatí, ktoré samozrejme nemôžu chýbať v každom roku, patrí tentoraz jednoznačne obhajoba kvalitnejších miest a zisk cennejších kovov ako doposiaľ. V minulom období sa niektorí naši pretekári pohybovali prevažne na druhých a tretích miestach, preto je naším hlavným cieľom dokázať preraziť na ten najvyšší stupeň a získať najcennejší kov najmä v tých celoslovenských súťažiach, a to v slovenskom pohári a majstrovstvách Slovenska. Pre všetkých pretekárov je navyše zároveň slovenský pohár kvalifikačným turnajom na majstrovstvá Slovenska, či už je to v kategórii detí, juniorov, kadetov, alebo aj dospelých. Pozornosť budeme venovať zaiste aj na európsky pohár, medzinárodnú súťaž v poľskej Lodži, ktorá je tiež centrálnou európskou ligou, Veľkú cenu Plzne, spomínaný Budapešť Open ako aj ostatné turnaje zaradené do centrálnej európskej ligy.“
Čo môže byť odrazovým mostíkom k ešte väčšej popularite karate v Starej Ľubovni?
„V prvom rade si myslím, že karate je dosť populárny šport, a to hlavne u detí. Veľkou mierou svedčí o tom aj celková masovosť na tréningoch, kedy náš oddiel má celkovo od 80 do 90 členov. Nanajvýš v úvode septembra sa na prvom tréningu novej sezóny zúčastnilo 40 detí, čo taktiež potvrdzuje, že záujem o tento šport neustále prevláda. Naďalej ma teší fakt, že nechýbajú už ani súťaže pre maličké deti, kde si 5 až 8–ročné talenty môžu porovnávať svoje sily v rámci celého Slovenska. Výrazným pozitívom a výzvou samozrejme tiež je, že naši skúsení pretekári sú vždy správnym vzorom pre tých najmladších pretekárov. Musím však poznamenať, že v našom klube pretekári svoje účinkovanie v ňom končia, akonáhle odchádzajú na vysoké školy alebo začínajú rodinný život. Znamená to vlastne, že v ňom ostávajú iba tí, ktorí si dokážu nájsť zamestnanie v St. Ľubovni alebo v blízkom okolí. Ostatní karatisti, ktorí niečo dosahovali, už buď nepokračujú aktívnym športom, alebo si prídu zacvičiť len rekreačne.“
Ste dostatočne spokojný s podporou zainteresovaných subjektov pre ďalší nerušený trend napredovania tohto športu vo vašom klube?
„Z môjho pohľadu som presvedčený, že ak by bol človek spokojný, nikdy by nič nerobil. Podotýkam ale, že nemyslím to v tom zmysle, aby bol nervózny, ale nespokojný s tým, čo vlastne môže dosiahnuť. Znamená to, že spokojnosť môže prejaviť s dosiahnutými výsledkami, ktoré si vytýčil pred sezónou. Popri tom však samozrejme treba dodať, že na to posúvanie niekde ďalej a všetko ostatné sú v prvom rade potrebné finančné prostriedky. Preto treba otvorene povedať, že kde sú financie, tam sú aj výsledky, a keď bude tých peňazí málo, aj kvalitných výsledkov bude menej. Čo sa týka rozvoja tohto športu v našom meste, podľa mňa by malo byť povšimnutie oveľa väčšie už len vzhľadom na enormný záujem detí o karate. Financovanie tohto klubu je väčšinou pokryté z príspevkov rodičov, z členského príspevku z darovania 2 % daní a tiež i od mesta ako dotácia. Chcem však podotknúť, že veľmi potrebné by malo byť celkovo podporovať hlavne mládežnícky šport. Nehovorím tu ale len o karate, ale i o ostatných športoch. Treba si uvedomiť, že momentálne nám tu vyrastá druhá budúcnosť, preto netreba podporovať šport iba na profesionálnej úrovni, ale klásť dôraz na športový rozvoj mládeže, ako to zvykne bývať všade inde. Nepochybne, že ďalší rozvoj a všetko ostatné záleží v prvom rade od ľudí, ktorí chcú okolo tohto športu robiť. V prípade, ak bude finančných prostriedkov menej, čo si však zaiste neprajeme, budeme musieť okresať počet pretekárov, ktorí sa budú môcť zúčastňovať jednotlivých turnajov a zbierať potrebné skúsenosti pre napredovanie. Na druhej strane ale treba zdôrazniť, že čím viac pretekár súťaží, trénuje a výkonnostne sa porovnáva, tým sú aj jeho dosiahnuté výsledky lepšie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš