Bodavý hmyz spôsobil v posledných týždňoch už niekoľko bolestivých a životu nebezpečných poranení. Niektorí ľudia po uštipnutí upadli do bezvedomia, 45-ročného Popradčana museli dokonca operovať. V popradskej nemocnici už ošetrili stovky pacientov, na ktorých zaútočili včely, osy alebo hady.
PODTATRANSKÁ OBLASŤ. Leteckí záchranári z Air Transport Europe zasahovali po uštipnutí hmyzom v tomto roku celkovo už päťkrát.
V septembri sa vyskytol jeden akútny prípad v Slovenskom raji, ostatné útoky hmyzu sa udiali v nižšie položených lesoch.
„Vo väčšine prípadov išlo o viacnásobné uštipnutie, keď pacienta bodlo viacero včiel alebo ôs. Traja z nich boli po prílete záchranárov v bezvedomí. Naše vrtuľníky boli privolané ku pacientom, u ktorých nastala ťažká alergická reakcia až anafylaktický šok,“ oznámila hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Turočeková.
Alergická reakcia sa môže prejaviť rôznymi formami, v extrémnych prípadoch dochádza až k život ohrozujúcemu stavu.
„Vrtuľník sa k pacientovi v krátkom čase dostane aj do ťažko prístupných lokalít. Na miestach, kde nie je možné pristáť, je lekár k pacientovi vysadený pomocou lana,“ ubezpečila Turočeková o včasnej záchrane obete po útoku bodavej hávede.
Ošetrili stovky alergických reakcií
Na Oddelení centrálneho príjmu popradskej nemocnice ošetrili od januára do mája tohto roka už 325 pacientov, ktorých uštipol hmyz alebo had.
„V jednom prípade bolo nutné pacienta hospitalizovať,“ upresnila počet najnebezpečnejších prípadov v tomto období Sylvia Galajda, hovorkyňa popradskej nemocnice.
Od júna do augusta na pohotovosti prijali ďalších 401 pacientov s rovnakým typom poranenia, no až 8 pacientov bolo nutné hospitalizovať.
„Na kožnej ambulancii sme v tomto roku ošetrili ďalších 100 pacientov so zápalovými alebo alergickými reakciami po uštipnutí hmyzom, pričom z uvedeného počtu bolo 20 pacientov hospitalizovaných,“ doplnila.
Ako ďalej uviedla, 45-ročného muža z Popradu museli popradskí lekári operovať, pretože si to vyžadoval jeho zdravotný stav.
Hniezda sú často pri chodníkoch
Na osie hniezda poukazuje i horská služba v Slovenskom raji. Deje sa tak z dôvodu suchého a teplého počasia, kedy vznikli ideálne podmienky na množenie ôs.
Ich hniezda sa nachádzajú na mnohých miestach v blízkosti značkovaných chodníkov v tomto národnom parku.
Horskí záchranári tam zaevidovali v poslednom období veľa prípadov ich uštipnutia.
Turistov preto upozorňujú na fakt, aby si v prípade alergie na osí jed nosili lieky so sebou.
Dobré rady
Pohybovať sa po chodníkoch a nosiť lieky so sebou
Súčasťou flóry a fauny v Tatranskom národnom parku (TANAP) sú aj včely, osy a sršne. Ich agresivita podľa hovorkyne Štátnych lesov TANAP-u Lenky Burdovej do veľkej miery závisí od správania človeka.
„Je to živý tvor a v prípade neočakávaného útoku sa bráni. Návštevníci národného parku by sa mali správať tak, aby útočnosť týchto tvorov zbytočne nezvyšovali.“
Z tohto dôvodu lesníci odporúčajú pohyb len po značených turistických chodníkoch. Tak sa vyhnú hniezdam ukrytým v zemi a s tým súvisiacimi neočakávanými a agresívnejšími útokmi ôs či divých včiel.
Zároveň dáva Lenka Burdová návštevníkom tatranských lesov i osobnú radu. „Keď idem do hôr, nepoužívam parfum a pri pití vody či konzumácii jedla dávam dobrý pozor na to, aby som do osy 'nezahryzla',“ uzavrela hovorkyňa ŠL TANAP–u.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš