Zrúcaniny hradu Plaveč chátrajú, o pamiatku sa nemá kto starať. Správu a ani výraznejšie oživenie pamiatky si obec dovoliť nemôže.Štát, ktorému patrí, nič nehovorí.
PLAVEČ. Miestni obyvatelia sa pýšia stavbou z obdobia stredoveku. Iba málokto z nich však dúfa, že by sa rozpadnutý hrad podarilo zachrániť. A tak zatiaľ ostáva pre pohľady prichádzajúcich zvedavcov či motoristov idúcich po hlavnej ceste v smere od Starej Ľubovne.
„Keď s tým nikto nič nerobil doteraz, pochybujem, že sa nájde odvážlivec, ktorý by hrad oživil. Je to možno na škodu,“ povedal nám muž žijúci v podhradí.
Podľa neho k zrúcaninám občas prídu turisti. Okrem našich vraj hrad nachádzajú aj Poliaci.
„Máme tu ticho a pokoj, takže vždy vieme, keď tam niekto ide,“ dodal pozorný sused hradnej zrúcaniny.
„Na hrad v Plavči sme pyšní, veď je to symbol našej obce. Nevlastníme ho však, takže sa tam ani nepokúšame o špeciálne zásahy. Nechceme si brať na seba riziko, že sa tam zrúti kamenie,“ priznal Štefan Murcko (nom. HZDS), starosta Plavča.
V minulosti už bol hrad osvetlený, niekto však zariadenie rozbil. „Osvetlenie je znova obnovené. Chceli sme to aspoň takto zatraktívniť. Za tmy to tu pekne vidieť cestou od Ľubovne,“ dodal starosta.
Obec nemá peniaze na podporu pamiatky
Starosta poznamenáva, že najmä v lete prichádza k hradu veľa turistov. Obec však tento potenciál môže iba ťažko využiť.
„Vieme, v akom stave sa hrad nachádza. Patrí štátu. My by sme určite podporili obnovu, ale na obci nemáme personálne, ani finančné podmienky. Možno by bolo dobré, ak by sa iniciatívy chytilo nejaké občianske združenie,“ podotkol Murcko.
V podhradí obec osadila aj tabule upozorňujúce na nebezpečenstvo padajúceho muriva. Vandali ich však rozbili.
Konala sa tu aj brigáda obecných poslancov. Pri čistení okolia sa jednej poslankyni podarilo nájsť mincu z roku 1763.
Iniciatívu okolo hradu nedávno podchytili aj mladí aktivisti. Plánujú tu sprístupniť altánok s ohniskom.
Vlastníkom hradu je Slovenská republika, jeho správu má vykonávať Slovenský pozemkový fond.
Správu dotknutých pozemkov, na ktorých je hrad postavený, má na starosti Obvodný úrad v Prešove. Nikto z kompetentných nevedel odpovedať, čo s hradom bude.
Hrad vyhorel v 19. storočí
V minulosti bola známa aj maketa hradu Plaveč. Niektorí si ju pamätajú z múzea v Sabinove.
Zistili sme, že neskôr prešla do krajského múzea v Prešove. V ňom nám potvrdili, že ju momentálne nevystavujú, potrebná bude jej oprava.
Postavenie hradu Plaveč sa odhaduje na koniec 13. storočia. V polovici 19. storočia ho postihol ničivý požiar. Odvtedy pustne.
Zaujalo nás
Lieh od mŕtvoly vypili
Pamiatka v Plavči dostala v minulosti označenie ako pekný hrad.
V roku 1715, kedy cisár Karol VI. nariadil búranie hradov, sa Plaveč demolácii vyhol. „Bol špecifikovaný skôr ako kaštieľ, než ako hrad,“ poznamenal historik Pavol Mišenko.
Poslední majitelia hrad prestavali. Zväčšili na ňom okná, čo nemalo byť dobré z pohľadu silno fúkajúceho vetra. Neskôr bola narušená jeho statika.
Kuriózny príbeh sa týka aj jedného z posledných vlastníkov hradu Plaveč. Muž zomrel v Paríži, no keďže si prial byť pochovaný v Plavči, bol nariadený jeho prevoz v truhle. V nej mal telo aj pre hygienické dôvody ochraňovať lieh.
V tom čase bola vojna proti Habsubrgovcom, ktorým prichádzali na pomoc aj ruskí kozáci. Truhlu s nebožtíkom otvorili a lieh vypili.
Telo nebohého napokon malo byť pochované v krypte pri hrade, spolu ostatnými hradnými majiteľmi. Po druhej svetovej vojne mali byť hrobky rozkradnuté.
Archeológovia na hrade
Na hrade Plaveč ešte pred 13 rokmi robili posledný archeologický výskum. Práce vykonávali dobrovoľníci zo Slovenska i zo sveta v sezónach 1998 až 2000.
Pamätá si ich aj historik Pavol Mišenko. „Z juhovýchodnej strany hradu bola odkrytá bašta i pivnice. Nájdená bola aj východná stena i vstupná brána do hradu,“ povedal. Podarilo sa naraziť aj na viacero múrov, tie sa však nepodarilo identifikovať. l Dobrovoľníci našli na mieste aj množstvo črepov, kachlíc či mincí.
Známa je aj posledná kresba hradu Plaveč od V. Myskovszkeho z roku 1885. Zachytáva, ako hrad vyzeral.
Pohľad zdola. Hrad sa nachádza na kopci nad dedinou.
Múry hradu. Spoza nich vidieť Plaveč.
Foto: rin
Posledná kresba. Pochádza z roku 1885.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš