Expresivita, invencia a nebojácnosť v prejave, aj takáto je tvorba výtvarníčky Janky Ogurčákovej, vedúcej Art klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi. Jana versus Klára je aktuálnou výstavou jubilujúcej výtvarníčky a zároveň debutom jej dcéry Kláry. Na vernisáži nechýbala ani Mona Klarista.
SMIŽANY. Konfrontáciu dvoch svetov, dvoch výtvarných prejavov a dvoch generácií prináša výstava v priestoroch Kaštieľa v Smižanoch.
Matka a dcéra. V rodine Ogurčákovcov sa schopnosti a zmysel pre umenie dedia po praslici. Janka a Klára sú toho dôkazom.
Mamka Jana má za sebou množstvo výstav doma i v zahraničí. Zúčastňuje sa výtvarných plenérov, jej tvorba je plná invencie, odvahy a farebnosti, skúšania rôznych techník, od olejomaľby cez pastel, uhlík či perokresbu. V tomto roku má ona i jej tvorba malé jubileum.
Dcéra Klára (18) prekročila prah dospelosti a ako sama priznáva, ani len netušila, že svoj výtvarný debut bude mať už vo svojom ranom výtvarnom období. V tvorbe študentky propagačnej grafiky dominuje kolorovaná perokresba.
Výtvarný prejav matky a dcéry sa poberá inými smermi.
„Vravela som si, že ak moje dieťa bude po mne, nebudem ho v tvorbe ovplyvňovať. Chcem, aby bola čistou výtvarnou bytosťou. Som rada, že jej výtvarný prejav je originálny. Mnohí výtvarníci si až po rokoch nájdu svoj rukopis, no Klára ho už má,“ zdôraznila Janka.
Jubileum verzus debut
Spoločná výstava s dcérou je pre ňu momentálne jeden z najúžasnejších pocitov, ktorý prežíva.
„Dcéra je na prahu dospelosti a ja som rada, že som jej aspoň takto pomohla k jej debutu,“ doplnila J. Ogurčáková.
„Nikdy som si nemyslela, že budeme takto spolu vystavovať a už vôbec nie, že tak skoro. Myslela som, že nejakú tú výstavu budem mať najskôr o desať rokov. Teším sa a som aj prekvapená, že toľko ľudí prišlo na našu vernisáž,“ netajila nadšenie začínajúca výtvarníčka.
Tá na výstavu dala aj jedno zo svojich výtvarných „detí“, dvojníčku slávnej Mony Lízy – Monu Klaristu. Nejeden návštevník sa pri ňom pristaví hľadajúc podobnosť s dielom Leonarda da Vinci.
Ako prezradila mladá autorka, na začiatku stála myšlienka autoportrétu, neskôr dievčaťa s oranžovými vlasmi a modrou košeľou, nakoniec však skrsol nápad namaľovať „Monu Lízu“.
Konečná podoba diela je výsledkom skĺbenia všetkých troch myšlienok v jednu.
Výstava je sprístupnená v kaštieli do 10. októbra. Pripravilo ju Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi a Obecné kultúrne centrum v Smižanoch.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš