Čas letných prázdnin v spojení s obdobím veľkého sucha prináša najväčšie riziká v súvislosti s menšími či väčšími požiarmi. Lesné požiare v okolí nie sú v poslednom čase ničím výnimočným a ich náročnosť pravidelne stúpa.
POPRAD/KEŽMAROK. Podľa Adriána Takáča, veliteľa jednotky z Hasičského záchranného zboru (HaZZ) v Poprade, hasiči nevnímajú obdobie prázdnin či školského roka. Ich úlohou je kedykoľvek pomôcť ľuďom, ochrániť ich zdravie, životy či majetok.
V období letných prázdnin je vidieť evidentný nárast počtu požiarov, pri ktorých museli popradskí hasiči zasahovať.
Podľa štatistických údajov z popradskej stanice bolo počas tohtoročných letných prázdnin (júl – august) zaznamenaných 35 požiarov. V porovnaní s minulým rokom stúpol ich počet o šesť zásahov, v roku 2010 mali hasiči 18 výjazdov.
Na rozdiel od stúpajúceho počtu požiarov priamo škoda spôsobená ohňom oproti minulému roku klesla. Zatiaľ čo počas júla a augusta v roku 2012 to bolo približne 155-tisíc eur, v tomto roku požiare zničili majetok v hodnote 32-tisíc eur.
Takáč ďalej uviedol, že hasiči nevnímajú počet požiarov, ale ich náročnosť.
„Číslo nie je všetko. V štatistikách nevidíme komplikovanosť zásahov alebo ich trvanie. Ako príklad slúži kalamita v roku 2004. Zasahovali sme mesiac, z toho intenzívne dva týždne. V štatistike to však bude stále iba jedno číslo,“ vysvetlil.
V Kežmarku bol júl výnimočný
Hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ v Kežmarku mali v rámci prázdnin dva rozdielne mesiace.
„Za mesiac júl 2013 OR HaZZv Kežmarku neeviduje žiaden požiar,“ povedal Kamil Derner, vedúci technik - špecialista. Podľa štatistík bol mimoriadne pokojný aj júl v minulom roku, keď boli zaznamenané len tri požiare.
Na druhej strane, august priniesol až 26 výjazdov s celkovými škodami vo výške takmer 9-tisíc eur.
Najčastejšou príčinou bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov.
V auguste roku 2012 museli hasiči vyrážať k požiarom iba 14-krát, pričom priame škody boli vyčíslené na viac než 5-tisíc eur.
Suché lesy sú problémom
Požiare v lese sú podľa Takáča z HaZZ Poprad stále náročnejšie. Kombinácia tepla a suchého dreva si vyberá každoročne svoju daň. Niekedy to už nevníma ako les, ale „ako skládku suchého dreva“.
Centrum modulu pozemného hasenia, ktorý sa špecializuje na lesné požiare, je v rámci východného Slovenska aj v Poprade.
Veliteľ družstva Marián Lopuch priznáva, že i v tomto roku mali niekoľko zložitých zásahov.
„Trojtýždňové obdobie sucha prinieslo päť či šesť veľkých zásahov. Mali sme najvyššie položený požiar vo výške cca 1 800 m. n. m., ale aj najkomplikovanejší vo Veľkej Fatre,“ uviedol.
Ten si pre ťažký terén vyžadoval výlučne letecký zásah, hasiči by sa peši dostali ku nemu približne až po troch hodinách.
Klamlivé telefonáty vymizli
Veliteľ jednotky HaZZ v Poprade Adrián Takáč ozrejmil, že tzv. plané poplachy už takmer neevidujú.
„Teraz máme dva či tri falošné telefonáty počas roka. V minulosti ich bolo viac než 20. V súčasnosti vidíme číslo volajúceho a vieme si to overiť. Všetko je však cítiť už podľa jeho hlasu.“
Problémom boli aj verejné telefónne automaty, ktoré sa však z regiónu pomaly vytratili.
„Ak ľudia potrebujú v našom regióne pomoc, je dobré, keď si budú pamätať číslo 150. Stále máme svoje vlastné operačné stredisko. Podľa nariadenia Európskej únie môžu využiť aj číslo 112, ale ak ide o čas, aj prepájanie cez Prešov k nám môže byť rozhodujúce,“ uzavrel Takáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš