VYSOKÉ TATRY. Najvyššie horské polohy Tatier sa ocitli pod snehom.
„Približne od výšky 1800 metrov sa nachádza nesúvislá snehová pokrývka, ktorá sa vo vrcholových partiách mení na súvislú snehovú pokrývku,“ informoval riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Turisti, ktorí plánujú výlety do najvyšších horských polôh, preto musia v týchto dňoch rátať už so zimnými podmienkami.
„Minerálku vo fľašiach by už mal nahradiť teplý čaj. Nevyhnutnosťou je kvalitná zimná obuv a teplé oblečenie,“ hovorí Janiga.
Chodníky k chatám sú schodné
Turistické chodníky k vysokohorským chatám a v ich blízkom okolí sú schodné bez problémov.
So zimnými podmienkami musia rátať hlavne tí, ktorí smerujú ďalej do vysokohorských sediel a na vrcholy v Tatranskom národnom parku. Tie budú pre turistov prístupné až do 1. novembra, keď začne platiť sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov.
Jozef Janiga odporúča turistom, aby nepreceňovali svoje schopnosti a v prípade, že podmienky sú nad ich sily, radšej sa vrátili.
Turisti by nemali zabúdať, že zvlášť v týchto dňoch, keď je na oblohe viac oblačnosti, sa aj skôr stmieva, preto treba vyrážať na túry skoro ráno, aby sa stihli vrátiť ešte za svetla.
Dni sú už kratšie, túry treba prispôsobiť
Vzhľadom na skracujúce sa dni by si mali turisti vyberať kratšie a menej náročné vychádzky.
Jozef Janiga predpokladá, že sneh, ktorý napadol v uplynulých dňoch, ešte zmizne.
„Všetci čakáme, že ešte príde babie leto a sneh, hlavne z južných pozícií, sa ešte roztopí,“ povedal Janiga.
Ak nepríde nejaké výrazné oteplenie, v severných partiách a v žľaboch vo vyšších polohách by tento sneh už mohol zostať aj trvalejšie.
Čo hovorí meteorológ a klimatológ
Od utorkového večera v Tatrách od nadmorskej výšky zhruba 1100 metrov napadlo zopár centimetrov snehu.
"Sneženie na horách spôsobil vpád studeného vzduchu za studeným frontom od severozápadu, kedy sa nám vo výške naozaj veľmi ochladzovalo a od výšky 1100 metrov nad morom sa vyskytlo sneženie najmä v podvečerných a nočných hodinách," uviedla meteorologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Martina Sadloňová.
V stredu by sa mohlo sneženie vyskytnúť v nadmorskej výške od 1700 metrov, v nasledujúcich dňoch od 1500 metrov. Nemalo by však ísť o nejaké výdatnejšie sneženie, zrážky sa vyskytnú skôr v podobe prehánok alebo občasného sneženia.
"Nočné teploty budú klesať pod bod mrazu, závisí však od toho, v akej nadmorskej výške sa budeme nachádzať. Okolo 2000 metrov nad morom bude okolo mínus štyroch stupňov, samozrejme, na snehovej pokrývke, ak sa zmenší oblačnosť a utíši sa vietor, teplota môže klesnúť ešte nižšie," doplnila Sadloňová.
Sneženie v Tatrách v polovici septembra nie je ničím výnimočným, už sa to stalo, avšak nie je to jav, ktorý by sa opakoval každoročne.
"V Tatrách môže snežiť v podstate kedykoľvek, od januára až po december, každý mesiac, ide o to, v akých nadmorských výškach. V polovici septembra nie je nič výnimočné, že sa tu vyskytlo sneženie, ale dá sa povedať, že nasnežilo skoro. Keby v tomto čase snežilo na podhorí, to by sa dalo považovať za veľmi skoré sneženie," doplnil klimatológ SHMÚ Pavel Šťastný.
V priemere zvykne podľa neho v nadmorskej výške okolo 1100 metrov nasnežiť až v polovici októbra. V Račkovej doline alebo aj v Starom Smokovci počas histórie merania zaznamenali meteorológovia sneženie už aj v polovici augusta.
Astronomické leto sa končí jesennou rovnodennosťou pripadajúcou v tomto roku na 22. septembra.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš