Záchody v havarijnom stave či potreba rekonštruovať prístupovú cestu. Tieto problémy priviedli volených predstaviteľov mesta Levoča k úvahám o vyberaní vstupného na pútnické miesto Mariánska hora.
LEVOČA. Pútnické miesto európskeho významu každoročne navštívi viac ako pol milióna ľudí.
Ak sa Levočania rozhodnú vstup na toto miesto speňažiť, budú v rámci Slovenska unikátom.
Predseda najväčšieho poslaneckého klubu v Levoči Jozef Cvoliga (SDKÚ–DS, KDH, OKS) upozornil, že jeho kolegovia viedli na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva len všeobecnú debatu.
Znamená to, že veriaci z celej Európy sa na toto miesto ešte dlho dostanú bezplatne.
Hľadať riešenie núti predstaviteľov samosprávy havarijná situácia. Statik totiž neodporúča využívať sociálne zariadenie na ďalšej púti.
„Hoci Mariánsku horu navštívi každoročne asi pol milióna ľudí, na toaletách sme vybrali len 962 eur. Je to pre nás stratová záležitosť, snažíme sa rokovať s cirkvou, aby toto zariadenie zobrali pod svoju správu,“ povedal riaditeľ mestskej organizácie Technické služby v Levoči Branislav Minďaš.
Podobne v zlom stave je aj cesta, ktorá patrí spoločnosti Lesy mesta Levoča.
Utekajú im peniaze
„Púšťame dole vodou peniaze, nerobia to ani ekonomicky vyspelé štáty,“ povedal Peter Jeseňák (OKS).
Poukázal na to, že vo svete je vstup na atraktívne pútnické miesta spoplatnený.
Jozef Babik (SDKÚ) sa nazdáva, že na mieste by mali inštalovať rampu a vyberať symbolické vstupné.
„Utekajú nám peniaze. Počas celého roka sem prúdia autobusy. Mali by sme rokovať s cirkvou, správcom cesty a hľadať jednoduché riešenie,“ povedal Ľubomír Repaský (nez.).
Cirkev je proti, štát nezasahuje
Cirkev síce záujem samosprávy o pútnické miesto víta, je však zásadne proti vstupnému.
„Bazilika na Mariánskej hore v Levoči je diecéznou mariánskou svätyňou. Je zaradená do siete európskych mariánskych pútnických miest. Prichádza tam množstvo veriacich počas celého roka. Biskupstvo preto víta každú iniciatívu zaoberať sa opravou súčasnej prístupovej cesty, ktorá je v dezolátnom stave, alebo vybudovaním novej cesty. Prístupové cesty k pútnickým miestam v Európe sú na vysokej úrovni, ale nikde to neviedlo k spoplatneniu. Preto je biskupstvo proti vyberaniu vstupného na Mariánsku horu v Levoči,“ zaujal stanovisko kancelár Biskupského úradu Spišská Kapitula Peter Majda.
Keďže cirkvi na Slovensku sú financované aj z verejných peňazí, Korzár požiadal o stanovisko ministerstvo kultúry.
Ako uviedlo, štát do vnútorných záležitostí cirkvi nezasahuje. „Cirkvi a náboženské spoločnosti majú vo vzťahu k štátu autonómne, ústavou a zákonmi garantované postavenie. Otázka stavu a spôsobu využívania pútnických miest nepatrí preto do našej pôsobnosti,“ uviedol hovorca ministra kultúry Jozef Bednár.
Najstaršie pútnické miesto
Levoča je najstarším pútnickým miestom na východnom Slovensku. V roku 1247 tu postavili prvú kaplnku na Olivetskej hore.
Najpravdepodobnejšie bola postavená ako prejav vďaky Božej Matke za záchranu mnohých životov pred vpádom Tatárov.
Hlavná mariánska púť sa tu koná každoročne v mesiaci júl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš