Kniha Vodníkove zlaté kačky prináša rozprávkové príbehy zo zamagurskej oblasti. Je reedíciou pôvodnej knihy z roku 1975.
SPIŠSKÁ STARÁ VES. Vydavateľstvo Goralinga v týchto dňoch prináša reedíciu zamagurských rozprávok z pera Viktora Majerika a Petra Glocka pod titulom Vodníkove zlaté kačky.
Tie pôvodne vyšli vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1975 s ilustráciami Vincenta Hložníka.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Do života ju uvedú v Kultúrnom dome v Spišskej Starej Vsi v sobotu 21. septembra večer. Pri tejto príležitosti je pripravený bohatý program spojený s folklórnymi vystúpeniami.
"Vychádzajúc z našich skúseností so súčasným detským čitateľom sme sa rozhodli obliecť Vodníkove zlaté kačky do úplne nových šiat. Je to útla knižočka, čím väčšie písmenká a nápadité ilustrácie hrajú prím, tak sme aj my tú našu zoštíhlili," objasnila Ingrid Majeriková z vydavateľstva Goralinga.
Kniha o mystike Zamaguria
Namiesto pôvodných 61 rozprávok ich v reedícii prinášajú 31. Priaznivci zamagurských godiek, ako rozprávky gorali nazývajú, sa v nich opäť stretnú s obľúbeným vodníkom Rybkom, Hamčom, nezbednými vodníčatami či boginkami.
"Čarovný, miestami až mystický svet, v ktorom tieto postavičky žijú verzus bežný každodenný život postáv z ľudu, prepletený imaginárnym, tajuplným odkazom ilustrátora Martina Kellenbergera, vytvára farebne aj významovo pestrú zmes," vysvetľuje Majeriková.
Väčšina príbehov je o skutočných ľuďoch, ale aj vodníkoch, boginkách, strigách. Vo výbere rozprávok sa čitateľ stretne s bytosťami a tvormi, ktorí žijú v zamagurskom kraji pod zemou, na zemi a vo vzduchu.
"Väčšinu rozprávok možno zaradiť medzi tzv. demologické rozprávky. To však neznamená, že boginky, straškovia alebo matróny majú nejaké výrazné démonické znaky či charaktery. Jednoduchý človek v stretnutí s nimi zväčša víťazí, na každé čaro je protičaro, zakliatie možno zrušiť odkliatím," vysvetľuje Majeriková.
Pomáhali aj deti
Pri reedícii pomáhali aj žiaci zo Spojenej školy v Spišškej Starej Vsi a spolu s vydavateľstvom vymysleli projekt, ktorý pracovne nazvali Po stopách zamagurských rozprávačov, teda tých, vďaka ktorým rozprávky pretrvali desaťročia.
"Postupne sa k nám pridávali aj dospeláci a projekt začal rásť do šírky, až sme pochopili, že sa nám do knihy jednoducho nezmestí. Práca však nevyšla nazmar, a tak môžu čitatelia v knihe nájsť ukážku z projektu venovanú rozprávačke Anne Sulírovej zo Zálesia," zdôraznila Majeriková.
Pátranie po rozprávkach podľa nej bude pokračovať aj v priebehu ďalších mesiacov a iste si nájde svoje miesto v pripravovanej druhej časti Vodníkových zlatých kačiek.
O autoroch
Autorom rozprávok Vodníkove zlaté kačky je Viktor Majerik, etnograf, folklorista, osvetár, učiteľ a kronikár, ktorý celý svoj život zasvätil výskumu hmotnej i duchovnej kultúry Zamaguria.
Druhý autor Peter Glocko sa narodil v roku 1946 v Muráni, vyrastal v Partizánskom, je autorom vyše 20 kníh pre deti a mládež, úspešným scenáristom a prozaikom a držiteľom viacerých ocenení.
Martin Kellenberger maliar, grafik a ilustrátor, ktorý sa postaral o ilustráciu reedície v súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš