MARGECANY. Pilotný projekt na vyčistenie brehov a tokov v povodí Ružínskej priehrady – Ružín bez odpadov, dnes odštartovali v Margecanoch v okrese Gelnica.
Projekt, na ktorom sa podieľa Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) je rozdelený na dve etapy.
Prvá sa začala dnes a potrvá do konca novembra. Náklady na túto etapu dosiahnu 200 000 eur, ktoré poskytne SVP ministerstvo životného prostredia.
V tomto roku zabezpečí prácu na tri mesiace pre pätnásť brigádnikov. Okrem toho počíta aj so zapojením obyvateľov, najmä nezamestnaných, z priľahlých obcí.
Spojilo sa päť obcíPilotný projekt potrvá tri roky a podieľajú sa ňom obce Margecany, Jaklovce, Opátka, Malá Lodina a Košická Belá.
Ako uviedol minister životného prostredia Peter Žiga, cieľom projektu je predchádzať možným obmedzeniam funkčnosti a prevádzky zariadení priehrady, ktoré by mohli nastať ich upchatím odpadmi počas povodní.
Súčasne bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie a môže prispieť k oživeniu turistického ruchu na priehrade.
Vodohospodársky podnik uzavrie s jednotlivými obcami zmluvu o spolupráci na poskytnutie priestorov na náradie, koordinátora a prerokuje aj možnosť využitia ich systému na odvoz a likvidáciu nazbieraného odpadu na náklady projektu.
Ako vyzeral Ružín v polovici augusta
Pozrite si fotogalériu >>
Riešenie dlhodobého problémuStarosta Margecian Igor Petrík informoval, že na likvidácii odpadu sa môže podieľať ich miestny podnik služieb, pričom by mali záujem aj na spracovaní náletových drevín vyrúbaných z brehov priehrady a tokov v povodí.
Doložil, že ide dlhodobý problém, preto je rád, že sa jeho systémovému riešeniu venuje aj ministerstvo.
„My sme to robili, no naša obec na to nemá dostatok finančných prostriedkov. Pozbierať odpad dokážeme, ale jeho odvoz a likvidácia je pre obecný rozpočet finančne náročná,“ povedal Petrík.
Doložil, že do riešenia by mali byť postupne zapojené všetky obce v povodí Hnilca a Hornádu.
V druhej etape, ktorá potrvá do roku 2015, vodohospodársky podnik zabezpečí zariadenia na zber plávajúceho odpadu z hladiny.
Pokračovať sa bude v čistení tokov Hnilca a Hornádu proti prúdu a obce by sa mali aktívne zapojiť do likvidácie čiernych skládok.
Zvýšiť sa má aj kontrolná činnosť inšpekcie životného prostredia.
Foto k článku: SITA/Ivan Fleischer, TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš