Slovenské samosprávy sa opäť boria s nižším príjmom z podielových daní. Chýbajúce peniaze hľadajú všade, kde sa dá. Spišské mestá, napríklad, začali aj preto razantnejšie vymáhať dlhy od neplatičov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišská Nová Ves tento rok dokonca zaviedla inštitút osobitného príjemcu sociálnych dávok. Dnes v meste bilancujú, aký dosiahli úspech za šesť mesiacov.
„Príjem z podielových daní za január až august v tomto roku bol 5 990 776 eur, čo je 63,83 percenta upraveného rozpočtu. Skutočný príjem nie je v súlade s plánovaným rozpočtom. Za osem mesiacov bol príjem nižší o približne 112–tisíc eur,“ uviedla vedúca finančného oddelenia na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Iveta Topoliová.
Pre porovnanie, v Spišskej Novej Vsi mali vlani spolu s doplatkom za rok 2011 príjem z podielových daní 9 818 649 eur. V tomto roku rátali s príjmom 9 385 533 eur.
Výpadok z podielových daní sa mesto snaží nahradiť inými príjmami.
„Napríklad z prenájmov, intenzívnejším vymáhaním nezaplatených pohľadávok, zavedením osobitného príjemcu sociálnych dávok a podobne. So znižovaním a úhradou len nevyhnutných výdavkov sme začali už vlani. Výdavky celkom v minulom roku klesli oproti roku 2011 o viac ako 5 miliónov eur,“ dodala I. Topoliová.
S mestom podpisujú dohodu o splátkach
Po vzore iných samospráv mesto Spišská Nová Ves pred šiestimi mesiacmi zaviedlo inštitút príjemcu sociálnych dávok.
„Za toto obdobie nám dlžníci zaplatili 22 650 eur, išlo o dlhy na nájomnom. V prípade odvozu a likvidácie tuhého komunálneho odpadu je to takmer 5-tisíc eur,“ uviedol vedúci oddelenia sociálnych vecí na mestskom úrade Ľubomír Pastiran.
Sociálne dávky začali spravovať 42 rodinám, dnes je ich spolu 51. Ide o približne 200 ľudí.
Ako ďalej uviedol Ľ. Pastiran, mesto má záujem postupne zvyšovať počet Novovešťanov, na ktorých by platil inštitút osobitného príjemcu sociálnych dávok.
„Ide o ľudí v hmotnej núdzi, ktorí podpíšu s mestom dohodu o splátkach,“ dodal Ľ. Pastiran.
Hľadajú oblečenie v kontajneroch
Devätnásteho každý mesiac prichádza na mestský úrad aj Mária Rusnáková. Zo sociálnej dávky jej ubudnú sumy vo výške 74 a 31 eur. Mestu dlhuje za nájom v mestskom byte a taktiež za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Takto spláca dlhy.
„Poberám sociálne dávky 284 eur, sme jedenásťčlenná rodina. Máme deväť detí, tri sú dospelé, päť navštevuje základnú školu. Jedno by malo chodiť do materskej školy, ale nemáme na to peniaze. Doba je veľmi ťažká, práce niet, robila by som čokoľvek, aj upratovačku. Sme nútení hľadať železo či oblečenie po kontajneroch,“ porozprávala nám táto obyvateľka Spišskej Novej Vsi.
Makroekonomický vývoj
Ministerstvo financií poukazuje na horší makroekonomický vývoj.
„V tomto roku sme predpokladali medziročný rast podielových daní obcí na úrovni 4,9 percenta. Posledná aktualizácia o vývoji daňových príjmov z júna 2013 však už predpokladá medziročný rast výnosu podielových daní v roku 2013 na úrovni 3,1 percenta,“ uviedol hovorca rezortného ministerstva Radko Kuruc.
To, že mestá dostanú menej, je podľa hovorcu spôsobené horším makroekonomickým vývojom, ako sa predpokladalo pri tvorbe rozpočtu verejnej správy.
Ďalším dôvodom je, že po legislatívnych zmenách za zlepšilo plnenie odvodov. Odvody sú však odpočítateľnou položkou pre daň z príjmu, a teda znižujú jej výnos.
Obce a mestá sa môžu podľa ministerstva pozerať do budúcnosti optimistickejšie.
Ako uviedol R. Kuruc, aktuálny odhad daňových príjmov očakáva medziročný nárast príjmov obcí z podielových daní na úrovni 3,1 percenta v roku 2013, 3,8 percenta v roku 2014, 5,4 percenta v roku 2015 a 6,3 percenta v roku 2016.
Ide však len o prognózy, realitu ukáže až vývoj ekonomiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš