Pozná Slovenský raj ako svoju dlaň, je autorom či spoluautorom niektorých publikácií o tomto národnom parku. Pri svojich potulkách objavil aj jaskyne a žartom hovorí, že mal tú drzosť pomenovať ich po svojich rodinných príslušníkoch.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Jeho práca, voľný čas – všetko v živote V. Muchu je späté práve so Slovenským rajom. Je aj značkárom a turistickým sprievodcom.
Kedysi ako dobrovoľník pomáhal horským záchranárom. Keďže spoznáva správanie sa návštevníkov priamo v teréne, vie, ako pre nich písať vhodných sprievodcov.
Odišiel zo školy do prírody
Novovešťan V. Mucha spomína, že vzťah k národnému parku u neho budovali rodičia. Každý víkend vraj bola ich rodina či už vo Vysokých Tatrách alebo práve v Slovenskom raji.
Hoci je strojný inžinier a ako dieťa z učiteľskej rodiny aj pôsobil ako pedagóg na miestnej priemyslovke, rozhodol sa predsa len pre Slovenský raj.
„Hoci práca so študentmi je veľmi zaujímavá, je to pre mňa hrozné, aby mi niečo každých 45 minút zvonilo. Pre mňa je prvoradá voľnosť,“ so smiechom hovorí tento zanietenec.
Slovenský raj je lokalita, ktorú navštevujú turisti takmer z celého sveta. „Slovenský raj je európskym unikátom. My, Spišiaci, to síce všetci hovoríme, len nevieme túto skutočnosť doceniť,“ myslí si.
Vedie ich aj za ruku
Ako znalec národného parku pôsobí aj ako sprievodca.
„Turista sa inak pozerá na tento terén ako my, domáci. Zisťujem pri nich, čo im tu chýba, z čoho majú strach, pred čím majú rešpekt a naopak, čo je pre nich najväčším lákadlom. Stáva sa, že priemerne každého pätnásteho turistu musím previesť cez veľmi náročný terén za ruku. Niektorí sa zastavia pred kolmými rebríkmi v Suchej Belej a vzdajú to. Iní zase hovoria, že máme síce super drevené rebríky, ale mali by byť so zábradlím,“ opisuje svoju prácu tento milovník Slovenského raja.
Ako dobrý znalec si mohol dovoliť spracovať turistického sprievodcu po Slovenskom raji.
Okrem toho je spoluautorom sprievodcov po Slovenskom krase a okolí Košíc – Volovské vrchy. Je aj autorom textov v obrazových publikáciách známeho fotografa Ladislava Jirouška.
Za jeden deň prešli všetky rokliny
Mucha má v nohách celý Slovenský raj a pozná aj miesta, kam bežní turisti nechodia. S úsmevom a doslova aj s radosťou spomína na svoj osobný rekord, ktorý zdolal so svojím kamarátom.
„S Ferom Tomajkom sme za jeden deň prešli všetky rokliny v Slovenskom raji. Bolo to veľmi namáhavé, ale do súmraku sme to zvládli. V rieke nás za to čakalo chladené šampanské. Začali sme v Zajmarskej rokline, pokračovali sme Veľkým Sokolom, Piecky, Suchá Belá, Prielom Hornádu, Kláštorská roklina, Zelená dolina, Kyseľ a Sokolia dolina,“ spomína V. Mucha.
Zdá sa, že meno Vladimíra Muchu ostane v Slovenskom raji navždy. Pri svojich neobvyklých potulkách sa mu totiž podarilo naraziť aj na neobjavené jaskyne. Niektoré z nich dnes nesú jeho meno či mená členov jeho rodiny.
Po manželke Katke je pomenovaná skalná brána vo Veľkom Sokole. Synove meno zase nesie Andrejkova chyžka v Cigánskej Dolke. Muchova jaskyňa sa zase nachádza v Kyseli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš