Lokálke so 120–ročnou históriou sa stali osudnou chýbajúce financie. Nedávno však rušeň v oboch staniciach znova zapískal. Pričinil sa o to Klub železničných historických vozidiel Poprad.
SP. PODHRADIE/SP. VLACHY. Na trasu Poprad – Spišská Nová Ves – Spišské Vlachy – Spišské Podhradie vyrazil vlak ťahaný parnou lokomotívou Papagáj s historickým motorovým rušňom T 466.0254 – Pielstick.
V staniciach spišských miest bolo znova rušno, nadšenci vlakovej dopravy si prišli na svoje.
„Na túto trať zavíta osobný vlak už len sporadicky pri týchto historických jazdách. Hlavným cieľom Klubu železničných historických vozidiel (KŽHV) Poprad bolo oživiť históriu na tejto trati a tým aj ľuďom priblížiť časy, kedy sa aj na tejto trati Spišské Vlachy – Spišské Podhradie dalo cestovať bežným osobným vlakom,“ uviedol Patrik Pčolka z KŽHV.
Nostalgickú jazdu vlakom si vychutnalo veľa cestujúcich. Po príchode do stanice Spišské Podhradie mali možnosť vyjsť aj na blízky Spišský hrad.
„Môj starý otec cestoval na tejto trati 30 rokov do práce. No ja som nikdy nemal možnosť ísť motoráčikom, ktorý tu premával. Dnes to bol skutočný zážitok. Tešil sa z toho aj môj syn Tomáš,“ netajil nadšenie z jazdy Spišiak Martin Ludrovský.
Manželia Ondášovci prišli spolu so svojimi dvomi deťmi. „Pre deti to bol zážitok. Vlakom ešte nešli, na prepravu využívame skôr auto,“ poznamenala Martina Ondášová.
Pielstick s francúzskym motorom
Pčolka nám priblížil aj parametre historických rušňov. Parný rušeň Papagáj vyrábali v rokoch 1951 – 52 a 1954 – 55, slúžil pre rýchlu prímestskú dopravu.
„Tento rušňový typ sa uplatňoval v prevádzke až do 70. rokov 20. storočia. Rušeň v roku 1977 zrušili, previedli ho do budovaného skanzenu železničných vozidiel Česká Třebová. Odtiaľ ho v roku 1983 získalo Múzejno-dokumentačné centrum v Bratislave. V súčasnosti je zverený do starostlivosti Klubu železničných historických vozidiel v Poprade,“ ozrejmil.
Motorový rušeň Pielstick vyrobili v Turčianskych strojárňach v Martine v roku 1979.
„Jeho zvláštnosťou je francúzsky licenčný komôrkový motor Pielstick. Výhoda tohto motora spočívala v nízkej hmotnosti a dokonalejšom spaľovaní, ktoré však bolo vyvážené vyššou spotrebou, a tak k dnešnému dňu sa na Slovensku zachovali v muzeálnej prevádzke len dva rušne tohto typu, a to v Poprade a vo Zvolene. Rušeň T466.0254 je v opatere Klubu železničných historických vozidiel Poprad. Z viac ako 300–kusovej série sa celkovo v bývalom Československu v prevádzkyschopnom stave zachovali len štyri rušne,“ dodal P. Pčolka.
Už koncom septembra KŽHV pripravil pre milovníkov vlakovej histórie ďalšiu jazdu historickými lokomotívami.
Vlak pôjde z Popradu cez Margecany do malebnej stanice Červená Skala. Pre cestujúcich bude možnosť navštíviť Slovenský raj a prejsť sa Horehroním.
Historická jazda v kraji pod Spišským hradom sa uskutočnila v rámci osláv 165. rokov železníc na Slovensku. Organizoval ju KŽHV v spolupráci s mestom Spišské Podhradie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš