Ekologické dni na farme v Liptovskej Tepličke priniesli okrem rôznych ukážok tradičného poľnohospodárstva aj správu o ohrození ekologického hospodárstva v obci.
LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. Súčasťou ekologických dní bola aj tlačová konferencia, na ktorej odzneli obavy, že v prípade prerušenia dotácií na podporu ekológie nebude družstvo schopné zachovať ekologickú výrobu.
Jediným východiskom bude prepustenie zamestnancov či ústup od ekológie.
„Ekologicky hospodárime od roku 1991. Viedli nás k tomu predovšetkým prírodné podmienky – Národný park Nízke Tatry a ochranné pásma zdrojov pitnej vody pre štyri okresy. V neposlednom rade to je aj nadmorská výška od 900 do 1 400 m n. m,“ uviedla predsedníčka Poľnohospodárskeho podielnického družstva (PPD) Liptovská Teplička Anna Glejdurová.
Na rok 2014 už peniaze nie sú
„Vďaka finančným prostriedkom sme za posledných 10 rokov investovali tak, že teraz naše družstvo spracováva celú produkciu ovčieho mlieka na bioprodukty,“ uviedla Anna Glejdurová.
Podpora by však od budúceho roka mala skončiť.
„Túto situáciu riešime s ministerstvom pôdohospodárstva aj so zástupcami Európskej komisie na Slovensku. Chceme, aby podpora pre rok 2014 plynule pokračovala. Napríklad v Českej republike sa použijú podmienky platné pre tento rok,“ uviedla.
Podľa ministerstva pôdohospodárstva bude schválený Program rozvoja vidieka SR 2007-2013 ukončený najneskôr v roku 2013.
"Vzhľadom na predpokladané oneskorenie prijatia legislatívy EÚ vo vzťahu k celej reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky komisia ustanovila rok 2014 ako prechodný, t.j. pokračovať podľa súčasných pravidiel 2007 2013. Súčasný program rozvoja vidieka je však v oblasti agroenvironmentálnej podpory, teda aj ekologického poľnohospodárstva plne nakontrahovaný," zdôraznil riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Peter Hajnala s tým, že nové podmienky v zmysle novej reformy sa budú uplatňovať až od roku 2015.
Museli by zdvihnúť ceny
Ekologické poľnohospodárstvo je podľa Glejdurovej spojené nielen s ochranou prostredia, ale aj s produkciou. Tú musia pre uspokojenie dopytu kontinuálne zvyšovať.
Podľa zdrojov z PPD Liptovská Teplička v poslednom päťročnom období predstavovala podpora ekologického hospodárstva v súbehu s ochranou biotopov viac než 220-tisíc eur ročne.
Vďaka tomu mohli investovať do rozvoja ekologickej výroby či do zvýšenia stavov hospodárskych zvierat.
Neposkytnutie tejto podpory by podľa družstva znamenalo zvýšenie cien bioproduktov o 180 %. Napríklad 1 kg stopercentnej ovčej bryndze by museli predávať za 21 eur.
Družstvo získalo ocenenie Biofarma roku 2012. Ak by museli pristúpiť k prepúšťaniu či k odklonu od ekologického obhospodarovania polí, predsedníčka nevie, čo by sa stalo so životom v obci.
Družstvo je podielnické, a tak priamo súvisí so životom obyvateľov Liptovskej Tepličky.
Návrat k ekoproduktom
„Už aj na Slovensku vedia, či už spotrebitelia alebo výrobcovia, čo je to ekoprodukt. Práve v tomto čase sa má podpora zastaviť. Opätovné rozbehnutie môže byť niekedy nemožné,“ upozornila Zuzana Homolová z organizácie Ekotrend Slovakia, ktorá zastrešuje slovenských ekohospodárov.
Podotkla, že celý ekosystém má svoje pravidlá už od semiačka či zvieraťa až po konečný výrobok. Proces je kontrolovaný a aj u nás majú ekovýrobky značku kvality.
Pre Liptovskú Tepličku je najmä pre prírodné podmienky ekologické hospodárstvo životne dôležité.
„Slovensko je predurčené a odkázané na cestovný ruch či agroturistiku. Ekofarmy majú veľký prínos. Keď ich ľudia navštívia, vnímajú prírodu úplne inak,“ povedala Homolová.
Ekodni ľudí prilákali
V rámci Ekologických dní pripravili aj sprievodné podujatia pre deti aj dospelých.
Návštevníci si mohli prezrieť starú aj novú poľnohospodársku techniku, jedinečné zemiakové pivnice, netradičné plody teplických záhrad, tradičné poľnohospodárske zvieratá, mohli ochutnať biopotraviny z produkcie družstva a regionálne špeciality.
Najväčší siláci si zmerali sily v hode vidlami a pre najmenších bol určený pokus o vytvorenie rekordu – megamozaiky ovce zo zemiakov.
Ekologické dni. Ukážky remesiel prilákali aj najmenších.
Foto: lp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš