PIENINY. Orgány štátnej správy nechcú Ladislavovi Eliašovi vydať dodatočné povolenie na vybudovanie nástupišťa pri Spišskej Starej Vsi.
Opierajú sa o územný plán mesta, ktorý to vylučuje. Samotné mesto však v minulosti vydalo rozhodnutie v prospech pltníka.
„Je to boj s veternými mlynmi. Štát nemá ľuďom, ktorí chcú podnikať, klásť prekážky, ale naopak,“ povedal Ladislav Eliáš.
Živnostník mal podľa Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) v Prešove stavbu nástupišťa roky načierno.
Preto mu ju nariadil odstrániť. Práve orgán životného prostredia koná aj vo veci dodatočného povolenia stavby. Úradníci tvrdia, že postupujú podľa zákona.
„Po pomerne rozsiahlom dokazovaní bolo preukázané, že dodatočné povolenie vodnej stavby je v rozpore s verejnými záujmami, predovšetkým s cieľmi a zámermi územného plánovania,“ reagoval v stanovisku Miroslav Benko, prednosta ObÚŽP.
Primátor: Územný plán nebol pripomienkovaný
Problémom v prípade povolenia nástupišťa pre L. Eliaša je teda územný plán Spišskej Starej Vsi, neďaleko ktorej sa stavba nachádzala.
Na mieste, kde prevádzkoval pltník nástupište, má v budúcnosti vyrásť nový cyklistický chodník, čo nám potvrdil aj primátor Spišskej Starej Vsi Jozef Harabin (nez.).
„Od februára 2012 je v platnosti nový územný plán mesta Spišská Stará Ves. V procese obstarávania územného plánu mohli fyzické a právnické osoby uplatniť svoje pripomienky. Pán Eliáš napriek tomu, že celý proces trval viac rokov, nedal k územnému plánu ani jednu pripomienku,“ poznamenal primátor.
V minulosti podľa L. Eliaša mesto nemalo k jeho činnosti žiadne výhrady.
„Starý územný plán v čase, keď som potreboval potrebné vyjadrenia, nič podobné neriešil. Mám dokonca rozhodnutie od mesta, v ktorom deklaruje, že v budúcnosti nepočíta s pozemkami, kde má stáť moje nástupište. Ide o pozemky občanov Poľska, ktorým ja platím riadny nájom,“ povedal L. Eliaš.
Súdy nedali úradu za pravdu
Spor medzi úradom životného prostredia a pltníkom Eliašom trvá niekoľko rokov. Nástupište mu v minulosti úrad nariadil viackrát odstrániť.
V odvolacích konaniach ministerstvo životného prostredia (MŽP) toto rozhodnutie podriadených vždy zrušilo.
Naposledy však stálo za nimi.
Celá vec tak prešla na súdy. Krajský súd v Bratislave neuznal podania ministerstva. Podobne reagoval aj Najvyšší súd SR. Jeho rozsudok je od novembra 2012 právoplatný.
„Na základe nedávneho miestneho vyšetrenia, orgán štátnej vodnej správy konštatoval, že stavba bola odstránená. V zápisnici Ladislav Eliaš uviedol, že dosky, ktoré sa ešte nachádzali na pobrežnom pozemku, odstráni do 1. 10. 2013,“ poznamenal Maroš Stano z MŽP.
Pltník je presvedčený o svojej pravde
Pltník nástupište napriek všetkému roky prevádzkoval. Po neustálych tlakoch sa rozhodol, že ho odstráni. Tvrdí, že v podnikaní sa naďalej nenechá obmedzovať. Turistov bude voziť aj bez nástupišťa.
„Podnikám dvadsať rokov. Mám všetky osvedčenia potrebné k pltníctvu. Som jeden z najstarších pltníkov v Pieninách. Ak budem musieť dokazovať pravdu, pôjdem aj cez ombudsmanov a vyššie súdy. Som presvedčený, že pravda je na mojej strane,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš