Slovenské elektrárne do inštalovania slnečných či malých vodných elektrární na vysokohorských chatách investovali 110 tisíc eur.
STARÝ SMOKOVEC. Slovenské elektrárne, a. s., (SE) pokračujú vo Vysokých Tatrách s výstavbou malých elektrární na báze obnoviteľných zdrojov. Doteraz investoval slovenský dominantný výrobca elektriny do inštalovania slnečných či malých vodných elektrární na vysokohorských chatách 110-tisíc eur.
"Vďaka projektu Ekologizácia vysokohorských chát sa ušetrilo tatranské ovzdušie od 25,5 tonz oxidu uhličitého ročne," uviedol riaditeľ externých vzťahov SE Michele Bologna.
Slovenské elektrárne investovali vo Vysokých Tatrách do obnovenia prevádzky malej vodnej elektrárne v lokalite Chaty pri Zelenom plese. Táto vodná elektráreň má inštalovaný výkon 13 megawattov.
"V lete sme nainštalovali do tejto malej vodnej elektrárne druhú turbínu," dodal Bologna.
Na Téryho chate podnik investoval do osadenia 30 nových fotovoltaických panelov, ktorých inštalovaný výkon je deväť megawattov.
Svoju elektráreň na slnko s výkonom päť megawattov má aj Zbojnícka chata.
Desať fotovoltaických panelov s výkonom tri megawatty nainštalovali elektrárne na Chate pod Rysmi.
Pomôžu aj pri obnove chát a s novou technikou
Správa Tatranského národného parku a Klub slovenských turistov v utorok v Starom Smokovci podpísali so Slovenskými elektrárňami Memorandum o ďalšom rozvoji spolupráce.
Klub slovenských turistov má podľa riaditeľa externých vzťahov Slovenských elektrární Michele Bologna záujem rekonštruovať Štefánikovu chatu v Nízkych Tatrách, takže spolupráca s nimi sa v najbližšom období bude týkať práve tohto projektu.
V prípade Správy TANAP-u ešte elektrárne očakávajú návrhy od ochranárov. Bologna však predpokladá, že pôjde hlavne o pomoc vo forme novej techniky, ktorú ochranári potrebujú pre zachovanie biodiverzity v národnom parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš