ŠTÔLA. Podtatranskú obec Štôla už roky navštevuje medveď. Do blízkosti ľudí ho láka ovocie popadané pod stromami i obydlia v chatovej oblasti.
Aj tu samospráva siaha po krajnom riešení problému, no zatiaľ sa jej problémového medveďa uloviť nepodarilo.
Tento rok sa medveďovi podarilo okrem tradičného chodenia do záhrad a okolitých chát vyvaliť aj časť plota na novom cintoríne.
Obec Štôla žiada už tri roky o jeho odstrel. Vždy v máji podá žiadosť na ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré jej vyhovie.
Lesoochranárske zoskupenie VLK však proti udelenej výnimke podá podľa samosprávy odvolanie a celý proces sa musí zopakovať, čím sa byrokracia poriadne natiahne.
„Na odstrel medveďa nám tak nezostane čas – len jeden, dva týždne. Ak sa medveď v tomto čase nepriblíži k dedine, má šťastie a prezimuje. Byrokratický kolotoč sa vždy na jar začína znova,“ posťažoval sa starosta obce Štôla Martin Hajko (SDĽ).
V Tatrách sa aktuálne poľuje na dva medvede
Ako ministerstvo potvrdilo, na základe žiadostí obce Štôla z rokov 2011, 2012 a 2013 boli vydané prvostupňové rozhodnutia ministerstva, ktorými sa povolili výnimky na odstrel medveďa vo všetkých troch rokoch.
„Odstrel medveďa hnedého považuje ministerstvo za krajné a posledné možné riešenie,“ zdôraznil hovorca envirorezortu Maroš Stano.
V tomto roku bolo v území pod pôsobnosťou TANAP-u podaných 9 žiadostí na odstrel 12 jedincov medveďa hnedého. Ministerstvo rozhodlo o povolení výnimky na odstrel 2 medveďov.
„Pred povolením výnimky je potrebné odborné posúdenie situácie zo strany Štátnej ochrany prírody, ako sú priame výjazdy, monitoring lokality, zbieranie výpovedí občanov a ďalšie,“ podotkol k postupu vydania konečného rozhodnutia.
Obľúbené miesto medveďa zo Štôly. Vpravo sa nachádza cintorín a vľavo slivkový sad.
Foto: archív
Rozhodnutia o odstrele väčšinou napáda VLK
Rozhodnutia o odstrele odporučila ŠOP pre mesto Vysoké Tatry a obec Štôla. Výnimka pre Štôlu platí od konca augusta až do 30. novembra tohto roka. V týchto dňoch je už teda platná.
VLK začiatkom augusta síce opäť napadol procesný postup, ministerstvo sa však s týmto názorom nestotožnilo a schválilo povolenie výnimky.
„Voči týmto rozhodnutiam sme nepodávali rozklad, keďže v podmienkach nebolo povolené vnadenie a miesto odstrelu bol intravilán, respektíve 200–metrová vzdialenosť od intravilánu obce,“ konštatoval Juraj Lukáč z lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
„Ak je predmetom konania odstrel problematického jedinca preukázateľne sa pohybujúceho v danej lokalite, ministerstvo považuje takéto prípady za dostatočne odôvodňujúce povolenie výnimky,“ uviedol hovorca ministerstva Stano.
V takýchto prípadoch lesoochranárske zoskupenie VLK podľa Stana väčšinou do konania nevstupuje. „Zvyčajne napáda rozhodnutia ministerstva z procesných dôvodov,“ dodal.
Medvede migrujú za ľahko dostupnou potravou
K redukcii počtu medveďov dochádza podľa MŽP najmä vtedy, keď sú medvede agresívne alebo keď dôjde k útokom na človeka.
Medvede do blízkosti obydlí lákajú zdroje neprirodzenej potravy ľudského pôvodu, krmoviská určené pre poľovnú zver, poľnohospodárske plodiny či nezabezpečený komunálny odpad v horských ubytovacích zariadeniach a ďalšie.
„Potrebné je odlíšiť zaznamenaný výskyt medveďov od ich domovského životného priestoru, kde žijú. Výskum, ktorý realizuje ŠOP SR a Správa TANAP-u, poukazuje na to, že nejde o problém početnosti medvedej populácie, ale o migráciu medveďov za ľahko dostupnou potravou,“ uviedol Maroš Stano.
Pomôcť by mohli jednoduché opatrenia
Ochranári zo zoskupenia VLK navrhujú uskutočniť štyri jednoduché kroky, aby nedochádzalo ku konfliktom s medveďmi.
Prvým je v dotknutom území vykonať audit nakladania s odpadmi, resp. úmyselného prikrmovania medveďov aj mimo kontajnerov.
„Jediný dôvod, pre ktorý medvede navštevujú zastavané územia, je potrava,“ tvrdí Juraj Lukáč.
Ďalším z opatrení je zakázať približne 5 kilometrov od obývaných sídiel prikrmovanie medveďov poľovníkmi.
„Medvede sú inteligentné zvieratá, ktoré si uvedomujú, že potrava pri poľovníckych zariadeniach pochádza od človeka. Pri návyku na takúto potravu potom medvede nemajú problém prejsť aj na potravu z kontajnerov, prípadne priamo od turistov,“ vysvetlil Lukáč.
Pomôcť môže aj dôkladné zabezpečenie hospodárskych zvierat a včelínov.
Posledným zo základných opatrení je zabezpečenie prísnej ochrany biotopov medveďa.
Výnimky na odstrel medveďa
Štatistický prehľad žiadostí a vydaných výnimiek na odstrel medveďa hnedého na území celej Slovenskej republiky v rokoch 2011, 2012, 2013 a do 26. septembra 2013 za aktuálny rok.
V roku 2011 bolo na MŽP evidovaných 93 žiadostí na usmrtenie 117 medveďov hnedých. Ministerstvo povolilo výnimky na usmrtenie 69. Usmrtených bolo napokon len 5, pretože výkon ostatných rozhodnutí nemohol byť z dôvodu ich súdneho prieskumu realizovaný.
V roku 2012 bolo evidovaných 50 žiadostí na usmrtenie 61 medveďov. Zároveň boli predĺžené platnosti výnimiek na usmrtenie 57 jedincov z roku 2011. V roku 2012 bolo usmrtených 48 medveďov, 34 na základe žiadostí z roku 2011 a 14 na základe žiadostí z roku 2012
V roku 2013 má ministerstvo na stole evidovaných 50 žiadostí na usmrtenie 73 medveďov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš