Ochranári zo Správy Národného parku Slovenský raj v septembri priamo v teréne zisťovali, v akom stave sú informačné tabule po letnej turistickej sezóne.
SLOVENSKÝ RAJ. V Slovenskom raji je sedem náučných chodníkov. Mimo národného parku majú v správe dva chodníky. Len v Prielome Hornádu, ktorý patrí medzi najviac navštevované lokality, sa nachádza dvadsať informačných tabúľ.
V Gemeri prispel sponzor
Ako hovorí riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, už pred letnou sezónou vedeli, že opraviť potrebujú minimálne 40 tabúľ. Je to približne polovica z celkového počtu.
„Niektoré zničí zub času, poveternostné podmienky, ale, bohužiaľ, aj vandali. Naši pracovníci priamo v teréne zisťujú, ktoré potrebujú menšie, ktoré zase väčšie opravy,“ opísal T. Dražil.
Ochranári riešia, odkiaľ by zohnali potrebné peniaze. Predbežne by potrebovali minimálne 15-tisíc eur.
„Čo sa týka grantov, jednoduchšie je získať peniaze na založenie chodníka ako na údržbu. Po tom, ako zistíme celkový stav v teréne, oslovíme miestne obce, štát aj sponzorov,“ dodáva riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj.
Naposledy ochranári dávali do poriadku informačné panely v Dobšinej, všetky potrebné peniaze poskytol miestny podnikateľ.
Aj krajné riešenie
T. Dražil hovorí, že problémom sú pre nich časté nájazdy vandalov. Preto tvrdí, že ako správcovia sú schopní pristúpiť aj ku krajnému riešeniu. „Na chodníkoch, ktoré sú navštevované menej, odnímeme informačné panely,“ povedal.
Veľmi zlá situácia je vraj na chodníku Mládež na trase Smižianska Maša – Čingov. Podobná situácia je aj mimo územia národného parku pri chodníku na Markušovský skalný hríb.
Nové výtvarné riešenie
Okrem chodníkov spravujú aj desať náučných lokalít priamo v národnom parku, ďalších šesť je mimo Slovenského raja. V prípade informačných tabúľ v náučných lokalitách môžu turisti čakať na novinky v Čingove a na Podlesku.
„Nachádzajú sa tam veľkoplošné informačné tabule aj s mapami. Samozrejme, že ich chceme zachovať, ale s úplne novým výtvarným riešením, na návrhu pracujeme,“ objasnil T. Dražil.
Ako však ďalej hovorí riaditeľ, ideálnym riešením by bola pre turistu aplikácia navigácie v mobilnom telefóne.
„V niektorých krajinách je to už bežné. Veríme, že sa nám to podarí postupne zaviesť aj v Slovenskom raji. Odpadli by nám problémy s vandalmi. Okrem toho, veľa turistov tvrdí, že príroda v národnom parku by mala byť nedotknutá. Pre niektorých sú tabule rušivé. Aj preto v roklinách sú informačné panely len na začiatku a konci, osadeniu po trase sme sa vyhli,“ dodal T. Dražil.
Veľa komercie...
Turisti majú na značenie v Slovenskom raji rôzne názory. „Je tu veľa komercie. Na dolnom parkovisku na Čingove sú tabule o bufetoch a jedlách,“ povedal nám Michal Cyprián z Handlovej.
„Vadí mi, že niektoré mapy sú poškodené, na niektorých miestach akoby prepálené cigaretou, niektorí ľudia asi nevedia, čo majú robiť,“ rozčuľovala sa Edita Štofíková z Prešova.
„Som spokojný, páči sa mi, že tu prevláda hlavne drevo a železo a nie je tu zbytočne veľa plastov,“ povedal zase pán Zdenko zo Spišskej Novej Vsi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš