POPRAD, VYSOKÉ TATRY. V okolí Popradu a Tatier je množstvo obľúbených lokalít pre hubárov. Či už je to Kvetnica, Lopušná dolina, Šuňava, lúky v okolí Kežmarku, alebo nižšie položené oblasti Vysokých Tatier.
Práve Tatry sú pre ľudí najväčším lákadlom, keďže môžu spojiť dve príjemné aktivity – túru v horskom prostredí a popritom zber húb. Záujem ľudí zaznamenali aj pracovníci TANAP-u.
„Vo všeobecnosti môžeme povedať, že evidujeme vyrovnaný trend, respektíve mierny nárast počtu hubárov v TANAP-e. Samozrejme, závisí to od toho, či je alebo nie je dostatok húb,“ ozrejmil Pavol Lenko, zoológ a vedúci Odboru strážnej služby envirovýchovy a propagácie Správy TANAP-u.
Podľa jeho slov sú najvyhľadávanejšími lokalitami pre zber húb Podbanské a predhorie Vysokých Tatier, ale známe lokality sú aj v oblasti Smokovcov, Tatranskej Lomnice, Kežmarských žľabov či Popradského plesa.
Každý hubár má však to vlastné miesto, ktoré sa, v niektorých prípadoch, dedí z generácie na generáciu.
Pozor na stupne ochrany
Národný park nielen vo Vysokých Tatrách je rozdelený na niekoľko stupňov ochrany. Zber lesných plodov, a teda aj húb, je v niektorých oblastiach povolený, v iných zakázaný a sankcionovaný.
Tri stupne ochrany sú podľa slov Pavla Lenka pre bežných ľudí zakázané: „V TANAP-e platí zákaz predovšetkým v 4. a 5. stupni ochrany, čiže v národných prírodných rezerváciách a v prírodných rezerváciách, ktorých prioritou je zachovanie pôvodnej biodiverzity a ochrany rastlinných a živočíšnych spoločenstiev, ktoré sa v nich nachádzajú. V 3. stupni ochrany môžu zbierať lesné plody iba vlastníci pozemkov.“
Znamená to, že zber húb v 1. a 2. stupni ochrany je možný bez akýchkoľvek následných problémov. Medzi povolené územia patria predovšetkým intravilány mestských častí Vysoké Tatry a ich okolie.
Orientácii pomáhajú hraničné stĺpy, osadené priamo v teréne na dôležitých bodoch, ktoré nesú označenie príslušného stupňa ochrany.
Pokuty ľudí neodrádzajú
Výška pokuty za zber lesných plodov a húb nezávisí iba od spomínaného stupňa ochrany. „Je závislá aj od toho, či ide o masový a opakovaný zber, do úvahy sú brané aj ďalšie dôležité okolnosti,“ priblížil Lenko.
Ako dodal, v roku 2013 bolo udelených niekoľko desiatok pokút za nelegálny zber – od 30 do 60 eur.
V niektorých prípadoch museli pracovníci Správy TANAP-u odobrať zberačom nielen nazbierané plody, ale aj príslušenstvo, ktoré na zber používali. Už zozbierané plody sú vždy vrátené do prírody, aby z nich mala úžitok aj voľne žijúca zver.
Ani výška pokút neodrádza ľudí od nelegálneho zberu. Ako Lenko uviedol, od vlastníkov pozemkov dostávali opakovane sťažnosti na nelegálny a masový zber a predaj lesných plodov.
Nielen v tomto prípade zorganizovali spoločne s políciou akciu, počas ktorej boli hliadky zložené z dvoch profesionálnych strážcov Správy TANAP-u a jedného člena policajného zboru.
Ako dodal, väčšina priestupkov bola vyriešená na mieste udelením blokovej pokuty.
„Najčastejšie išlo o nelegálny zber lesných plodov v 3. a vyššom stupni ochrany, neoprávnený vjazd motorových vozidiel do územia národného parku, pohyb mimo turistických chodníkov, púšťanie psa bez vôdzky a bivakovanie,“ priblížil Lenko.
S medveďom nepanikárte
Zvýšený pohyb ľudí v lese a v jeho okrajových častiach môže spôsobiť častejšie stretnutie s medveďom.
Ľudové recepty o kriku a vylezení na strom už neplatia, pracovníci Správy TANAP-u vypracovali štyri zásady pri stretnutí človeka s medveďom.
„Základom je nepribližovať sa a dodržiavať primeraný odstup. Poranenia, ktoré môže medveď spôsobiť, si vyžadujú okamžitú hospitalizáciu. V prípade medveďa so synantropným správaním, teda výskytom v blízkosti ľudí, je nutné oznámiť jeho výskyt poľovníkom, polícii či TANAP-u,“ ozrejmil Lenko.
Ak človek spozoruje medveďa v jeho prirodzenom prostredí a vzdialenosť medzi nimi je menej než 100 metrov, krátkym a tichým hvizdom či tlmeným hlasom na seba upozorní. Krik a panika môže na medveďa zapôsobiť opačným spôsobom.
„Mnohí ľudia si myslia, že keď stojí medveď na zadných, má v pláne zaútočiť. Pravdou však je, že sa len snaží zmonitorovať svoje okolie pomocou čuchu, keďže zrak nepatrí medzi jeho dominantné zmysly,“ doplnil Pavol Lenko zo Správy TANAP-u.
Jedným zo základných pravidiel je však ostať na turistickom chodníku a nevybočovať z neho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš